Corniglia – miasto Cinque Terre

Corniglia to najmniejsza miejscowość w Cinque Terre, dlatego przy jednodniowym pobycie w tym regionie często jest omijana przez turystów. Jeśli jednak macie trochę czasu to zatrzymajcie się tu choć na chwilę! Po odwiedzeniu przytulnej Cornigli spojrzycie na Włochy w zupełnie inny sposób!

Zbudowana jest na skałach, 100 metrów nad brzegiem morza. To jedyna miejscowość wchodząca w skład Cinque Terre, która nie ma bezpośredniego dostępu do wody. Corniglia to śliczne i bardzo autentyczne miasteczko, wyróżniające się spokojem, którego nie zaznacie w pozostałych osadach Cinque Terre.

Zanim zaczniecie planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre – informacje praktyczne

Dworzec w Cornigli

Ze stacji do Cornigli możecie dotrzeć na dwa sposoby: wejść schodami (382 stopnie) lub dojechać autobusem, który odjeżdża po pięciu minutach od przyjazdu pociągu. O ile zejście z miasteczka na dworzec nie jest męczące, to wejście już bardzo. Jeśli posiadacie Cinque Terre Card, przejazd autobusem jest bezpłatny. Jeśli nie, bilet musicie kupić na dworcu, w cenie 2,5€. Kierowca nie prowadzi sprzedaży biletów! 

Zwiedzanie Cornigli

Przez całą Corniglię, od przystanku autobusowego na szczycie schodów biegnie ulica Via Fieschi. Jest to wąska, centralna ulica, która wiedzie przez główny plac miasta i dochodzi do tarasu widokowego św. Marii, skąd rozciąga się widok na całą riwierę.

Na placu Largo Tarragio znajdują się bary i ławeczki, na których można odpocząć, podziwiając jednocześnie miejscową architekturę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pomnik poległych z 1926 roku oraz nierzucające się na pierwszy rzut oka oratorium św. Katarzyny. Za oratorium znajduje się kolejny taras z fantastycznymi widokami.

Po drugiej stronie głównej ulicy, w górnej części Cornigli, znajduje się gotycki kościół św. Piotra, wzniesiony w XI wieku, Fasada z szarego kamienia upiększona jest białą marmurową rozetą, a nad wejściem znajduje się skromna rzeźba św. Piotra. Zaraz za kościołem znajduje się tablica informująca o początku trasy trekkingowej z Cornigli do Manaroli.

Jeśli chcecie uchwycić najładniejszą panoramę Cornigli to najlepszy widok na miasteczko będziecie mieć idąc szlakiem trekkingowym z Vernazzy do Cornigli.

Plaże w Cornigli

Skalista Corniglia nie ucieszy amatorów wypoczynku na piaszczystych plażach – plaże znajdują się poza granicami miasta. Jedyne miejsce do kąpieli to skalisty fragment wybrzeża, do którego prowadzą drogowskazy z centrum Cornigli. Miejsce nazywa się Spiaggione di Corniglia i aby do niego dotrzeć, trzeba pokonać schody o 343 stopniach. Co prawda opalać się można jedynie na kamiennych płytach nad samą wodą, ale miejsce jest ponoć bardzo malownicze.

Corniglia ma jeszcze jedną plażę Guvano, bardzo popularną wśród nudystów. Jednak obecnie nie ma możliwości, aby się na nią dostać, ponieważ zejście na plażę od strony Lazurowej Ścieżki jest niedostępne z powodu obsunięcia się gruntu. Drugą opcją jest ciemny tunel o długości 1 kilometra, który również jest zamknięty. 

Trekking Corniglia – Manarola

Wokół Cornigli wiodą popularne wśród turystów trasy piesze. Obecnie trasa dolna Corniglia – Manarola (Lazurowa ścieżka) jest nieczynna. W 2010 roku zamknięto ją z powodu osunięcia się ziemi i uszkodzeń z tym związanych. Planowane ponowne otwarcie zostało ustalone na 2025 rok. 

Istnieje alternatywa, czyli górna ścieżka łącząca oba miasteczka. Trasa Corniglia – Manarola przez Volastre.

Szczegóły dotyczące wszystkich tras trekkingowych w Cinque Terre znajdziecie tutaj.

Tagged , , , , , , ,

2 thoughts on “Corniglia – miasto Cinque Terre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *