Golden Circle czyli Złoty Krąg na Islandii

Golden Circle (Złoty Krąg) to popularna trasa turystyczna w południowo-zachodniej części wyspy, niedaleko Reykjaviku. Dla każdego turysty znajduje się na szczycie listy rzeczy do zrobienia na Islandii i stanowi ważny (jak nie najważniejszy) element w podróży po “ziemi ognia i lodu”.

Na Złoty Krąg składają się trzy przepiękne miejsca w południowo-zachodniej Islandii: Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), obszar geotermalny Geysir oraz wodospad Gullfoss. Każde z nich oddalone jest od Reykjaviku o około dwie godziny jazdy samochodem, dlatego też wszystkie trzy atrakcje można odwiedzić w ciągu jednego dnia. Niektórzy do Golden Circle zaliczają również krater Kerið.

1. Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir)

Park Narodowy Þingvellir jest jednym z trzech parków narodowych znajdujących się na Islandii i jedynym miejscem na wyspie, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O wyjątkowości tego obszaru świadczy jego struktura geologiczna oraz historia, która doprowadziła naród islandzki do współczesnej demokracji.

Park Narodowy Þingvellir znajduje się bezpośrednio pomiędzy płytami tektonicznymi Ameryki Północnej i Euroazjatyckiej, które rozszczepiają się na terenie parku. To jedyne miejsce na świecie, w którym pęknięcie jest tak bardzo widoczne.

Zwiedzanie rozpoczyna się od zostawienia samochodu na parkingu i skierowania się w stronę klifu, który w rzeczywistości jest rogiem kontynentu północnoamerykańskiego. Kontynent Euroazjatycki jest oddalony o kilka kilometrów dalej, po drugiej stronie parku i jest równie niezwykle położony.

Pomiędzy płytami powstała kieszeń magmowa, która wyrosła w tym miejscu, gdy płyty się rozdzieliły, co rozpoczęło się jeszcze przed powstaniem Islandii. To właśnie ich dalsze rozdzielanie (odsuwają się od siebie w tempie dwóch centrymetrów rocznie) powoduje, że Islandia ma taką fascynującą aktywność wulkaniczną. Wyspa jest w rzeczywistości jeszcze bardzo młoda i nadal zachodzą na niej silne procesy geologiczne. 

Spora część parku jest zalesiona drzewami brzozowymi i sosnami. Obszar Þingvellir posiada również największe, naturalne jezioro Islandii.

Jednak to nie główny powód, dlaczego Þingvellir zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zagłębiając się w historię tego miejsca pewne fakty łączą się z historią całego narodu islandzkiego. 

Pierwsi osadnicy, którzy przybyli na Islandię ok. 800 r.n.e. uznali, że na wyspie powinno pojawić się coś w rodzaju zbiorowego rządu, aby załagodzić narastające spory. Charakterystyczne pęknięcie w ziemi miało być ich miejscem spotkań i nazwali je Þingvellir – “pola parlamentu”.

Tak zapoczątkowano tradycję, która rok po roku gromadziła na polach parlamentu tysiące Islandczyków (na zdjęciach jest to miejsce z wbitym białym masztem). W rzeczywistości, od momentu powstania ponad tysiąc lat temu, parlament islandzki został zawieszony tylko jeden raz. Następnie przeniesiono go do Reykjaviku, ale jego funkcja pozostała niezmieniona. Ta historia czyni islandzki Althing najstarszym, wciąż działającym, parlamentem na świecie.

2. Obszar geotermalny Geysir

Kolejnym punktem na trasie Golden Circle jest obszar geotermalny Geysir, leżący w dolinie Haukadalur. To właśnie tu możemy zobaczyć niesamowitą aktywność wulkaniczną, która zapiera dech w piersiach.

Unosząca się para jest widoczna już z daleka. Obszar jest naszpikowany wieloma gorącymi źródłami, gliniankami i fumarolami, a wzgórza i gleba są zabarwione składnikami mineralnymi z ziemi. 

Główną atrakcją jest największy i pierwszy spośród wszystkich, który nadał imię innym gejzerom – Geysir. Obecnie jest uśpiony, ale jego sąsiad Strokkur “eksploduje” mniej więcej co 7-10 minut, wyrzucając wodę na wysokość od 20 do 40 metrów. Dlaczego Geysir już nie wybucha? Otóż zwykle budzi go trzęsienie ziemi, a następnie jego aktywność powoli zamiera. Nawet jeśli Geysir kiedyś znów wybuchnie, będzie to zdarzenie całkowicie nieprzewidywalne i nie wiadomo o jakiej mocy. 

Jednak gdy już to się stanie to będzie to zdecydowanie wyższy “słup wody” od znajdującego się obok Strokkura. W 2000 r. Geysir “wypluł” wodę na wysokość aż 122 metrów.

Polecam Wam również przespacerować się na sąsiednie wzgórze, z którego pięknie widać cały obszar geotermalny, a przy dobrej widoczności ciągnące się aż po horyzont, dzikie krajobrazy Islandii.

3. Wodospad Gullfoss

Następnym przystankiem na trasie Złotego Kręgu jest jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów na Islandii – Gullfoss. Znajduje się on niecałe dziesięć minut drogi od Geysir. Usytuowany w okrytej cieniem, prastarej dolinie, potężny wodospad opada dwoma strumieniami, z całkowitej wysokości 32 metrów. Latem, gdy najwięcej wody znajduje się w Gullfossie, co sekundę wypływa z niego średnio 140 metrów sześciennych wody.

Gullfoss jest znany nie tylko z zapierającej dech w piersiach mocy, ale także licznych tęczy, które tworzą się z bilionów mikroskopijnych kropelek wody w słoneczny dzień. Wodospad można podziwiać zarówno z dołu jak i z góry. Jeśli trafimy na ładną pogodę to można podejść na tyle blisko krawędzi, że poczujemy na twarzy delikatną mgiełkę z wody. 

Przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy wodospad świata, a w rankingach bije się ze słynnym Niagara Falls czy Wodospadami Viktorii. Jednak o mały włos Gullfoss zostałby jedynie wspomnieniem. Na początku XX wieku, inwestorzy zagraniczni widzieli ogromną okazję do zabicia wodospadu i przekształcenia go w elektrownię wodną. Właściciel Gullfossa, Tómas Tómasson, pośrednio skłaniał inwestorów z zagranicy, by zrealizowali swoje plany i wszystko szło bardzo dobrze, ale niewiarygodnie trudno było dogadać się z córką Tómasa.

Sigrúður Tómassdottir była jedną z wielu islandzkich kobiet w historii kraju, które były tak silne w swoich przekonaniach i tak długo o nie walczyły, że w końcu została zapamiętana jako bohaterka. Stała się ikoniczną postacią na Islandii. Nie chciała pozwolić, aby cud natury, który tak bardzo kochała, został zniszczony. Zrobiła wszystko, aby go zachować idąc kilkaset kilometrów do Reykjaviku i z powrotem, aby stanąć w obronie Gullfossa w sposób zgodny z prawem.

Chociaż jej działania nie wpłynęły bezpośrednio na to, że elektrownia nie została zbudowana, to krytyka jaką wyrażała w nad wyraz mocny sposób, sprawiała, że proces planowania budowy został opóźniony. Ostatecznie adwokat, którego wynajęła, brał udział w wielu dyskusjach z inwestorami, którzy zrezygnowali z budowy elektrowni z powodu braku pieniędzy. 

4. Krater Kerið

Dodatkowym punktem Golden Circle jest krater Kerið utworzony około 6500 lat temu. Jest całkowicie owalny, a na dole znajduje się jezioro. Skały otaczające krater są ogniście czerwone i pomarańczowe, a przebiegające przez nie czarne i zielone smugi dopełniają widok. W słoneczny dzień kolory skał pięknie kontrastują z lazurową wodą na dnie krateru.

Podobnie jak wodospad Gullfoss – krater można obejść z góry jak i z dołu. Wejście na krater jest płatne 400 ISK (ok. 13zł) za osobę

Ciekawostka: Krater ma wartości akustyczne – wielokrotnie odbywały się tam koncerty.

Poniżej mapa z zaznaczonymi atrakcjami Złotego Kręgu:

Tagged , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *