Blue Lagoon na Islandii

Blue Lagoon czyli Niebieska Laguna to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Islandii. Znajduje się nawet na liście 10 najlepszych spa na świecie! Piękna, mleczno-niebieska matowa woda stanowi duży kontrast dla otaczających to miejsce czarnych pól lawowych pokrytych zielonym mchem.

Blue Lagoon to duże jezioro, którego temperatura jest idealna do kąpieli – średnio jest to 39°C. Jest usytuowane na Półwyspie Reykjanes, w południowo-zachodniej części Islandii. Znajduje się zaledwie 15 minut jazdy od międzynarodowego lotniska Keflavík i około 30 minut od stolicy – Reykjavíku. To sprawia, że jest świetnym pierwszym przystankiem po dotarciu na Islandię lub ostatnim, jeszcze przed wyjazdem z wyspy.

Dzięki bardzo dobrej lokalizacji, kojącej wodzie i niesamowitym korzyściom dla skóry, Blue Lagoon szybko stało się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Islandii, z którym może tylko równać się wycieczka po Golden Circle. Aby móc cieszyć się wypoczynkiem w basenach, trzeba zarezerwować swój pobyt nawet trzy tygodnie wcześniej! Rezerwacji można dokonać przez tę stronę.

Jak powstało Blue Lagoon?

Historia Blue Lagoon zaczyna się w roku 1976, kiedy uformowała się obok geotermalnej elektrowni, Svartsengi. W przeciwieństwie do tego, co uważa wiele ludzi, laguna nie jest naturalnym zjawiskiem, ale na jej utworzenie wpłynęła inna sztuczna konstrukcja. To właśnie nadmiar wody z pobliskiej elektrowni pozwala na użytkowanie jej w taki sposób.

Niektórzy twierdzą nawet, że laguna jest katastrofą ekologiczną, ale w opinii większości ludzi, jest to szczęśliwy przypadek. Woda jest całkowicie czysta, nie ma w niej żadnych substancji chemicznych, jedynie naturalne minerały, które bardzo dobrze służą skórze ludzi zażywających kąpieli. Woda nieustannie napływa do laguny – całkowicie wymienia się w ciągu 48h, co daje gwarancję czystości.

Prace nad elektrownią geotermalną Svartsengi rozpoczęły się w 1971 roku, a samą elektrownię uruchomiono w 1976 roku. Po tym, jak woda jest użyta, wypuszcza się ją na pobliskie pole lawowe. W lawie jest wiele pęknięć i dziur, w wyniku czego na początku woda wsiąkała w podłoże, jednak ze względu na jej skład bogaty w krzemionkę, minerał ten zaczął oddzielać się od stygnącej wody. Krzemionka tworzyła wtedy warstwę błota w lawie, w wyniku czego woda przestawała wsiąkać i przelewać się przez lawę. Tak powstała laguna.

Pierwsze kąpiele w Blue Lagoon

Kiedy pierwsza osoba spróbowała kąpieli w Blue Lagoon w 1981 roku, nie wszyscy byli przekonani co do tego pomysłu. Był to młody mężczyzna, który cierpiał na łuszczycę i chciał spróbować wszystkiego, co potencjalnie mogłoby pomóc jego skórze. Dostał pozwolenie od członka rady nadzorczej elektrowni geotermalnej i zdał sobie sprawę z tego, jak dobrze na jego skórę działała woda z algami. Był pierwszym, który nazwał to miejsce “Błękitną Laguną”.

Przez pierwsze lata istnienia Blue Lagoon przyjeżdżali tam głównie ludzie z problemami skórnymi. Całość nie wyglądała imponująco – było tam jedynie kilka pojedynczych pryszniców i mała plaża z białym piaskiem. Znajdowały się zaraz obok elektrowni geotermalnej. Teraz na te zabudowania mówi się “Old Blue Lagoon”, ponieważ cały teren przeszedł gruntowną transformację w 1999 roku.

Po przebudowie lagunę odsunięto od elektrowni geotermalnej, zbudowano nowoczesne obiekty, w których znalazło się miejsce dla pryszniców, szatni, kafejek, a także hotelu, restauracji i sklepu z produktami kosmetycznymi. Można tu także chodzić na masaże, nawet nie trzeba wychodzić z wody. Można też przejść się po ścieżkach, małych mostkach, a na koniec wejść do saun, również wybudowanych po 1999 roku.

W rzeczywistości Blue Lagoon stale jest powiększane; od zeszłego roku dobudowano nową restaurację i ekskluzywną przestrzeń dla VIPów.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego woda w Blue Lagoon ma tak dobry wpływ na skórę, ale uważa się, że to zasługa mieszanki rozpuszczonych w wodzie minerałów, niebiesko-zielonych alg i bakterii żyjących w niej.

Jak wygląda wizyta w Blue Lagoon?

W pierwszej kolejności należy zarezerwować wizytę przez główną stronę Blue Lagoon – najlepiej z kilku-tygodniowym wyprzedzeniem. Ceny są różne i zmieniają się ze względu na dostępność – jeśli rezerwujesz bilety w ostatniej chwili, będą wyższe, co powinno jeszcze bardziej motywować do rezerwowania ich wcześniej. Średnia cena wejścia kosztuje ok. 10 700 ISK (ok. 340zł) dla osób dorosłych.

Po wejściu do głównego budynku recepcji dostaje się elektroniczną opaskę na nadgarstek i (jeśli zarezerwowałeś pakiet komfort, premium lub luksusowy) ręcznik, szlafrok i klapki. Dalej należy zdjąć buty i przejść do szatni. Zanim wejdzie się na teren laguny trzeba wziąć prysznic.

Niektórzy ludzie nie są przyzwyczajeni do brania pryszniców nago, ale jest to wymagane na wszystkich publicznych basenach Islandii. W wodzie w lagunie nie ma chloru, dlatego konieczne jest, żeby odwiedzający wchodzili do niej całkowicie czyście. Oczywiście można skorzystać z kurtyn i pryszniców oddalonych od tych wspólnych.

Po wejściu do wody warto zajrzeć do wodnego baru, w którym za pomocą elektronicznej opaski można kupić napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Zakupu dokonuje się plastikową opaską, a opłatę uiszcza się przy wyjściu. Każdy z odwiedzających może kupić maksymalnie 3 napoje alkoholowe. W cenie biletu standardowego jeden napój jest GRATIS!

Jest tu także bar błotny, w którym można spróbować krzemionkowej maseczki na twarz – wliczonej w cenę dla wszystkich odwiedzających. Można także kupić dodatkowe maseczki z alg, również za pomocą opaski. Te maseczki są wliczone dla odwiedzających z pakietem premium lub luksusowym.

Najlepszy czas na pobyt w Blue Lagoon

Najmniej popularne są wejściówki na rano i późnym wieczorem, więc mniej ludzi będzie na terenie laguny między 7 a 8, co więcej, wejściówki na tę godzinę można rezerwować z mniejszym wyprzedzeniem. Nie ma limitu czasowego dla wizyty więc można tam przebywać cały dzień. Większość ludzi decyduje się spędzić w lagunie od 2 do 3 godzin. Nawet jeśli laguna jest „pełna”, wciąż jest tu sporo miejsca, ponieważ dzienne limity ograniczają ilość odwiedzających.

Latem laguna jest otwarta do 23 lub nawet do północy. Zimą laguna jest zamykana o 22 lub 20. Wieczory także są popularne zimą, szczególnie że nie ma lepszego miejsca na podziwianie zorzy polarnej niż z ciepłego i przyjemnego basenu.

SPA w Blue Lagoon

W Blue Lagoon znajduje się wiele udogodnień dostępnych dla wszystkich gości. Można tu znaleźć między innymi maseczki krzemionkowo-błotne, sauny i pokoje parowe, sztuczny wodospad, jaskinię, w której można się zrelaksować czy wspomniany już bar wodny. Istnieje również możliwość zarezerwowania masażu wodnego i spędzenia czasu w wewnętrznej strefie relaksu z widokiem na lagunę.

Masaże wodne trwają od 30 minut do 2 godzin i można nawet zarezerwować całą lożę, która mieści 12 osób. Dostępne są dla wszystkich powyżej piątego roku życia, a ich ceny wahają się od 10 200 ISK do 16 300 ISK (od 323zł do 516zł). 

Dodatkowe informacje:

  1. Blue Lagoon jest czynne cały rok.
  2. Dolna granica wieku wynosi dwa lata, dzieci między 2 a 13 rokiem życia wchodzą za darmo.
  3. Średnia temperatura wody to 39°C przez cały rok.
  4. Najlepiej jest odwiedzić to miejsce z samego rana lub późną nocą.
  5. W Blue Lagoon oferowane jest leczenie łuszczycy.
Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *