Reykjavik w jeden dzień

Reykjavik czyli “zadymiona zatoka” to najbardziej na północ wysunięta stolica świata i jednocześnie największe miasto na Islandii. Jest pełne niespodzianek i atrakcji, co sprawia, że przyciąga zarówno miłośników kultury, przyrody jak i życia nocnego.

Ze względu na bliskość Reykjaviku od lotniska, każdy turysta rozpoczyna lub kończy swoją przygodę z Islandią właśnie tam. Miasto ma w sobie niesamowity urok. Stare domy z kolorowymi metalowymi dachami otaczają nowoczesne konstrukcje; wąskie, strome uliczki są przełamane szerokimi pasami zieleni, a ciche tereny, doskonałe do spokojnej kontemplacji znajdują się bardzo blisko od tętniącego życiem centrum.

Reykjavik w jeden dzień – co zobaczyć?

Na zwiedzenie Reykjaviku w zupełności wystarczy jeden dzień. Islandia jest znana na całym świecie przede wszystkim dzięki niesamowitej przyrodzie. W związku z tym większość osób przylatując na wyspę nie skupia się na tym, co zobaczyć w samej stolicy, lecz poza nią.

Jest wiele sposobów na to, aby zwiedzić Reykjavík: zorganizowane wycieczki z przewodnikiem, jeżdzące autobusy hop-on-hop-off, piesze, samodzielne zwiedzanie, a nawet lot helikopterem nad miastem.

Pomnik Sólfar

Zwiedzanie rozpoczęłam od najsłynniejszej rzeźby w Reykjaviku, jaką jest Pomnik Sólfar, określany również mianem “Ody do Słońca”. Historia Sólfar zaczyna się w 1986 roku, kiedy projekt rzeźby nadesłano na konkurs na dzieło sztuki mające upamiętniać 200 rocznicę nadania praw miejskich Reykjavíkowi. Odsłonięto je na “urodziny” miasta, 18 sierpnia 2000 roku. Niestety autor rzeźby zmarł zanim została ona odsłonięta, ale wiadomość, którą zostawił wraz ze swoją pracą nigdy nie zostanie zapomniana.

Opera Harpa

Kawałek dalej widać już nowoczesny budynek ze szklaną fasadą złożoną z okien w różnych kształtach. Zaprojektowany jest tak, aby przypominał bazaltowe krajobrazy przyrody Islandii. To Opera Harpa, która od otwarcia w 2011 roku, rywalizuje z Kościołem Hallgrímskirkja o tytuł najbardziej ikonicznego budynku stolicy. Akustyka w środku jest jedną z najlepszych na świecie, co jeszcze bardziej polepsza niezwykłe dźwięki koncertów.

Budowa trwała 4 lata, przedłużyła się ze względu na kryzys finansowy na przełomie roku 2007 i 2008. Początkowo obawiano się, że budowę trzeba będzie wstrzymać, żeby ograniczyć koszty, jednak od oddania budynku do użytku, inwestycja zaczęła się zwracać. Teraz odbywają się tu koncerty międzynarodowych artystów, zupełnie różne pokazy, od baletowych po komediowe, a także bardzo popularne festiwale.

Parlament Althing

W centrum stolicy znajduje się również islandzki parlament – Althing. Parlament jest w tym miejscu od 1849 r., kiedy to władza została scentralizowana w Reykjavíku. Wcześniej, przez ponad siedem stuleci, parlament był zlokalizowany w Parku Narodowym Thingvellir, o którym pisałam wcześniej.

Laugavegur

Laugavegur to główna ulica handlowa Reykjavíku, znana z butików, restauracji i barów. Jest też jedną z najstarszych ulic na Islandii. Powstała w 1885 r. i wzdłuż niej znajduje się kilka historycznych budynków, takich jak najstarsza restauracja Reykjavíku czy dom, w którym na świat przyszedł jedyny islandzki laureat literackiej Nagrody Nobla, pisarz Halldor Laxness.

Kościół Hallgrímskirkja

Kościół Hallgrímskirkja to najprawdopodobniej najbardziej ikoniczny islandzki budynek. Jego położenie na szczycie wzgórza dodaje mu potęgi. Piękno tego kościoła wywodzi się głównie tego, czym zainspirowano się w trakcie projektowania. Jest klasycznie islandzki, a trzy główne czynniki, które czynią go wyjątkowym to protestancka prostota, sześciokątne kolumny bazaltowe, które można znaleźć na terenie całej wyspy (czarna plaża Reynisfjara w Vik oraz wodospad Svartifoss) i kształt młota Þóra, staronordyckiego boga piorunów.

Do kościoła można wejść za darmo. Olbrzymie organy i kunsztowna sztuka sprawiają, że jest to piękne miejsce. Można też wejść na szczyt wieży, skąd rozpościera się widok na kolorowe metalowe dachy Reykjavíku i otaczającą go przyrodę. Koszt wejścia to 900 ISK (28zł) dla dorosłych.

Murale

Jednym z wyróżniających się punktów podczas zwiedzania Reykjavíku jest bogactwo street artu, który zdobi ulice. Sztuka uliczna jest inspirowana islandzkim folklorem, wyobraźnią, a wiele murów i ścian w mieście jest pięknie pomalowana, dzięki czemu mogą je podziwiać przechodnie. Do tego tęczowa ulica prowadząca prosto do Kościoła Hallgrímskirkja.

Budka z hot-dogami

Bæjarins bestu to w tłumaczeniu “najlepszy w mieście”. Punkt gastronomiczny powstał w 1973 r. w dzielnicy portowej. Dziesięć lat temu The Guardian nazwał Bæjarins bestu najlepszymi hot dogami w Europie, popularnymi wśród celebrytów, jedli je już m. in. były prezydent USA Bill Clinton i James Hetfield z zespołu Metallica.

Poniżej na mapie zaznaczone są wszystkie omówione punkty:

Tagged , , , , , , , ,

4 thoughts on “Reykjavik w jeden dzień

  1. Witaj,

    dziś rano wyjęłam z lodówki jogurt Skyr i zaczęłam czytać skąd ten produkt pochodzi. Okazało się, że jest to islandzki twór i z racji leniwego niedzielnego poranka zaczęłam o tym państwie czytać. Tak trafiłam na Twojego bloga, który pochłonął mnie na ponad godzinę. Wspaniały blog, piękne zdjęcia i naprawdę rzadko się to zdarza :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *