Trasy trekkingowe w Cinque Terre

Cinque Terre to nie tylko pięć słynnych miasteczek, ale przede wszystkim to park narodowy znany ze swoich tras pieszych, które łączą poszczególne osady. To raj dla osób, kochających wędrówki. Jeśli planujecie wakacje w Cinque Terre to koniecznie przespacerujcie się choć jednym szlakiem. Cudowne widoki gwarantowane!

Wybierając się w ten region Włoch, obrałam sobie za cel, że chcę przejść całe Cinque Terre na pieszo. Cieszę się, bo udało mi się to zrealizować, a wyjazd wspominam jako jeden z lepszych na jakich byłam. To prawda, że Cinque Terre jest magiczne i ma coś takiego w sobie, co już na zawsze zostaje w pamięci.

Zanim zaczniecie planować podróż, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre – informacje praktyczne. W poprzednich postach opisałam również każde miasteczko wchodzące w skład Cinque Terre z osobna, abyście mogli jak najlepiej poznać ten region. Zobaczcie koniecznie co można robić w: Monterosso al Mare, Vernazzie, Cornigli, Manaroli i Riomaggiore.

Opłata za korzystanie z tras trekkingowych

W Cinque Terre jest ponad 30 popularnych tras, z czego tylko 4 są płatne – są to najkrótsze odcinki szlaków pomiędzy poszczególnymi miejscowościami (Lazurowa Ścieżka). Bilet można kupić przy wejściu na trasę, kosztuje on 7,50. Mając wykupioną Cinque Terre Card wejście na Lazurową Ścieżkę jest bezpłatne. Więcej na ten temat pisałam tutaj.

Lazurowa Ścieżka (Ścieżka Miłości)

Lazurowa ścieżka inaczej nazywana Ścieżką Miłości to najkrótsza trasa łącząca wszystkie miasteczka Cinque Terre. Jednak dwa odcinki trasy między Corniglią a Manarolą oraz między Manarolą a Riomaggiore są zamknięte, ze względu na osuwiska. Planowane otwarcie ma nastąpić dopiero w okolicach 2025 roku. 

Monterosso al Mare – Vernazza – otwarte
Vernazza – Corniglia – otwarte
Corniglia – Manarola – zamknięte
Manarola – Riomaggiore – zamknięte

Poniżej zaznaczyłam wszystkie trasy jakie zrobiłam i które opisuję poniżej:

Trasa trekkingowa Monterosso al Mare – Vernazza

Czas przejścia: 1,5h
Długość trasy: 3,7 km
Maksymalna wysokość: 175 m
Trudność: niska
Zalecany kierunek przejścia: bez znaczenia. Jeśli zaczniecie drogę od strony Vernazzy, podejście będzie nieco łatwiejsze, ale różnica jest niewielka.
Cena za wejście: aby wejść na Lazurową Ścieżkę należy kupić bilet za 7,5€ bądź skorzystać z Cinque Terre Card.

Trasa zaczyna się przy ostatnim odcinku plaży, w okolicy starego miasta, tuż przy hotelu Porto Roca (Monterosso al Mare). Droga początkowo ostro wspina się w górę, dlatego trzeba pokonać 500 betonowych schodów. Po drodze z Vernazzy również czeka Was podejście, choć nie tak gwałtowne. Szlak jest znany z wielkiej różnorodności pejzaży i roślinności. To właśnie na tej trasie znajduje się najpopularniejszy punkt widokowy na Vernazzę.

Trasa trekkingowa Vernazza – Corniglia

Czas przejścia: 1,5h
Długość trasy: 3,2 km
Maksymalna wysokość: 220 m
Trudność: niska
Zalecany kierunek przejścia: bez znaczenia, ale od strony Vernazzy jest trochę więcej schodów.
Cena za wejście: aby wejść na Lazurową Ścieżkę należy kupić bilet za 7,5€ bądź skorzystać z Cinque Terre Card.

To bardzo popularna wśród turystów trasa, łącząca jedną z najpiękniejszych miejscowości w Cinque Terre, Vernazzę, z miasteczkiem, które często pomijane jest przez osoby, które chcą zwiedzić Cinque Terre w ciągu jednego dnia – Corniglią. Spacer tą trasą jest bardzo malowniczy. Szlak prowadzi wśród drzew oliwnych, winnic i roślinności śródziemnomorskiej. W pobliżu Vernazzy roztacza się wspaniała panorama miasta z widoczną średniowieczną wieżą. W połowie drogi jest malutki bar, w którym można kupić szklankę świeżego soku pomarańczowego i chwilę odpocząć.

Trasa trekkingowa Corniglia – Manarola

Czas przejścia: 2,5 h
Długość trasy: 5,5 km
Maksymalna wysokość: 400 m
Trudność: niska
Zalecany kierunek przejścia: z Cornigli do Manaroli. Podejście w Manaroli jest zdecydowanie bardziej męczące.
Cena za wejście: bezpłatna

W związku z tym, że słynna Lazurowa Ścieżka na odcinku między Corniglią a Manarolą jest zamknięta, to obrałyśmy sobie dłuższą trasę idącą wzdłuż szczytów górskich, przez Volastrę. Początek trasy rozpoczyna się w górnej części Cornigli, zaraz za gotyckim kościołem św. Piotra. Pierwszy odcinek jest bardzo męczący, bo trzeba wspiąć się naprawdę wysoko. Później idzie się wśród tarasów winorośli, z widokiem na morze i prawie całe wybrzeże Cinque Terre. Na trasie znajduje się również mała winiarnia, w której możecie skosztować lampkę lokalnego wina. Po dojściu do Volastry, droga prowadzi już cały czas w dół. Jeśli nie macie siły na zejście do Manaroli, to możecie przejechać ten fragment autobusem.

Trasa trekkingowa Manarola – Riomaggiore

Czas przejścia: 1 h
Długość trasy: 1,6 km
Maksymalna wysokość: 249 m
Trudność: wysoka
Zalecany kierunek przejścia: bez znaczenia.
Cena za wejście: bezpłatna

Tutaj ponownie słynna Lazurowa Ścieżka na odcinku między Manarolą a Riomaggiore jest zamknięta, więc musiałyśmy obrać sobie dłuższą trasę idącą wzdłuż szczytów górskich. Początek trasy rozpoczyna się w górnej części Manaroli, zaraz za kościołem św. Wawrzyńca. Przejście tego szlaku wymaga przygotowania fizycznego, bo podejście jest bardzo strome i liczy ponad 620 schodków. Najpierw idzie się stromo w górę, a następnie stromo w dół. Nie ma nic pomiędzy. Jednak widoki wynagradzają podjęty trud. Co ciekawe – jeszcze do 1920 roku była to jedyna droga, która łączyła Manarolę z Riomaggiore.

Przygotowanie do trekkingu

Przede wszystkim weźcie ze sobą wygodne buty sportowe oraz duże ilości wody do picia. Wszystkie trasy najlepiej robić z samego rana lub pod wieczór, kiedy nie jest aż tak gorąco. Podczas deszczu, miejscami może być bardzo niebezpiecznie, więc osobiście odpuściłabym trekking. Aktualne informacje dotyczące otwarcia/zamknięcia szlaków sprawdzajcie na oficjalnych stronach np. Cinque Terre Hike.

Tagged , , ,

6 thoughts on “Trasy trekkingowe w Cinque Terre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *