Sri Lanka: 2-tygodniowy plan zwiedzania

Planujesz wyjazd na Sri Lankę? Nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się co warto zwiedzić? A może jesteś w trakcie rozpisywania sobie atrakcji “must see”? Przygotowałam dla Ciebie 2-tygodniowy plan zwiedzania Cejlonu, który sama ułożyłam i dzień po dniu realizowałam. Uważam, że plan ten pozwala naprawdę bardzo dobrze poznać wyspę i zawiera jej najważniejsze miejsca.

Sri Lanka czyli dawny Cejlon to kraina herbaty i kraj uśmiechniętych ludzi. To orientalna kultura i tropikalna roślinność. To szczyty górskie i złociste plaże. To dzikie słonie i liczne parki safarii. To pyszne jedzenie i soczyste owoce. I wreszcie.. to miłość od pierwszego wejrzenia.

W ostatnim czasie Sri Lanka stała się bardzo popularnym kierunkiem. Zajmuje zaledwie 1/5 powierzchni Polski, a do zaoferowania ma o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Mój research w postaci czytania blogów, książek i przewodników trwał ponad pół roku. Postanowiłam spisać swój 2-tygodniowy plan zwiedzania i podzielić się nim z Tobą.

Wszelkie przydatne informacje praktyczne znajdziesz tutaj

Przedstawiam również mapę poglądową, pokazującą mniej więcej przebieg naszej trasy. 

Plan zwiedzania:

(Klikając w punkty z danego dnia przekieruje Cię do konkretnego wpisu poświęconego określonej atrakcji)

DZIEŃ 1: wylot z Warszawy z przesiadką w Zurichu linią SWISS Airlines.

DZIEŃ 2: przed południem przylot do Negombo na Sri Lance – przejazd do Dambulla – zwiedzanie Rock Temple Dambulla – przejazd do Sigirija – nocleg.

Wylądowaliśmy ok. 10/11 rano. W planach mieliśmy złapanie autobusu, który zawiezie nas, z dwoma przesiadkami do Sigirija, gdzie mieliśmy pierwszy nocleg. Przeznaczyliśmy na to cały dzień, wiedząc, że jazda komunikacją miejską wygląda tu jak wygląda. Jednak po wylądowaniu poznaliśmy parę, która również przyleciała z Polski i zabraliśmy się z nimi samochodem do Dambulli. W Dambulli byliśmy już ok. 14/15. Zwiedziliśmy Rock Temple i tuk-tukiem dojechaliśmy do naszego GH w Sigirija.

DZIEŃ 3: zwiedzanie Lion Rock oraz Pidurangala Rock – przejazd do Polonnaruwa – nocleg.

Po śniadaniu wyruszyliśmy zwiedzić Lion Rock. Potem na pieszo przeszliśmy pod Pidurangala Rock i wdrapaliśmy się na samą górę. Po zakończonym zwiedzaniu przyjechał po nas syn kobiety, u której spaliśmy i zawiózł na autobus jadący do Polonnaruwa.

DZIEŃ 4: zwiedzanie zabytkowego miasta Polonnaruwa – przejazd do Kandy – nocleg.

Z samego rana wypożyczyliśmy rowery w naszym GH i pojechaliśmy zwiedzać zabytkowy kompleks miasta Polonnaruwa. Trwało to ok. 5h. Następnie złapaliśmy autobus jadący do Kandy. Przejazd trwał bardzo długo – do Kandy dojechaliśmy na noc.

DZIEŃ 5: zwiedzanie Sembuwatte Lake – Fabryka Herbaty Geragama – spacer po Royal Botanical Garden w Kandy – nocleg.

Zaraz po śniadaniu przyjechał po nas Pan Tuk-Tuk, którego poznaliśmy dzień wcześniej w Kandy i zabrał nas nad jezioro Sembuwatte Lake. Trochę się zdziwił, że chcemy tam jechać, bo nie jest to popularne wśród turystów miejsce. Jak się później okazało był to jeden z piękniejszych punktów jakie widzieliśmy na całej Sri Lance. Polecam każdemu. Następnie kierowca pojechał z nami do Fabryki Herbaty Geragama i do Ogrodu Botanicznego w Kandy. 

DZIEŃ 6: przejazd do Elephant Freedom Project – powrót do Kandy – wieczorem koncert Tradycyjnego Tańca Kandyjskiego – Świątynia Zęba Buddy – nocleg.

Na 9 rano byliśmy umówieni w Elephant Freedom Project. Dojechaliśmy tam wraz z pracownikiem naszego GH, w którym spędzaliśmy trzy noce. Do godziny 14 opiekowaliśmy się naszym słoniem Kumuri. Wróciliśmy do Kandy, chwilę odpoczęliśmy i udaliśmy się na koncert Tradycyjnego Tańca Kandyjskiego (nie polecam) oraz na spacer wokół jeziora i obok Świątyni Zęba Buddy.

DZIEŃ 7: bardzo wczesna pobudka i przejazd jedną z piękniejszych tras kolejowych z Kandy do Haputale – przyjazd do Haputale – Lipton’s Seat – nocleg.

Wstaliśmy o 2 w nocy, zjedliśmy wczesne śniadanie (lub późną kolację) i pojechaliśmy na stację kolejową w Kandy. Nasz pociąg do Haputale odjeżdzał o 3:30. Po dojechaniu na miejsce i znalezieniu noclegu udaliśmy się tuk-tukiem na plantacje herbaty Lipton’s Seat. Wróciliśmy do GH i bardzo szybko poszliśmy spać.

DZIEŃ 8: wschód słońca w Parku Narodowym Równin Hortonakąpiel na szczycie Diyaluma Falls – przejazd do Ella – nocleg.

Pobudka o 4 rano, aby dojechać na wschód słońca do Parku Narodowego Równin Hortona. Przyjechał po nas ten sam kierowca, który był z nami na Lipton’s Seat. Po zakończonym trekkingu w Horton Plains wróciliśmy do Haputale na obiad, a następnie pojechaliśmy na wodospad Diyaluma Falls. Wieczorem tuk-tuk zawiózł nas do Ella.

DZIEŃ 9: wschód słońca na Little Adam’s Peak – Nine Arch Bridge – przejazd do Udawalawe – nocleg.

Tak samo jak dzień wcześniej obudziliśmy się ok 4 nad ranem i weszliśmy na wschód słońca na Little Adam’s Peak. Następnie wróciliśmy do GH na śniadanie i poszliśmy zobaczyć Nine Arch Bridge. Po obiedzie pojechaliśmy do Udawalawe.

DZIEŃ 10: poranne safari w Udawalaweprzejazd do domku na plaży w Tangalle – nocleg.

Nasze safari zaczynało się o 6 rano i trwało 4h. Następnie wróciliśmy na śniadanie i spod GH złapaliśmy autobus do Tangalle. W domku na plaży byliśmy około południa. w tym miejscu spędziliśmy kolejne trzy dni.

DZIEŃ 11-12: wypoczynek w Tangalle.

DZIEŃ 13: przejazd do Mirissy – mural z pawiem – Parrot Rock – Secret Beach – Coconut Tree Hill – nocleg.

Po śniadaniu pojechaliśmy do Mirissy. Tam po kolei zaliczaliśmy punkty: mural z pawiem, Parrot Rock, nauka surfingu, Secret Beach oraz zachód slońca na Coconut Tree Hill. 

DZIEŃ 14: przejazd do Unawatuna – zwiedzanie Galle Fort – powrót do Unawatuna – huśtawka na plaży – nocleg.

Po znalezieniu noclegu w Unawatuna postanowiliśmy pojechać zobaczyć Galle Fort. Tam spędziliśmy pół dnia. Wróciliśmy do naszego GH chwilę odpocząć, a następnie udaliśmy się na słynną, instagramową huśtawkę na plaży.

DZIEŃ 15: The Ship Rock – Koggala Beach – przejazd do Negombo – nocleg.

Odpoczynek na plaży Dalawella Beach w Unawatuna. Spacerowaliśmy po plaży, nurkowaliśmy, obserwowaliśmy żółwie. Po kilku godzinach podjechaliśmy na Koggala Beach zobaczyć rybaków na palach, a następnie skierowaliśmy się do Negombo, gdzie mieliśmy ostatni nocleg.

DZIEŃ 16: powrót do Polski.

Tagged , ,

8 thoughts on “Sri Lanka: 2-tygodniowy plan zwiedzania

  1. Swietny plan podrózy :))
    Wybieramy się z męzem na Sri Lanke za dwa miesiace, probujemy sfinalizowac plan naszej podrózy, chciałam się poradzić, czy polecasz wynajęcie samochodu z kierowca? chcemy rozpocząc przygode od przejazdu pociagiem, potem kilka dni w ella i haputale, przejazd do udawalawe, lasu deszczowego i w dół do mirissy.
    Koszt transportu na 5-6 dni troche mnie powalił, wyszło ok 500 dolarów, wiem, że transport na Sri Lance jest bardzo tani, dlatego zastanawiam się nad sensem aż takiego przepłacania. Czy szukajac transportu na własna rękę i z plecakami łatwo jest dotrzeć do poszczególnych atrakcji turystycznych?

    1. Dziękuję 🙂 za takie pieniądze nawet nie ma sensu co rozważać prywatnego kierowcę… komunikacja jest bardzo tania, zresztą będąc na Sri Lance aby w pełni poczuć lokalny klimat wręcz TRZEBA jeźdżić jak lokalsi 🙂 w każde z wymienionych miejsc bez problemu dojedziesz komunikacją miejską

  2. Około tydzień temu zakupiłam bilety … na przyszły tydzień 😀 czasu mało, tak wiele do zobaczenia, tak wiele do zaplanowania 😀 po przejrzeniu mnóstwa blogów, w końcu trafiłam tu, wszystko podane jak na tacy, od cen biletów do wskazówek dotyczących przejazdów 🙂 Biore cały plan ! Totalnie mój styl podróżowania !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *