Skarby Parku Narodowego Vatnajökull

Na Islandii znajduje się aż trzynaście lodowców, które zajmują łącznie 11% powierzchni wyspy. Pośród nich jest również ten największy w całej Europie – Vatnajökull. Na terenie lodowca utworzono park narodowy – Vatnajökull National Park rozległy na ponad 13 000 km². 

W bezpośrednim sąsiedztwie lodowca znajduje się najwyższy szczyt Islandii – Hvannadalshnukur, malownicze laguny lodowcowe: Jökulsárlón i Fjallsárlón, słynna plaża Diamond Beach oraz Rezerwat Skaftafell. Są to miejsca, które niewątpliwie zapierają dech w piersiach, a człowiek nie jest w stanie wydusić z siebie nic innego, poza “wow, jak tu pięknie”. 

Pierwszy raz w życiu widziałam lodowiec, a nawet po nim chodziłam i czułam się trochę jakbym chłonęła całą sobą podręcznik od geografii 🙂 Teren Parku Narodowego Vatnajökull wygląda jak namalowany obraz, a ja kilkukrotnie przecierałam oczy ze zdumienia, bo nie mogłam uwierzyć, że krajobraz, który mnie otacza istnieje naprawdę. Do tego ta przejmująca cisza przerywana odgłosem odrywających się fragmentów lodu, który następnie zaczynał dryfować po jeziorach… 

Jak dojechać do Parku Narodowego Vatnajökull?

Zwiedzanie rozpoczynamy od laguny Jökulsárlón oddalonej od Reykjaviku o niecałe 400 km. Jest to jednocześnie najdalej na wschód położony punkt naszej wycieczki więc najdłuższą część trasy wolimy pokonać z samego rana, a potem już tylko się cofać. Czas przejazdu ze stolicy do Parku Narodowego Vatnajökull zajmuje około 5 godzin, dlatego też wiele osób decyduje się na nocleg “gdzieś pomiędzy”. Mimo to droga mija bardzo szybko, ponieważ krajobraz za oknem nie pozwala na ani minutę nudy. 

Latem do laguny kursuje kilka autobusów, zimą tylko jeden dziennie. Najlepszą opcją jest wynajęcie auta lub wybranie się na wycieczkę zorganizowaną.

Skąd się wzięły laguny lodowcowe?

Trudno uwierzyć, ale jeszcze 70 lat temu laguny lodowcowe nie istniały, a jęzor lodowca sięgał głównej drogi prowadzącej wokół Islandii. Od tamtej pory lodowiec, co roku cofa się nawet o 500 metrów, a wody z topniejącego lodowca tworzą laguny lodowcowe. W tych miejscach zbiera się woda i dzięki temu powstają jeziora, które cały czas się powiększają. Największe z nich to Jökulsárlón, które w ostatnich 10 latach zwiększyło swoją powierzchnię aż czterokrotnie! Praktycznie codziennie fragmenty lodu odrywają się od lodowca i w formie brył lodowych o przeróżnych kształtach dryfują po lagunach. Zanim stopnieją i wpłyną do pobliskiego oceanu może minąć nawet kilka lat.

Laguna lodowcowa Jökulsárlón

Laguna lodowcowa Jökulsárlón powstała około 1930 roku, kiedy największy w Europie lodowiec Vatnajökull zaczął się cofać. Od tego czasu stale się powiększa. Obecnie sięga 7-8 km w głąb lądu, ale w końcu może osiągnąć 25 km długości i 5 km szerokości – stanie się długim fiordem. Jökulsárlón to tak naprawdę duże jezioro lodowcowe (najgłębsze na Islandii) znajdujące się na końcu jęzora lodowca Breiðamerkurjökull, będącego częścią Vatnajökull.

To co najbardziej zachwyca każdego turystę to wielkie bryły lodu, które nieustannie odrywają się od lodowca, spadają do laguny, by potem powoli przesuwać się w kierunku oceanu. W tle widać jęzor lodowca, który co chwilę zachodzi delikatną mgłą. Zaskakujące jest to, że cały ten krajobraz mieni się aż tyloma barwami. Dominowały niebieskie i białe bryły, szare kry, a także przezroczyste kawałki lodu. 

Przez cały rok w Jökulsárlón można zobaczyć foki, które gromadzą się u ujścia laguny, aby zimą łowić ryby.

Można również wybrać się na rejs amfibią, która odbywa się kilka razy dziennie. Ze względu na spore zainteresowanie warto zarezerwować taką wycieczkę z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu można podpłynąć pod sam lodowiec i przyglądać się bryłom z bardzo bliska. Nam niestety odwołali wykupiony rejs ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Koszt takiego reju to ok 120-150zł

Diamond Beach

Zaraz obok laguny Jökulsárlón, po drugiej stronie ulicy znajduje się Diamentowa Plaża – Diamond Beach. Pokryta jest czarnym powulkanicznym piaskiem i znacznie odbiega od innych islandzkich plaż. To co ją wyróżnia to porozrzucane na brzegu odłamki lodu, pochodzące z pobliskiej laguny. Leżące kilometrami, wzdłuż wybrzeża Atlantyku, błyszczące kryształy zachwycają i urzekają swym niepowtarzalnych pięknem. Co chwilę potężne fale, wyrzucają coraz to nowe diamenty…

Laguna lodowcowa Fjallsárlón

Laguna Fjallsárlón położona jest 10 km na południe od Jökulsárlón. W tej części jest zdecydowanie mniej turystów i równie piękne widoki. O lagunie Fjallsárlón mówi się, że jest to młodsza i mniejsza siostra Jökulsárlón, przez co wydaje się, że lodowiec widziany w oddali jest na wycięgnięcie ręki. Na tle tego pięknego krajobrazu bardzo często odbywają się różne sesje ślubne. Byłam nawet świadkiem jednej z nich. 

Znalazłam również w internecie teledysk grupy Kaleo do piosenki “Save Yourself” nagrany właśnie w tym miejscu. Świetnie to wygląda, a sama piosenka jest fantastyczna 🙂

Park Narodowy Skaftafell

Park Narodowy Skaftafell położony jest 55 km od laguny lodowcowej Jökulsárlón. Blisko 80% powierzchni parku zajmuje lodowiec Vatnajökull. Skaftafell jest koniecznością dla podróżnych zwiedzających południowe wybrzeże Islandii. To przepiękny obszar o niesamowitej scenerii pełnej kontrastów, gdzie ogromne białe lodowce są otoczone kruczoczarnymi piaskami. Warto wybrać się na krótki trekking do języka lodowca Skaftafellsjökull (należącego również do Vatnajökull), aby stanąć z nim twarzą w twarz.

Ogromna bryła przyjmowała różne odcienie, a brzydka pogoda nie sprzyjała zdjęciom, lecz dzięki temu można było poczuć grozę i tajemnicę tego miejsca. Urzekające piękno lodowowego krajobrazu można podziwiać poruszając się jedynie po wyznaczonych do tego szlakach. Są również wyznaczone miejsca kempingowe, w centrum parku znajduje się punkt informacyjny, w którym można zapoznać się z przeszłością geologiczną regionu.

Kolejną atrakcją parku jest wodospad Svartifoss otoczony skałami bazaltowymi, które można również zaobserwować na czarnej plaży Reynisfjara. Niezwykłe kolumny to efekt stygnięcia lawy po następujących po sobie wybuchach wulkanu. Więcej o wodospadach na Islandii przeczytasz w tym wpisie.

Poniżej mapa z zaznaczonymi miejscami:

Tagged , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *