Islandia: gotowy plan zwiedzania

Islandia z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Odkąd uruchomiono tanie połączenia lotnicze między Polską a Keflavikiem, każdy zamarzył, aby na własne oczy zobaczyć te wszystkie wodospady, gejzery czy lodowce. Okazało się, że wcale nie potrzebujemy słońca i palm, aby przeżyć swoje wakacje życia.

Przygotowałam dla Ciebie tygodniowy plan zwiedzania Islandii, więc jeśli planujesz wyjazd właśnie w te rejony to zapraszam do lektury. Na wstępie zaznaczam, że ja skupiłam się tylko na południowej i południowo-zachodniej części wyspy. Gdybym miała więcej czasu to na pewno objechałabym całą Islandię. Przynajmniej mam pretekst, aby tam wrócić. Optymalna długość pobytu to 10/12 dni. 

Nie traktuj poniższego planu zwiedzania jako wyroczni, ponieważ pogoda na Islandii w jednej chwili może wszystko zweryfikować i zmusić Cię do nagłej zmiany. Czasem okazuje się, że jakaś droga jest nieprzejezdna, albo w skutek topnienia lodowca powstały osuwiska, które uniemożliwiają wejście na plażę itp. Ja również nie realizowałam tego w takiej kolejności jak tutaj to publikuję. 

Wybór miesiąca podróży również ma znaczenie. Latem kiedy dzień praktycznie trwa cały czas można sobie pozwolić na długie zwiedzanie. Zimą natomiast dni są bardzo krótkie, więc raczej nie ma szans na zrealizowanie każdego punktu.

Wszystko też zależy od miejsca noclegów. Nasz domek znajdował się ok. 2h jazdy na wschód od Reykjaviku. Aby było łatwiej zakładam, że bazą wypadową jest stolica i to właśnie od niej każdego dnia rozpoczyna się zwiedzanie.

Wszelkie przydatne informacje praktyczne znajdziesz tutaj

Przedstawiam również mapę poglądową, pokazującą mniej więcej przebieg naszej trasy. Nie zaznaczałam wszystkich punktów, ponieważ znajdują się one właśnie na wskazanej trasie.

Plan zwiedzania:

(Klikając w punkty z danego dnia przekieruje Cię do konkretnego wpisu poświęconego określonej atrakcji)

DZIEŃ 1: wylot z Wrocławia do Keflaviku

Większość samolotów z różnych miast Polski przylatuje na Islandię późnym popołudniem lub wieczorem. Po przylocie warto dopiąć wszystkie formalności związane z wynajmem samochodu, a kolejnego dnia rozpocząć zwiedzanie.

DZIEŃ 2: trekking do wodospadu Glymur –  zwiedzanie Reykjaviku

Glymur jest drugim najwyższym wodospadem w Islandii. Aby do niego dotrzeć należy z Reykjaviku wyruszyć w malowniczą trasę w stronę Hvalfjörður. Drogę do wodospadu Glymur można nazwać torem przeszkód, który nie każdy turysta może pokonać. W drugiej części dnia spacer po najdalej na północ wysuniętej stolicy świata.

DZIEŃ 3: Golden Circle – wodospad Brúarfoss

Na Złoty Krąg składają się trzy przepiękne miejsca w południowo-zachodniej Islandii: Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), obszar geotermalny Geysir oraz wodospad Gullfoss. Każde z nich oddalone jest od Reykjaviku o około dwie godziny jazdy samochodem, dlatego też wszystkie trzy atrakcje można odwiedzić w ciągu jednego dnia. Niektórzy do Golden Circle zaliczają również krater Kerið. Dodatkowo przy trasie znajduje się wodospad Brúarfoss, którego warto odbyć krótki trekking.

DZIEŃ 4czarna plaża Reynisfjara w Vik – Półwysep Dyrhólaey wrak samolotu Dakota DC-3 

Czarna plaża Reynisfjara działa na wyobrażnię jak chyba żadne inne miejsce na Islandii. Skąpana w deszczu zmienia kolor na kruczoczarny, a wystające z wody skały faktycznie zaczynają przypominać zaklęte trolle. Zaraz obok znajduje się Półwysep Dyrholaey. Będąc już w tej części warto również odbyć trekking do wraku samolotu Dakota DC-3.

DZIEŃ 5: wodospady: Seljalandsfoss – Gljufrafoss – Skógafoss – Kvernufossopuszczony basen Seljavallalaug

Wodospady na Islandii są jednymi z najbardziej malowniczych na świecie. Hipnotyzują, zachwycają i budzą ogromny respekt. Na koniec dnia kąpiel w opuszczonym, prawie 100-letnim basenie Seljavallalaug.

DZIEŃ 6: Laguna lodowcowa Jökulsárlón – Diamond Beach -laguna lodowcowa Fjallsárlón – Park Narodowy Skaftafell

Park Narodowy Vatnajökull wraz z malowniczymi lagunami lodowcowymi: Jökulsárlón i Fjallsárlón, słynna plaża Diamond Beach oraz Rezerwat Skaftafell. Są to miejsca, które niewątpliwie zapierają dech w piersiach, a człowiek nie jest w stanie wydusić z siebie nic innego, poza “wow, jak tu pięknie”.

DZIEŃ 7: Półwysep Snaefellsnes 

Półwysep Snaefellsnes znajduje się na północ od Reykjaviku i ze względu na liczne atrakcje jakie oferuje, często nazywany jest “Islandią w miniaturze”. Znajdują się tam: wulkan, lodowiec, pola lawowe, kratery, wodospady, czarne i białe plaże, jaskinie, malownicze góry, spokojne wioski rybackie, miasteczka, a także piękne widoki na wybrzeże z wyszczerbionymi skałami.

DZIEŃ 8: wizyta w Blue Lagoon – przejazd na lotnisko – powrót do Wrocławia

Blue Lagoon czyli Niebieska Laguna to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Islandii. Znajduje się nawet na liście 10 najlepszych spa na świecie! Piękna, mleczno-niebieska matowa woda stanowi duży kontrast dla otaczających to miejsce czarnych pól lawowych pokrytych zielonym mchem.

Tagged , ,

3 thoughts on “Islandia: gotowy plan zwiedzania

  1. Jaskinie lodowcowe pod lodowcem Vatnajökull z wyjazdem z pod jeziora Jökulsárlón. Jaskinie oddalone o kilka godzin jazdy samochodem w jedną stronę z Reykjavíku. Ach… niesamowite przeżycie, a zdjęcia zapierające dech w piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *