Monterosso al Mare – miasto Cinque Terre

Monterosso al Mare to jedno z pięciu miasteczek wchodzących w skład Cinque Terre. Leży pomiędzy przylądkami Mesco i Manara i jest najbardziej wysunięte na północ (i jednocześnie na zachód) ze wszystkich pozostałych osad. To właśnie tu znajdziecie najładniejsze plaże w Cinque Terre więc jeśli planujecie trochę poplażować to Monterosso będzie zdecydowanie najlepszą opcją.

Monterosso to największa miejscowość Cinque Terre. Poruszanie się po niej jest bardzo wygodne, bo miasteczko leży na płaskim terenie i w odróżnieniu od pozostałych osad, jest podzielone na wyraźne części: strefę wypoczynku, współczesne centrum z restauracjami i kawiarenkami oraz część historyczną z wieloma średniowiecznymi budynkami.

Na początek zapraszam do zapoznania się z Cinque Terre – informacje praktyczne.

Plaże w Monterosso al Mare

Zaraz po wyjściu z dworca kolejowego naszym oczom ukazują się długie, szerokie plaże, które są wizytówką Monterosso. To właśnie tutaj znajdują się słynne pomarańczo-granatowe parasole, które możecie kojarzyć z instagramowych zdjęć. Monterosso, jako jedyne spośród pięciu miasteczek Cinque Terre może pochwalić się naprawdę ładną plażą, która ciągnie się na ponad kilometr.

Wstęp na plażę jest płatny, leżak kosztuje średnio 20 €/za dzień (15 € za pół dnia), a dwa leżaki i parasol – 25-30 €/za dzień (15-25 € za pół dnia)Ceny zwiększają się w sierpniu i zmniejszają na początku i końcu sezonu, w zależności od popytu.

Jeśli nie chcecie plażować, a jedynie zrobić zdjęcia to zapytajcie strażnika, czy możecie na chwilę wejść na plażę. Wiem, że różnie bywa, bo to zależy na kogo traficie, ale u nas na szczęście nie było z tym najmniejszego problemu 🙂

Zwiedzanie Monterosso al Mare

Stojąc twarzą do morza, na prawo znajduje się współczesne centrum z restauracjami i kawiarenkami, na lewo – historyczne centrum miasta. Obie części oddziela od siebie góra św. Krzysztofa wraz z wieżą Aurora oraz tunel, którym można przejść na drugą stronę miasta. Spacer po Monterosso nie powinien zająć Wam więcej niż godzinę.

Historyczne centrum miasta przyciąga najwięcej turystów. Jest to jego najstarszy fragment, który zachował swoje średniowieczne oblicze dzięki wiekowym zamkom i kaplicom, wieżom i innym budowlom obronnym, zbudowanym wzdłuż krętych uliczek.

Najważniejszym zabytkiem jest tu Kościół św. Jana Chrzciciela i kaplica Mortis et Orationis zbudowane obok siebie. Najciekawszym elementem kościoła jest kamienna dzwonnica, początkowo służąca jako wieża strażnicza. Kaplica Mortis et Orationis wyróżnia się tym, że w jej wnętrzu przechowywana jest drewniana rzeźba św. Antoniego Abate, przeniesiona ze zrujnowanego klasztoru na przylądku Mesco.

Warto też wspomnieć o Klasztorze Kapucynów, który w 2015 roku został uznany przez turystów za najspokojniejsze i najpiękniejsze miejsce we Włoszech. W klasztorze przechowywane są obrazy liguryjskich twórców. Sam budynek, wzniesiony w XVII wieku, znajduje się na wzgórzu św. Krzysztofa, nieopodal wieży Aurora i pomnika Neptuna.

Trasa trekkingowa Monterosso – Vernazza

Wokół Monterosso al Mare wiodą popularne wśród turystów trasy piesze. Najczęściej uczęszczana to ta, która łączy Monterosso z Vernazzą. Trasa zaczyna się przy ostatnim odcinku plaży, w okolicy starego miasta, tuż przy hotelu Porto Roca. Droga początkowo ostro wspina się w górę, następnie trasa jest o wiele łatwiejsza.

Szczegóły dotyczące wszystkich tras trekkingowych w Cinque Terre znajdziecie tutaj.

Tagged , , , , ,

3 thoughts on “Monterosso al Mare – miasto Cinque Terre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *