Vernazza – miasto Cinque Terre

Vernazza to drugie spośród pięciu miasteczek Cinque Terre i zarazem jedno z najpiękniejszych w całej Zatoce Genueńskiej. Jest malutkie, lecz niezwykle malownicze, pełne atrakcji i przepięknych tras trekkingowych rozmieszczonych wokół Vernazzy. Znajdziecie tu wiele drzew oliwnych i winnic, czemu sprzyja idealny klimat: maksimum słońca i minimum wiatru. Kto jest chętny na krótki spacer?

Co można robić w Vernazzie? Na przykład rozkoszować się Morzem Liguryjskim, spróbować włoskich specjałów w kawiarni na nabrzeżu lub wziąć pizzę na wynos, usiąść na kamieniu obok przystani i pełną piersią chłonąć atmosferę Włoch. Nawiasem mówiąc, jeśli widzieliście film animowany “Luca” (2021) to panorama Vernazzy powinna być dla Was znajoma, ponieważ to właśnie stąd pochodzą wszystkie panoramiczne widoki i miejsca pokazane w filmie.

Na pewno większość z Was spacerując po Vernazzie dostrzeże plakaty przedstawiające zalane ulice miasteczka, przypominające o tragedii sprzed 11 lat temu. Dokładnie 25 października 2011 roku w parku narodowym Cinque Terre miała miejsce ogromna powódź. Vernazza ucierpiała najmocniej, a jej odbudowa trwała aż dwa lata. Najniższe kondygnacje większości budynków uległy zniszczeniu i musiały być poddane prawie całkowitej rekonstrukcji. Miasto powstało praktycznie od nowa.

Zanim zaczniecie planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre – informacje praktyczne

Punkty widokowe na Vernazzę

Punkty widokowe na Vernazzę to według mnie obowiązkowe miejsca, które po prostu musicie zobaczyć! Znajdują się po dwóch przeciwległych stronach Vernazzy i gwarantują dwa zupełnie różne widoki na to samo miasto.

Pierwszy punkt widokowy znajduje się na głównym szlaku trekkingowym, na trasie Vernazza – Monterosso al Mare, około 600 metrów od startu. Na pewno kojarzycie go z Instagrama, bo jest to naprawdę bardzo popularne miejsce, w którym każdy robi sobie zdjęcie. Niestety punkt widokowy mieści się tuż za bramką, a to oznacza, że aby się do niego dostać musicie kupić bilet za 7,5€ (z kartą Cinque Terre Card jest darmowy). Aby zrobić sobie takie zdjęcie jak ja, trzeba… przejść przez drewniany płot, ale dla takiego ujęcia myślę, że warto 🙂

Drugi punkt widokowy znajduje się zupełnie po drugiej stronie Vernazzy, na trasie trekkingowej Vernazza – Corniglia. Miejsce mieści się jeszcze przed bramką z biletami, także nie trzeba dodatkowo płacić, jeśli nie macie w planach kolejnego szlaku.

Zwiedzanie Vernazzy

Spacer po Vernazzie warto rozpocząć od placu na nadbrzeżu i przystani. Jest to najbardziej ruchliwe miejsce w osadzie, w dodatku z niezwykle malowniczą linią brzegową. Turystów przyciąga szczególnie występująca w morze skała, na której pozostały ślady stojącego tu niegdyś zamku i wieża strażnicza, z której wypatrywano możliwego zagrożenia ze strony morza. Skała służyła kiedyś jako punkt obserwacyjny, a obecnie na jej kamienistym podnóżu u samego lustra wody i można urządzić sobie sjestę lub tak jak my odpocząć po trekkingu.

Vernazza słynie ze swoich budowli religijnych – w samym jej centrum, zaraz przy plaży, wznosi się kościół św. Małgorzaty Antiocheńskiej. Świątynia była niejednokrotnie przebudowywana i dodawano do niej różne przybudówki. W połowie XVIII wieku kościół został przekształcony w stylu barokowym, lecz pod koniec XX stulecia, po kapitalnej renowacji wszystkich części budynku, przywrócono mu pierwotny wygląd trójnawowej świątyni z ośmioboczną wieżą o wysokości 40 metrów.

Oglądając panoramę Vernazzy na pewno rzucił Wam się w oczy także zamek Doriów z wieżą Belforte, który służył jako punkt obserwacyjny. Dziś wstęp kosztuje 2€ i o ile sam zamek mnie nie zachwycił to widoki z niego już tak. Rozpościera się stąd kolejna, wspaniała panorama na wybrzeże i miasteczko.

W Verazzie znajduje się jeszcze klasztor franciszkanów reformatów. Klasztor powstał w XVII wieku, choć wchodzące w jego skład mury i czteroboczna wieża zostały wzniesione sto lat wcześniej.

Plaże w Vernazzie

Vernazza zajmuje tylko wąski fragment wybrzeża, dlatego nie ma tu pełnowartościowych plaż jakie pokazywałam Wam w Monterosso al Mare. Są to raczej miejsca do odpoczynku, na których można zatrzymać się na dwie lub trzy godziny i nieco odetchnąć. Jedna z tych plaż, zupełnie malutka, znajduje się obok centralnego placu miasta. Druga, nieco większa, z drugiej strony wieży Belforte. Dojść do niej można tunelem pod skałami, który rozpoczyna się przy głównej ulicy miasteczka.

Gdzie zjeść w Vernazzie?

Po męczącym trekkingu postanowiłyśmy zostać w Vernazzie na obiad, lecz nie będę Wam polecać restauracji, bo jedzenie było mocno średnie. Za to deser w postaci lodów wynagrodził wszystko 🙂 Jedne z lepszych jakie jadłam, zatem koniecznie zapamiętajcie tę nazwę Gelateria Il Porticciolo. Lodziarnia znajduje się w samym porcie więc nie sposób jej nie zauważyć. Naprawdę duża polecajka!

Trasa trekkingowa Vernazza – Corniglia

W malowniczej okolicy Vernazzy trasy piesze to dla turysty prawdziwa wisienka na torcie. W pobliżu miasta jest wiele tras, ja sama dotarłam tu właśnie szlakiem z Monterosso al Mare do Vernazzy.

Szczegóły dotyczące wszystkich tras trekkingowych w Cinque Terre znajdziecie tutaj.

Tagged , , , , , , , ,

3 thoughts on “Vernazza – miasto Cinque Terre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *