Bergamo w jeden dzień

Bergamo to strategiczna brama północnych Włoch, położona zaraz obok Mediolanu, pośród jezior, gór, równin i rzek. Miasto składa się z dwóch części, otoczonych potężnymi murami, a każda z nich oferuje niezwykle piękne widoki i wyjątkowe doświadczenia. Szkoda, że większość osób pomija zwiedzanie Bergamo i traktuje je tylko jako miejsce tranzytowe w drodze do Mediolanu. Dzisiaj pokażę Wam, że warto się tu zatrzymać chociaż na jeden dzień.

W naszej podróży Bergamo zostawiłyśmy sobie na sam koniec. To miasto wciąż niedoceniane prze turystów, chociaż z każdym rokiem przybywa ich tu coraz więcej. Myślę, że to jednak ogromna zaleta, ponieważ dzięki temu nadal panuje tu autentyczność no i ceny są… o połowę niższe niż w Mediolanie. Bergamo to miasto, w którym na każdym kroku widać średniowieczny klimat, pełny wąskich uliczek, kaskad zieleni i wielu zabytków. 

Loty do Bergamo

Loty z Polski do Bergamo oferuje zarówno Wizzair jak i Ryanair. W sezonie odbywają się z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Często takie połączenie możecie znaleźć w naprawdę dobrej cenie, która waha się między 29 a 129 zł. To właśnie tutaj wylądujecie wybierając się do Mediolanu, oddalonego od lotniska o około 50 km. Przejazd do stolicy mody zajmuje godzinę, a bilet kosztuje 10€ (kupowałam u kierowcy). Autobusy odjeżdżają spod hali przylotów co 20 minut.

Jak dojechać z lotniska do centrum Bergamo?

Bergamo położone jest od lotniska w odległości 5 km. To trzecie lotnisko we Włoszech pod względem liczy pasażerów. Między miastem a lotniskiem kursuje autobus nr 1, a jego trasa ciągnie się przez obie części Bergamo więc znalezienie najbliższego przystanku nie stanowi problemu. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w punkcie informacji turystycznej w hali przylotów lub u kierowcy. Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 2€, a czas dojazdu to ok. 15 minut.

Zwiedzanie Bergamo

Bergamo jest podzielone na dwie części: zabytkowe Citta Alta (Górne Miasto), które określane jest sercem miasta oraz Citta Bassa (Dolne Miasto), w której toczy się “zwykłe” życie mieszkańców. Na spokojny spacer po obu częściach wystarczy Wam pół dnia.

Górne Miasto (Citta Alta)

Górna część z dolną połączona jest zabytkową kolejką Funicolare. Początkowo była to kolejka parowa, później elektryczna. Trasa kolejki ma 240 metrów długości, a jej górna stacja położona jest 85 metrów wyżej od dolnej. Alternatywą dla kolejki jest autobus miejski lub schody. Cena biletu wynosi 1,3€ i ważny jest przez 75 minut od skasowania. Jeśli planujecie zostać w Bergamo trochę dłużej to rozważcie opcję biletu turystycznego na 24 godziny za 3,5€.

Spacer po Citta Alta warto rozpocząć od zabytkowej bramy Porta San Giacomo, z której rozpościera się przepiękny widok na Dolne Miasto. Okolica bramy to także ciągnące się na 6 km Mury Weneckie okalające starówkę. Dlaczego weneckie? Bo zostały zbudowane przez Republikę Wenecką w XVI wieku.

Głównymi punktami Górnego Miasta są połączone ze sobą place: Piazza Vecchia i Piazza Duomo, otoczone zespołem średniowiecznych zabytków. To właśnie tutaj znajduje się wybudowana w XII wieku wieża miejska Torre Civica. Początkowo służyła ona jako dom-wieża należąca do jednej z najpotężniejszych rodzin tamtych czasów. Później została przekształcona na więzienie, a następnie w dzwonnicę. Na górę Torre Civica można wejść schodami lub wjechać windą. Na szczycie znajduje się największy dzwon w Lombardii. Bilet normalny kosztuje 5€, ulgowy – 3€. 

Na placu obok natraficie na Cappella Colleoni będąca mauzoleum Colleoniego. Zaraz obok znajduje się Bazylika św. Marii Magdaleny oraz baptysterium.

Wzgórze San Vigilio

Co robić kiedy zobaczycie Górne Miasto w Bergamo? Wjechać jeszcze wyżej! 🙂 A umożliwia to druga kolejka Funicolare. Dotarcie do niej wcale nie jest takie proste i wielu turystów nawet nie wie o jej istnieniu. My również trochę błądziłyśmy. Funicolare San Vigilio znajduje się zaraz obok bramy Porta San Alessandro. Trasa prowadzi 90 metrów do góry, a jej długość wynosi 630 metrów. Stąd widoki są najpiękniejsze.

Dolne Miasto (Citta Bassa)

W Citta Bassa również nie brakuje malowniczych elementów, ale trochę już nam się nie chciało chodzić. To właśnie w Dolnym Mieście toczy się normalne życie miasta z biurami, sklepami, restauracjami czy miejscami spotkań.

Tagged , , , , , ,

5 thoughts on “Bergamo w jeden dzień

  1. Właśnie wróciłam z długiego weekendu z Bergamo – polecam w nim Citta Alta. Niedaleko są jeziora Como oraz Garda. Osobiście ja zrezygnowałam z nich na rzecz Lugano w Szwajcarii – są połączenia Flixbusa z Mediolanu. Wg mnie sam Mediolan można odpuścić albo zobaczyć tylko Katedrę i pasaż obok.

    Może nie jest to jakiś bardzo słynny kierunek podróży,. ale miejsce totalnie mnie zauroczyło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *