Manarola – miasto Cinque Terre

Manarola to druga miejscowość Cinque Terre od strony La Spezii. Łatwo ją poznać, bo dzięki położeniu miasteczka jego budynki malowniczo wznoszą się na wstępującej w morze skale. Panorama miasta jest tak piękna, że jego zdjęcia są często wykorzystywane na okładkach przewodników po regionie. Rzeczywiście, widok jest niepowtarzalny.

Skalista Manarola, której atrakcje znajdują się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa, wyróżnia się spośród pozostałych miejscowości również swoim wiekiem, bo jest to najstarsza osada w Cinque Terre. Warto też wspomnieć o Ciemnej Skale – niezwykłym klifie, który ciągle, nawet w południe, znajduje się w cieniu szczytu górskiego.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że w Manaroli wystawiana jest co zimę największa szopka bożonarodzeniowa NA ŚWIECIE! Szopka jest otwierana w okolicach 8 grudnia, a zamykana w zależności od roku, 31 stycznia lub w pierwszych dniach lutego.

Zanim zaczniecie planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre – informacje praktyczne

Punkty widokowe na Manarolę

Najpiękniejszy punkt widokowy na Manarolę znajduje się zaraz przy popularnej restauracji Nessun Dorma, o której rozpisuję się poniżej. Zaraz za restauracją zaczyna się słynna Lazurowa Ścieżka, która łączy Corniglię i Manarolę (w tym momencie jest nieczynna ze względu na osuwiska, planowane otwarcie 2025). Zdjęcia najlepiej wykonywać w pierwszej połowie dnia. Unikamy wtedy fotografowania pod słońce.

Zwiedzanie Manaroli

Manarola nie ma zbyt wielu zabytków i sama w sobie jest największą atrakcją. Przez wielu uznawana jest za najładniejszą osadę Cinque Terre. Jeśli o mnie chodzi również próbowałam stworzyć swój prywatny ranking, ale mimo szczerych chęci nie umiem wybrać mojego best of the best. Każde miasteczko jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

Po Manaroli warto spacerować bez pośpiechu. Jeśli podejdziecie w górę po głównej ulicy Manaroli to po około 400 metrach dojdziecie do centralnego placu miasta, na którym stoi gotycko-barokowy kościół św. Wawrzyńca. Świątynia została zbudowana w 1338 roku. Obok kościoła znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na miasto. W tym miejscu zaczyna się też dłuższy wariant trasy trekkingowej do Riomaggiore.

Plaża w Manaroli

Niestety w Manaroli nie ma plaż, a mimo to plażowiczów jest tu sporo. Możecie rozłożyć się na skałach w centrum miasteczka i z tych skał wchodzić do wody. Wbudowane są także drabinki, które ułatwiają wejścia i wyjścia do/z morza.

Nessun Dorma – najsłynniejsza restauracja Cinque Terre

Nessun Dorma została otwarta w 2014 roku i stała się najbardziej znanym miejscem w Cinque Terre. Zajmuje zagospodarowany taras z najlepszym widokiem na Manarolę. To właśnie tu zrobicie najładniejsze zdjęcie panoramy miasteczka, a przy okazji napijecie się pysznego aperola.

Jak to z tymi instagramowymi miejscami bywa, często okazuje się, że w rzeczywistości nie jest tak fajnie jak na zdjęciach. Naczytałam się o dużych kolejkach do restauracji, o tym, że wejście do środka graniczy z cudem i o wygórowanych cenach. Postanowiłam podejść do tego bez żadnych oczekiwań, na zasadzie “jak się uda to super, a jak nie to płakać nie będę”.

Restauracja otwiera się o godzinie 12:00. My byłyśmy godzinę wcześniej i nie było żadnej kolejki. Ba! Poza nami, w okolicy nawet nikt się nie kręcił. Jednak w pewnym momencie pojawił się kelner i przekazał nam najważniejsze informacje:

  • Nie ma możliwości rezerwacji stolika.
  • Aby uniknąć stania w tej długiej kolejce (o której się naczytałam w Internecie), restauracja wprowadziła wejście do środka tylko po pobraniu aplikacji i wygenerowaniu numerka.
  • Stoliki przy balustradzie, z najlepszym widokiem są dwuosobowe.
  • W restauracji serwowane są przekąski tylko na zimno.
  • Ceny są naprawdę przyzwoite: aperol kosztuje 7€, zestaw bruscett 6-10€ (6 sztuk), sałatka około 12€, bardzo popularne są też zestawy wino, deska serów, mięs (około 20€). 

Jak to wygląda w rzeczywistości?

  1. Pobieracie aplikację o tej samej nazwie “Nessun Dorma”.
  2. Pół godziny przed otwarciem, czyli o 11:30 pojawia się możliwość zapisania do kolejki.
  3. Punkt 12:00, przed wejściem staje kelner i wyczytuje numerki.
  4. Zapisać możecie się z każdego miejsca, nie musicie stać przed restauracją. Jak dla mnie to super rozwiązanie, bo po pierwsze zapobiega tworzeniu się kolejki, a po drugie już w aplikacji widać ile jest osób przed Wami. Ja zapisałam się równo o 11:30 i byłam trzecia w kolejce. Udało nam się wejść w pierwszej turze.

Osobiście bardzo polecam to miejsce!

Trekking Manarola – Riomaggiore

Wokół Manaroli wiodą popularne wśród turystów trasy piesze. Obecnie trasa dolna Manarola – Riomaggiore (Lazurowa ścieżka) jest nieczynna. W 2010 roku zamknięto ją z powodu osunięcia się ziemi i uszkodzeń z tym związanych. Planowane ponowne otwarcie zostało ustalone na 2025 rok. 

Istnieje alternatywa, czyli górna ścieżka łącząca oba miasteczka. Trasa górna Manarola – Riomaggiore jest krótka, ale bardzo stroma i męcząca.

Szczegóły dotyczące wszystkich tras trekkingowych w Cinque Terre znajdziecie tutaj.

Tagged , , , , , , , ,

2 thoughts on “Manarola – miasto Cinque Terre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *