10 wodospadów na południu Islandii

Islandia kojarzy się przede wszystkim z wodospadami. Nic w tym dziwnego, bo na całej wyspie jest ich ponad 10 tys! Przy takiej ilości nie da się zobaczyć wszystkich, więc zawsze jest pretekst aby wrócić tu ponownie. Zresztą co roku pojawiają się kolejne, powstałe pod wpływem topniejących lodowców.

Wodospady na Islandii są jednymi z najbardziej malowniczych na świecie. Hipnotyzują, zachwycają i budzą ogromny respekt. Mogłabym na nie patrzeć godzinami i to właśnie one pierwsze przychodzą mi na myśl kiedy wspominam Islandię. Niby podobne, a każdy zupełnie inny. Podróżując po wyspie można je spotkać dosłownie na każdym kroku. Większość z nich jest łatwo dostępna i nie wymaga specjalnego podejścia czy trekkingu. 

W dzisiejszym wpisie przygotowałam listę 10 najpiękniejszych wodospadów znajdujących się na południu Islandii. Kolejność przypadkowa 🙂

1. Seljalandsfoss

Seljalandsfoss znajduje się na południowym wybrzeżu Islandii. Ze względu na bliskość do słynnej drogi Ring Road jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych wodospadów na wyspie. Woda spada z wysokiego na 60 metrów klifu, który kiedyś stanowił początek linii brzegowej. To jeden z nielicznych wodospadów, który można obejść dookoła. Widok zza tafli wody robi niesamowite wrażenie. Niezależnie od pogody przyda się wodoodporna kurtka i buty. Dodatkowo w słoneczne dni można obserwować tu tęczę. 

Ze względu na popularność trudno tu o samotne podziwianie widoków. Parking przy wodospadzie jest płatny 700 ISK (22zł).

2. Gljufrabui (Gljufrafoss)

Zaraz obok popularnego Seljalandsfoss można spotkać kolejny wodospad o nietypowej nazwie Gljufrabui (Gljufrafoss). Ukryty jest w skale, a dochodzi się do niego idąc strumieniem przez wąską szczelinę. Przejście prowadzi niemal pod sam strumień wody, który tworzy chmurę z pyłu wodnego. Bardzo mało osób tu dociera, co jest zaskakujące ze względu na jego lokalizację (200 metrów od Seljalandsfoss). Według mnie to ukryty skarb Islandii, choć za kilka lat może być tu tłoczno.

Za pierwszym razem przeszłam obok wodospadu i nawet nie wiedziałam, że omijam takie cudo. Dopiero znajomy pokazał mi szczelinę i kazał wejść do środka. Czasem warto zejść z “utartego szlaku” i odkrywać miejsca jeszcze nieodkryte 🙂

3. Skógafoss

Skógafoss to wodospad znajdujący się niedaleko miejscowości Skógar. Osiąga wysokość 60 metrów, a strumienie wody z wodospadu uderzają o ziemię z olbrzymią siła, w efekcie czego bezustannie w powietrzu unosi się wodna mgiełka. Dzięki niej przed wodospadem w słoneczny dzień pojawia się (czasami nawet podwójna) tęcza, a okoliczne skały porośnięte są pięknym jaskrawo-zielonym mchem.

Mi niestety pogoda nie sprzyjała – deszcz zacinał poziomo i byłam cała przemoczona po wcześniejszym spacerze do wraku samolotu Dakota DC-3

Skógafoss można podziwiać zarówno od dołu jak i od góry z platformy widokowej. Z tym miejscem związana jest również pewna legenda, która mówi, że jeden z pierwszych wikingów osiadłych w tej okolicy, ukrył w jaskini za wodospadem skrzynię ze złotem. Wielu śmiałków szukało tego skarbu, po latach okoliczni mieszkańcy natrafić mieli w końcu na skrzynię, jednak gdy zaczęli ciągnąć za pierścień z jej boku, urwał się on, a skarb przepadł. Oderwany pierścień przekazano do kościoła i podziwiać go można po dziś dzień w lokalnym muzeum.

4. Kvernufoss

Kolejna ukryta perełka Islandii. Tak ukryta, że nawet nie ma jej jeszcze na mapach Google. Nie dziwne, że Kvernufoss omijany jest przez prawie każdego turystę. Docierają tam jedynie najwytrwalsi przeszukiwacze otchłani internetowych 🙂 My byliśmy jedynymi turystami w okolicy.

Znajduje się bardzo blisko jednego z najsłynniejszych islandzkich wodospadów jakim jest Skógafoss. Można nawet zostawić samochód na tym samym parkingu i przejść ok. 10-15 minut. Dokładną lokalizację zaznaczyłam na mapie, na końcu wpisu. Aby dotrzeć do wodospadu trzeba najpierw przejść przez płot (podstawiona jest drabina), a następnie ścieżka prowadzi wzdłuż przepięknego kanionu pod sam Kvernufoss. To drugi wodospad (pierwszym jest Seljanaldsfoss), za którym można przejść, lecz nie obejść go dookoła. Zza tafli wody rozciąga się niesamowity widok…

My byliśmy tuż przed zachodem słońca. Za dnia cały ten krajobraz na pewno zachwyca jeszcze bardziej.

5. Gullfoss

Jeden z przystanków na trasie Złotego Kręgu. Gullfoss jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na Islandii. Usytuowany w okrytej cieniem, prastarej dolinie, potężny wodospad opada dwoma strumieniami, z całkowitej wysokości 32 metrów. Latem, gdy najwięcej wody znajduje się w Gullfossie, co sekundę wypływa z niego średnio 140 metrów sześciennych wody.

Gullfoss jest znany nie tylko z zapierającej dech w piersiach mocy, ale także licznych tęczy, które tworzą się z bilionów mikroskopijnych kropelek wody w słoneczny dzień. Wodospad można podziwiać zarówno z dołu jak i z góry. Jeśli trafimy na ładną pogodę to można podejść na tyle blisko krawędzi, że poczujemy na twarzy delikatną mgiełkę z wody. 

Przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy wodospad świata, a w rankingach bije się ze słynnym Niagara Falls czy Wodospadami Viktorii. Jednak o mały włos Gullfoss zostałby jedynie wspomnieniem. Na początku XX wieku, inwestorzy zagraniczni widzieli ogromną okazję do zabicia wodospadu i przekształcenia go w elektrownię wodną. O tym jak dalej potoczyła się ta historia przeczytasz w tym wpisie.

6. Glymur

Glymur jest drugim najwyższym wodospadem w Islandii. Bardzo długo, bo aż do 2011 roku uważany był za ten najwyższy. Nie oznacza to jednak, że Glymur stracił na popularności. Nadal jest mocnym punktem na islandzkiej mapie. Aby do niego dotrzeć należy z Reykjaviku wyruszyć w malowniczą trasę w stronę Hvalfjörður. Po dojechaniu na parking czeka na nas 5-kilometrowy spacer wytyczonym szlakiem. 

Drogę do wodospadu Glymur można nazwać torem przeszkód, który nie każdy turysta może pokonać. Na początku czeka nas prosta ścieżka, jednak nie należy zapominać, że wodospad ten ma prawie 200 m wysokości, więc musi być on położony gdzieś w górach.

Po kilkudziesięciu minutach marszu dochodzi się do tajemniczego zejścia, które wiedzie nas przez wydrążoną w skale jaskinię. Następnie trasa prowadzi wzdłuż rzeki. I tutaj czeka nas kolejna niespodzianka. Otóż, aby pokonać rzekę trzeba przejść przez mostek, którym okazuje się być kłoda z łańcuchem położona w poprzek rzeki. Następnie rozpoczyna się stroma wspinaczka, którą ułatwiają łańcuchy. Wejście na górę nie należy do najłatwiejszych, dlatego trzeba bardzo uważać. W deszczowy dzień wiele fragmentów trasy może być niebezpiecznych, więc lepiej zrezygnować z trekkingu. 

Na całą trasę trzeba poświęcić ok. 5 godzin i jeśli nie chcesz wracać ze szczytu tą samą drogą to czeka Cię przeprawa przez wodospad. Woda na samej górze sięga do kolan i bez problemu można przejść na drugą stronę.

7. Brúarfoss

Wodospad Brúarfoss znajduje się w niedalekiej odległości od słynnych gejzerów – Geysir i Strokkur. Niektórzy zaliczają go nawet do atrakcji Złotego Kręgu. Nazwa wodospadu oznacza dosłownie “most nad wodospadem” i pochodzi od drewnianego mostu nad rzeką Brúará, która jest również najlepszym miejscem do robienia zdjęć. Brúarfoss wyróżnia się mleczno-błękitnym kolorem wody wpadającej do szczeliny pomiędzy czarnymi skałami. 

W przeciwieństwie do innych wodospadów ten jest nieco trudniejszy do znalezienia, a zatem też mniej popularny wśród turystów. Nie posiada żadnych oznaczeń ani miejsc parkingowych. Trzeba zostawić samochód przy ulicy i udać się na 30-minutowy spacer po płaskim.

8. Kirkjufellsfoss

Znajduje się na Półwyspie Snaefellsnes, nad Reykjavikiem. Sam wodospad nie zachwyca – nie jest duży, ma zaledwie 5 metrów wysokości, lecz w połączeniu z górą Kirkjufell tworzy niezastąpioną całość. Znajdziecie go nie tylko na pocztówkach z Islandii, ale w książkach, przewodnikach, na blogach, w reklamach, teledyskach, filmach, dosłownie wszędzie. Kręcono tutaj m.in. Grę o tron.

9. Svartifoss

Svartifoss to wodospad położony na terenie Parku Narodowego Skaftafell. Otoczony jest uformowanymi z lawy charakterystycznymi ciemnymi bazaltowymi kolumnami, od których barwy pochodzi jego nazwa – Svartifoss (Czarny Wodospad). Woda spada tu z zaledwie 20 metrów, jednak tym co przyciąga turystów jest jego niesamowite otoczenie. Podobne formacje skalne spotkać można także czarnej plaży Reynisfjara w Vik oraz na fasadzie kościoła Hallgrímskirkja w Reykjaviku.

10. Öxarárfoss

Öxarárfoss to niewielki aczkolwiek niezwykle malowniczy wodospad w południowo-zachodniej Islandii, położony na rzece Öxará na terenie Parku Narodowego Thingvellirr. Utworzony został w skutek ocieplenia się klimatu, które zaowocowało gwałtownym topnieniem okolicznych śniegów. Woda spada tu z wysokości około 20 metrów. Więcej o Thingvellir znajdziesz tutaj.

Na poniższej mapie zaznaczyłam wszystkie omówione wyżej wodospady.

Tagged , , , , , , , , , , , ,

4 thoughts on “10 wodospadów na południu Islandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *