Cinque Terre – informacje praktyczne

Liguria to jeden z piękniejszych włoskich regionów. To właśnie tutaj znajduje się Cinque Terre, co dosłownie oznacza “pięć ziem” a nazwa nawiązuje do pięciu kolorowych miasteczek: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Każde piękne i wyjątkowe. Ze względu na charakterystyczną zabudowę i cudowne położenie Cinque Terre zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Cinque Terre to jeden z najbardziej autentycznych włoskich regionów, gdzie na przestrzeni lat nic się nie zmieniło. Nadmorski krajobraz, kolorowa zabudowa, bujna roślinność, winorośla, pyszna kuchnia i niezwykle malownicze szlaki trekkingowe. To jedno z tych miejsc, którego piękna nie oddadzą nawet najlepsze fotografie! Cinque Terre po prostu TRZEBA odwiedzić.

Gdzie znajduje się Cinque Terre?

Region Cinque Terre znajduje się w północno-zachodniej części Włoch, w Ligurii, nad Morzem Tyrreńskim. Od południa oblany jest przez wody Morza Tyrreńskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskanią.

Jak dostać się do Cinque Terre?

Dojazd do Cinque Terre wcale nie jest taki prosty i oczywisty jak to mogłoby się wydawać. Ja polecam najpierw samolot, a później pociąg do Levante lub La Spezi (najlepsza baza wypadowa na zwiedzanie pięciu miasteczek). Dwa lotniska znajdujące się najbliżej Cinque Terre to Piza i Mediolan-Bergamo.

  1. Z lotniska w Pizie kursują pociągi bezpośrednie. Bilet kosztuje 7,9€, a przejazd trwa niecałą godzinę.
  2. W przypadku lotniska Mediolan-Bergamo, najpierw trzeba złapać autobus do centrum Mediolanu (Milano Centrale), a następnie z centrum Mediolanu kupić bilety na pociąg do La Spezi. Autobusy do stolicy mody odjeżdżają spod Terminala co 20 minut, przejazd trwa godzinę, a bilet kosztuje 10€. Kierowca prowadzi sprzedaż biletów. Po dojechaniu na dworzec Milano Centrale, czeka nas jeszcze 3-godzinna podróż pociągiem na wybrzeże liguryjskie. Pociągi bezpośrednie kursują kilka razy dziennie, a bilet można kupić online lub w biletomatach na dworcu. Polecam jednak zakupić je z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Na dzień przed są już zazwyczaj całkowicie wyprzedane. Bilet na trasie Mediolan-La Spezia kosztował mnie 29€.

Rozkład pociągów i aktualne ceny znajdziecie na stronie przewoźnika: trenitalia.

Na oba lotniska latają tanie linie lotnicze. Ja wybrałam Mediolan-Bergamo ze względu na bezpośredni lot z Poznania. Pamiętajcie, aby w dobie pandemii sprawdzać na bieżąco statusy połączeń z różnych miast Polski, bo wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Gdzie nocować podczas zwiedzania Cinque Terre?

Jeśli podróżujecie budżetowo i nie chcecie wydawać fortuny na nocleg to odradzam nocowania w jednym z pięciu miasteczek Cinque Terre: Monterosso al Mare, Vernazza, Manarola, Corniglia i Riomaggiore. Region jest niezwykle piękny, ale to także jedno z najdroższych turystycznie miejsc w całych Włoszech!

Zdecydowanie bardziej, jako bazę wypadową polecam miasta La Spezia lub Levante, położone po dwóch przeciwległych stronach Cinque Terre. Z obu tych miejsc, co chwilę odjeżdżają pociągi, które zatrzymują się we wszystkich miasteczkach CT.

Ja zatrzymałam się właśnie w La Spezia, portowym mieście, będącym ważnym węzłem kolejowym. Można stąd łatwo dojechać do każdego miasta w Ligurii oraz do Parmy, Pizy czy Florencji, a poza tym znajduje się najbliżej Cinque Terre (do Riomaggiore jest zaledwie 8 minut jazdy). Ceny są tu dużo niższe, a wybór hoteli ogromny. Przy rezerwacji zwróćcie uwagę, żeby obiekt znajdował się jak najbliżej dworca.

Mój wybór padł na La Casa di Anna i był to strzał w 10! Cena za dobę wyniosła 65€ (2 osoby) i dodatkowo obejmowała śniadania serwowane przez właścicielkę. Do dworca miałyśmy 5 minut spacerem. 

Poniżej kilka zdjęć z samej La Spezia:

Jak poruszać się po Cinque Terre?

Po Cinque Terre najlepiej poruszać się pociągiem. Dworce znajdują się we wszystkich miasteczkach. Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 4€. Można jednak skorzystać ze specjalnej karty Cinque Terre Card, o której rozpisałam się poniżej. Przejazd między miastami trwa dosłownie kilka minut i sam w sobie jest atrakcją, ponieważ trasa wiedzie tunelami, z których co jakiś czas wyłania się lazurowe morze. Z La Spezi do najbliżej położonego Riomaggiore jedzie się około 8 minut i około 25 minut do najdalej położonego Monterosso al Mare.

Jeśli myślicie o wypożyczeniu samochodu to od razu wybijcie sobie ten pomysł z głowy, ponieważ po Cinque Terre bardzo trudno jest się poruszać autem. Po pierwsze w samych miasteczkach obowiązuje tylko ruch pieszy, po drugie występują tu bardzo duże różnice poziomów, a po trzecie parkingi oddalone są od centrum o około dwa kilometry.

Idealnym pomysłem jest eksplorowanie miast na pieszo. W końcu Cinque Terre to raj dla osób, które kochają trekkingi! Między miasteczkami jest całe mnóstwo tras trekkingowych różniących się długością i poziomem trudności. Na temat trekkingu po CT stworzyłam osobny wpis.

Wśród wycieczek zorganizowanych popularne są jednodniowe rejsy. Promy kursują od połowy marca do końca października na trasie Levanto – Cinque Terre – Portovenere – La Spezia. Rozkład zależy od ilości turystów, dlatego może się zmieniać. Ja nie korzystałam z tej opcji, ale niewątpliwie miasteczka widziane od strony morza muszą również robić wrażenie. Nielimitowany bilet na jeden dzień w Cinque Terre, Portovenere i La Spezii to koszt 35€, tylko po Cinque Terre – 27€. Wycieczka dookoła trzech wysp z Portovenere – 15 euro. Ceny na pojedyncze przejazdy zaczynają się już od nawet 6€ na najkrótszych trasach np. Riomaggiore – Manarola.

Cinque Terre Card

Wiecie już jak dostać się do Cinque Terre oraz jak się po nim poruszać. Teraz czas, aby pokazać Wam sposób, w jaki możecie zaoszczędzić trochę pieniędzy, podczas zwiedzania pięciu ziem.

Jak wyżej wspomniałam, bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 4€ (niezależnie od tego czy jedziemy jeden przystanek czy pięć). Jeśli planujecie spędzić w Cinque Terre dzień, dwa lub trzy i sporo się przemieszczać to warto zastanowić się nad opcją Cinque Terre Card. Jednodniowy karnet kosztuje 16€, dwudniowy – 29€ i trzydniowy 41€. Bilety można kupić na stacjach kolejowych, punktach informacji turystycznej, w okienkach na szlakach albo przez stronę internetową Parko Nazionale Cinque Terre

W zakres tego kompleksowego biletu wchodzi:

  • korzystanie z połączeń kolejowych pomiędzy Levanto i La Spezią;
  • wejście na Lazurową Ścieżkę (bez biletu wejście jest niemożliwe); korzystanie z pozostałych tras pieszych jest bezpłatne;
  • bezpłatne korzystanie z autobusów we wszystkich miejscowościach Cinque Terre; bez CT Card jeden przejazd kosztuje 1,9€ lub 2,8€ (w przypadku zakupu biletu u kierowcy);
  • korzystanie z Wi-Fi na dworcach;
  • darmowe toalety na stacjach, normalnie płatne 1€;
  • zniżki prawie we wszystkich muzeach w La Spezii.

Czy zakup CT Card się opłaca? To już zależy tylko i wyłącznie od was. Jeśli na zwiedzanie wszystkich miasteczek planujecie poświęcić maksymalnie 2-3 dni, to nie zastanawiajcie się tylko od razu kupcie kartę. Natomiast jeśli, tak jak ja planujecie spokojne zwiedzanie i każdego dnia będziecie odwiedzać jedno miasteczko i jeden szlak to bardziej opłaca się zakup pojedynczych biletów.

Ile dni poświęcić na zwiedzanie Cinque Terre?

Większość turystów odwiedzających Cinque Terre przyjeżdża tu na dzień/dwa a szkoda, bo owszem uda Wam się zobaczyć najważniejsze punkty i miejsca, ale nie poczujecie tego magicznego klimatu. Ja na zwiedzanie CT przeznaczyłam pięć dni i razem z przyjaciółką obrałyśmy sobie za cel, że przejdziemy wszystkie trasy trekkingowe od Monterosso al Mare aż do Riomaggiore. 

Nasz plan dnia wyglądał następująco: rano zwiedzanie miasteczka i trekking do kolejnego. W związku z tym, że jednego dnia udało nam się zrobić dwa szlaki to finalnie zwiedzanie CT zajęło nam cztery, a nie pięć dni. Popołudnia spędzałyśmy na odpoczynku i chorowaniu (klimatyzacja w pociągach i pogoda w kratkę mnie zabiła). 

Miasteczka wchodzące w skład Cinque Terre

O każdym z miasteczek przygotowałam osobny wpis (kliknij w nazwę miasta, a przekieruje cię na właściwą stronę)

Monterosso al Mare – to największa miejscowość Cinque Terre. Poruszanie się po mieście jest bardzo wygodne, bo Monterosso leży na płaskim terenie i w odróżnieniu od pozostałych osad, jest podzielone na wyraźne części: strefę wypoczynku, współczesne centrum z restauracjami i kawiarenkami oraz część historyczną z wieloma średniowiecznymi budynkami.

Vernazza – to jedno z najpiękniejszych miast w Zatoce Genueńskiej, malutkie, lecz niezwykle malownicze. W mieście jest wiele drzew oliwnych i winnic, czemu sprzyja idealny klimat: maksimum słońca i minimum wiatru. I choć Vernazza może wydać się mikroskopijna, zawsze znajduje się w niej coś wartego zobaczenia.

Corniglia – to najmniejsza miejscowość w Cinque Terre, dlatego przy jednodniowym pobycie w tym regionie często jest omijana przez turystów. Zbudowana jest na skałach, 100 metrów nad brzegiem morza, u podnóża których znajduje się dworzec kolejowy.

Manarola – łatwo ją poznać, bo dzięki położeniu miasteczka jego budynki malowniczo wznoszą się na wstępującej w morze skale. Panorama miasta jest tak piękna, że jego zdjęcia są często wykorzystywane na okładkach przewodników po regionie.

Riomaggiore miasteczko można podzielić na trzy części: dworzec, przy którym zaczynają się trasy piesze w kierunku Manaroli, centrum, z którego biegną trasy w stronę świątyni Montenero i Portovenere oraz dzielnicę rybacką.

Tagged , , , , , , , , , , , , , ,

7 thoughts on “Cinque Terre – informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *