Wyspy Zielonego Przylądka – informacje praktyczne

Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag dziesięciu wysp, ułożonych w kształt podkowy skierowanej otwartą częścią w stronę oceanu i Brazylii. Urzekają nie tylko różnorodnością krajobrazu i łagodnym klimatem, ale również bogactwem kultury, gościnnością i otwartością na świat. Wraz z Wyspami Kanaryjskimi, Azorami i Maderą tworzą wyspy Makaronezji. 

Wyrastają na błękicie oceanu, w odległości ok. 450 km od Afryki i ok. 1500 km od Wysp Kanaryjskich. Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego. Najmłodsze Fogo i Brava mają zaledwie 100 tys lat, a najstarsze, te najbardziej płaskie wynurzyły się z oceanu ok. 26 milionów lat temu, na skutek podwodnej aktywności tektonicznej.

Wyspy archipelagu Zielonego Przylądka

Archipelag składa się z dziesięciu bardzo zróżnicowanych wysp, w tym jednej bezludnej. Te leżące najbliżej Afryki czyli Sal i Boa Vista są najcieplejsze ze względu na suche wiatry docierające tam znad Sahary. Nazywane również Wyspami Słońca, słyną z przepięknych, piaszczystych plaż.

Wyspy takie jak Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia i São Nicolau są wysunięte bardziej na zachód, a co za tym idzie są wilgotne i w większości górzyste.

Na południe od Sal znajduje się wyspa Santiago, która jest największą wyspą wchodzącą w skład archipelagu. Jest najważniejszym ośrodkiem rolniczym i miejscem zamieszkania dla połowy ludności kraju.

Zaraz obok wyrasta z oceanu wyspa Fogo, która rzuca się w oczy dzięki szczytowi wulkanu Pico do Fogo, wznoszącego się na wysokość 2829 m.n.p.m. Jest to zarazem najwyższy punkt Wysp Zielonego Przylądka.

Nazwa

Większość osób podróżujących na Wyspy Zielonego Przylądka odwiedza tylko wyspę Sal, która raczej z zielonym ma niewiele wspólnego. Skąd zatem wzięła się nazwa całego archipelagu? Zielony Przylądek to nazwa najdalej na zachód wysuniętej części Senegalu. Jako, że wyspy odkryto zdecydowanie później to nadano im miano Wysp Zielonego Przylądka.

Cały archipelag to dawna kolonia portugalska zatem zamiennie stosuje się nazwę Cabo Verde, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie Zielony Przylądek (“Cabo” – przylądek, “Verde” – zielony).

Flaga

Jest niebieska jak niebo i otaczający archipelag ocean oraz przecięta trzema poprzecznymi pasami. Dwa białe symbolizują dobre, pokojowe intencje i przekonania Kabowerdeńczyków. Soczysta czerwień środkowego pasa to wspomnienie nadludzkiej pracy i trudu codzieności. Żółte gwiazdki oznaczają 10 wysp. 

Swoje barwy narodowe Kabowerdeńczycy noszą praktycznie na wszystkim: na koszulkach, plecakach, spodenkach, sukienkach, torbach czy breloczkach. Może to niektórych dziwić, ale w istocie jest to wyraz głębokiego przywiązania do swego kraju i dumy z jego osiągnięć.

Kiedy lecieć na Wyspy Zielonego Przylądka?

Na Wyspy Zielonego Przylądka można latać przez cały rok. Temperatura waha się tam od 23 do 29°C, a deszcze praktycznie nie występują. Nie wyróżnia się tutaj pory suchej lub deszczowej.

Jak dostać się na Wyspy Zielonego Przylądka?

Na Wyspy Zielonego Przylądka można dostać się drogą morską lub lotniczą. Archipelag dysponuje czteroma międzynarodowymi lotniskami: na Sal, São Vicente, Santiago i Boa Vista. Wszystkie mają bezpośrednie połączenia z krajami Unii Europejskiej (Portugalią, Francją, Niemcami, Holandią, Belgią, Wielką Brytanią i Wyspami Kanaryjskimi). 

Z Polski latają samoloty czarterowane przez biura podróży. Ja leciałam linią Blue Panorama, która lata z Warszawy na Sal w każdą sobotę. Lot bezpośredni trwa ok. 7h.

Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy

Obywatele polscy muszą mieć paszport ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wakacji oraz wizę. Jeśli tak jak ja organizujesz wakacje na Cabo Verde za pośrednictwem biura podróży (w moim przypadku Itaka) to opłata wizowa zawarta jest w cenie imprezy turystycznej (chyba, że kupujesz lasta na mniej niż 2 dni do wylotu – wówczas wiza płatna jest dopiero na miejscu). 

Przy samodzielnej organizacji wyjazdu, wizę wydaje policja w osobnym okienku, zlokalizowanym obok punktów kontroli paszportowej. Otrzymanie wizy turystycznej dla Polaków nie wiąże się z większymi formalnościami i przebiega bez zbędnych utrudnień. Wiza na miejscu kosztuje 31 euro.

Jak poruszać się między wyspami?

Komunikacja między poszczególnymi wyspami odbywa się drogą morską i lotniczą. Za transport lotniczny odpowiada Binter Cabo Verde. Firma prowadzi monopol na rynku, dlatego też ceny przelotów są wysokie. Im wcześniej dokona się rezerwacji, tym cena jest atrakcyjniejsza. Podczas mojego pobytu na wyspie Sal (grudzień 2019) wszystkie połączenia lotnicze między wyspami były odwołane z powodu strajów.

Z doświadczenia wiem, że osoby, które chcą zobaczyć więcej wysp decydują się na wycieczkę objazdową z biura podróży. W cenie imprezy mają już prom i nie muszą martwić się organizacją. Jeśli jednak planujesz samodzielną wyprawę to odsyłam na stronę z promami.

Strefa czasowa

Wyspy Zielonego Przylądka leżą w strefie czasowej GMT-1. W porównaniu z Polską oznacza to dwie godziny różnicy w zimie i trzy w lecie. Jeśli w grudniu u nas jest 14:00 to na Cabo Verde będzie południe.

Waluta

Oficjalną walutą Wysp Zielonego Przylądka jest escudo, w skrócie CVE.
Kurs euro wynosi 1 euro = 110 CVE.

Należy pamiętać, że kabowerdeńskie escudo jest walutą niewymienną w Polsce, ani w innych krajach Europy. Przed odlotem trzeba pieniądze wymienić lub po prostu wydać. Do dokonania wymiany niezbędne jest okazanie paszportu. 

Ze względu na ciągły wzrost popularności kierunkiem, na wyspie Sal powszechnie akceptowana jest płatność w euro. Z reguły pytają Cię, w której walucie chcesz zapłacić. Ani razu nie musiałam wymienić waluty na escudo. Podatek turystyczny w hotelu, pamiątki na bazarku, bransoletki na plaży – za wszystko płaciłam w euro. Dolary nie są akceptowane.

W mieście Santa Maria na południu Sal, przy którym zlokalizowane są hotele znajduje się bank i kilka automatów. Jeśli zabraknie gotówki to bez problemu można wypłacać pieniądze (wypłaty tylko w lokalnej walucie).

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących z krajów, w których występuje żółta gorączka wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw WZW typu A i B

Internet i telefon

Internet jest dostępny na wszystkich wyspach archipelagu. Coraz więcej przybywa miejsc publicznych, gdzie korzystane z Wi-Fi jest całkowicie bezpłatne. W niektórych hotelach możliwość skorzystania z internetu jest dodatkowo płatna, więc jeśli zależy nam na stałym dostępie do internetu to polecam kupno karty SIM – za 9 euro mamy 3 GB. W Santa Marii jest to możliwe w lokalu z niebieskim logiem CVMovel.

Korzystanie z własnego telefonu komórkowego wiąże się z opłatą roamingową. Odebranie SMSa jest we wszystkich sieciach bezpłatne, wysłanie kosztuje średnio 1,50 zł, połączenie odebrane 4,94 zł, zaś wykonane 9,98 zł za minutę. 

Elektryczność

220V, standardowe gniazdka.

Język

Na Cabo Verde obowiązuje język kreolski i portugalski. Można porozumieć się także po angielsku i po włosku.

Bezpieczeństwo

Wyspy Zielonego Przylądka są jednym z najbezpieczniejszych, o ile nie najbezpieczniejszym krajem Afryki. Nie występują i nie występowały tam żadne konflikty zbrojne, religijne czy rasowe. Kabowerdeńczycy są narodem spokojnym, życzliwie nastawionym do obcokrajowców, niemniej jednak należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, obowiązujące wszędzie tam, gdzie rozwija się turystyka.

Zdrowie

Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone, jednak nie na wszystkich wyspach jest dostępna fachowa pomoc medyczna. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie. Niewskazane jest spożywanie lodów, soków ze świeżych owoców i warzyw w stanie surowym oraz mięsa i ryb niepoddanych procesowi pełnego smażenia/pieczenia czy też gotowania.

Jeśli chodzi o opiekę medyczną na wyspie Sal, na którą przylatuje 95% turystów to jest ona bardzo podstawowa. W przypadku poważniejszych zachorowań lub wypadków (np. złamanie nogi) konieczny jest transport do szpitala w Lizbonie.

Wynajem samochodu

Na każdej wyspie bez trudu można wypożyczyć samochód. W teorii do wynajmu potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy, w praktyce powinno wystarczyć polskie. Koszt wynajmu zaczyna się od 40 euro za dzień + paliwo i kaucja. Wysokość kaucji to ok. 200 euro. Zasady wynajmu należy ustalić z wypożyczalnią.

Niektóre firmy mają ograniczoną liczbę samochodów, dlatego warto dokonać rezerwacji wcześniej lub na miejscu przez hotel, w którym się zatrzymujecie.

Tagged , ,

1 thought on “Wyspy Zielonego Przylądka – informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *