Riomaggiore – miasto Cinque Terre

Riomaggiore to pierwsza miejscowość, którą spotkacie na swej drodze, jeśli przyjedziecie do Cinque Terre od strony La Spezii. To kolejne, niezwykle urokliwe miejsce, pełne kolorowych domków wznoszących się na skalistym wybrzeżu. W Riomaggiore zobaczycie najładniejszy zachód słońca i spróbujecie świeżych owoców morza podawanych w rożkach. Mmm… palce lizać. 

Miasteczko podzielone jest na trzy części: dworzec, przy którym zaczynają się trasy piesze w kierunku Manaroli, centrum oraz dzielnicę rybacką. Wszystkie części połączone są ze sobą podziemnymi tunelami. Jest to najszybszy sposób poruszania się po Riomaggiore, bo okolica, w której znajduje się miasteczko jest bardzo skalista.

Zanim zaczniecie planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre – informacje praktyczne

Punkt widokowy na Riomaggiore

Zdecydowanie najpiękniejszy i zarazem najpopularniejszy punkt widokowy znajduje się w porcie, w dzielnicy rybackiej. Chyba każdy kojarzy to słynne ujęcie. Wysiadając na stacji musicie przejść przez nieduży tunel, który prowadzi prosto do portu. 

Zwiedzanie Riomaggiore

To jedno z większych miasteczek i spędziłyśmy tutaj najwięcej czasu. Do Riomaggiore dotarłyśmy szlakiem trekkingowym Manarola – Riomaggiore, dlatego zwiedzanie rozpoczęłyśmy od Zamku Riomaggiore. Forteca została zbudowana na wzgórzu i z tarasu zamkowego wspaniale widać Lazurową Ścieżkę i całe nadbrzeże. Zdjęcia wyjdą stąd świetnie!

Następnie kierowałyśmy się w dół miasteczka mijając Kościół św. Jana Chrzciciela, pochodzący z XIV wieku.

Po dotarciu na główną ulicę, prowadzącą do portu, po drodze natrafiłyśmy również na Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wewnątrz kościoła zbudowanego w XVI wieku, przeważa dawne wyposażenie: są tu drewniana rzeźba Madonny i dawne tryptyki.

Plaża w Riomaggiore

Podobnie jak w Vernazzie, Cornigli czy Manaroli tutaj również nie znajdziemy piaszczystych plaż. Wiele osób rozkłada się na skałkach w porcie i my również spędziłyśmy tu drugą część dnia. Z tego miejsca można także podziwiać zachód słońca, bo to właśnie Riomaggiore słynie z najładniejszych zachodów słońca w całym Cinque Terre. Do tego pizza na wynos, rożek pełen owoców morza i lokalne wino. Czego chcieć więcej?

Nieco dalej za przystanią Riomaggiore (idąc w przeciwnym kierunku do Manaroli) znajduje się malutka dzika plaża Spiaggia di Riomaggiore, na której mieści się szkółka nurkowa oraz można wypożyczyć kajaki.

Co zjeść w Riomaggiore?

Najsłynniejszy streetfood w regionie Cinque Terre to rożki z owocami morza. W Riomaggiore sprzedawane są na każdym kroku, więc na pewno nie przegapicie szklanych witryn reklamujących ten przysmak. Do wyboru są przeróżne owoce morza, krewetki, ośmiornice, kalmary, rybki. Do tego krążki cebulowe, pieczone ziemniaczki, warzywa badź frytki. Można wybrać mix wszystkiego, bądź zdecydować się tylko na jedno ulubione. Wszystko smażone jest na głębokim tłuszczu i podawane z sokiem z cytryny, ewentualnie majonezem. Mała porcja kosztuje około 6€, duża około 9€. Ja zamówiłam małą porcję i żałowałam, że tak szybko się skończyła 🙂

Zaraz obok punktu widokowego znajduje się lodziarnia Gelateria Sottozero. Tutaj również zjecie jedne z lepszych lodów w Cinque Terre!

Trasa trekkingowa Riomaggiore – Manarola

Wokół Riomaggiore wiodą popularne wśród turystów trasy piesze. Obecnie trasa dolna Riomaggiore – Manarola (Lazurowa ścieżka) jest nieczynna. W 2010 roku zamknięto ją z powodu osunięcia się ziemi i uszkodzeń z tym związanych. Planowane ponowne otwarcie zostało ustalone na 2025 rok. 

Istnieje alternatywa, czyli górna ścieżka łącząca oba miasteczka. Trasa górna Riomaggiore – Manarola jest krótka, ale bardzo stroma i męcząca. 

Szczegóły dotyczące wszystkich tras trekkingowych w Cinque Terre znajdziecie tutaj.

Tagged , , , , , , , ,

4 thoughts on “Riomaggiore – miasto Cinque Terre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *