Azory – informacje praktyczne

Azory to archipelag dziewięciu wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Nazywane inaczej Hawajami Europy z roku na rok przyciągają coraz większe rzesze turystów. Podobno potrafią rozkochać w sobie każdego, kto tylko odwiedzi to miejsce. Nie pozostało mi nic innego, jak przekonać się na własnej skórze czy to prawda.

Spotkałam się z wieloma opiniami, że Azory są piękniejsze niż ich bardziej znana siostra – Madera. Jako, że Maderę przejechałam wzdłuż i wszerz oraz odwiedziłam chyba już jej każdy zakamarek, ciężko było mi uwierzyć, że to prawda.

Azory są zdecydowanie bardziej zielone. Tam dosłownie zieleń bije po oczach i to bez konieczności dodawania filtrów na instagramie 🙂 Po Maderze myślałam, że bardziej zielono się nie da. Okazało się, że wystarczy lecieć trochę dalej na zachód.

Mają też odmienny krajobraz – wielkie i ostre klify ustępują miejsca łagodnym pagórkom czy stożkom wulkanicznym. Na Azorach życie toczy się leniwie, bez pośpiechu i z dnia na dzień. Nie są jeszcze tak popularne jak inne kraje w Europie, dzięki czemu w wielu miejscach byliśmy zupełnie sami.

Czy są piękniejsze niż Madera? Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć. Są po prostu inne…

Podczas swojego pobytu na Azorach skupiłam się tylko na jednej, największej wyspie archipelagu  jaką jest São Miguel i to o niej będę pisać w kolejnych postach. Pozostałe wyspy to: Santa Maria, Pico, Faial, Graciosa, Flores, Terceira, Sao Jorge oraz najmniejsza – Corvo. Razem z Maderą, Wyspami Zielonego Przylądka, Wyspami Kanaryjskimi i Wyspami Selvagens należą do Makaronezji, czyli Wysp Szczęśliwych.

Azory – czyli gdzie to właściwie jest?

Kiedy powiedziałam bliskim, że wybieram się na Azory pojawiła się chwila konsternacji, a potem szereg pytań, gdzie to właściwie jest. Niby nazwa znana, a zlokalizowanie tego na mapie wcale nie było łatwe.

Azory to archipelag dziewięciu wysp, należących do Portugalii (tak, trudno uwierzyć, ale to nadal Europa), znajdujących się w 1/3 drogi z Europy do Ameryki. Leżą 1500 km na zachód od Półwyspu Iberyjskiego i około 3000 km na wschód od wybrzeży Ameryki Północnej.

Źródło: wikipedia.pl

Kiedy lecieć na Azory?

Jak najszybciej 🙂 Na Azory wybrać się można w dowolnym terminie. Na wyspach przez cały rok jest zielono, a temperatury nawet w zimie są bardzo przyjemne do podróżowania.

Typowy sezon turystyczny rozpoczyna się od czerwca i trwa do połowy września. Wtedy można liczyć na największą liczbę dni słonecznych i najmniejsze opady. Należy pamiętać, że na Azorach pogoda potrafi zmieniać się dosłownie co sekundę i będąc tam na początku czerwca raz miałam bezchmurne niebo, a po chwili mgłę i delikatny deszczyk.

Najczęstsze opady deszczu występują między październikiem, a marcem, ale temperatury utrzymują się na przyjemnym poziomie 15-18 stopni Celsjusza. Latem dzień trwa ok. 15 godzin, zimą tylko 10 godzin.

Dla osób, które nastawiają się na obserwacje wielorybów (whale watching – bardzo popularny na Azorach) idealnymi miesiącami na pobyt będą kwiecień i maj, kiedy to wyspy odwiedza kaszalot.

Jak dolecieć na Azory?

Skoro już wiemy gdzie są Azory i kiedy najlepiej się tam wybrać to pojawia się kolejne pytanie, a mianowicie jak tam dolecieć? Z Polski nie ma bezpośrednich lotów, dlatego konieczna jest przesiadka w Lizbonie, Porto lub Faro.

Źródło: visitazores.com

Na wyspy można dostać się jedynie samolotem. Nie istnieje żadne stałe połączenie promowe z kontynentem europejskim. Przypuszczam, że to przez naprawdę spore odległości. Najbliższa względem Europy jest wyspa Santa Maria położona ponad 1500 km na zachód. To odległość jak między Warszawą, a Paryżem. Z kolei aby dotrzeć na wyspę Flores – najdalej oddaloną od kontynentu trzeba pokonać 2700 km, czyli dystans jak z Warszawy do Madrytu.

Do 2014 roku na Azory latały wyłącznie samoloty lokalnej linii SATA i portugalskiej linii TAP. Obecnie na największą wyspę São Miguel można dolecieć również tanią linią Ryanair oraz EasyJet. Ryanair lata również na wyspę Terceira oraz Pico z Lizbony i Porto.

Na Azory możecie dolecieć też z Londynu lub Funchal. Ja leciałam z Poznania do Faro samolotem wyczarterowanym przez biuro podróży, a następnie z Lizbony na São Miguel linią TAP Portugal. Lot trwał 2,5h.

Jak przemieszczać się między wyspami?

Jak już wspominałam odległości pomiędzy wyspami są bardzo duże. Przykładowy dystans między wyspą Santa Maria (grupa wschodnia), a Corvo (grupa zachodnia) wynosi 650 km!

Pomiędzy wszystkimi wyspami latają samoloty linii lotniczej Azores Airlines wchodzące w skład firmy SATA. Średni koszt przelotu to ok. 70-90 euro w jedną stronę. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza i najszybsza forma transportu. Zdarza się jednak (zwłaszcza zimą), że ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne loty są odwoływane.

Źródło: encaminhamentos.sata.pt

Teraz najlepsza informacja: Linia Azores Airlines oferuje darmowy przelot na kolejną wyspę wchodzącą w skład archipelagu, dla każdego, kto przyleci na Azory z kontynentalnej Portugalii. Ma to na celu ułatwienie dotarcia na wszystkie wyspy. W praktyce wygląda to tak, że po wylądowaniu na São Miguel możesz złożyć wniosek o dalszą podróż z firmą SATA, jednak przesiadka nie może trwać dłużej niż 24h.

Z wyspy na wyspę możesz również przepłynąć promem. Promy kursują cały rok i zdarzają się fajne promocje cenowe. Osoby zainteresowane odsyłam na stronę przewoźnika.

Jak przemieszczać się po São Miguel?

Na São Miguel komunikacja miejska jest zdecydowanie bardziej rozwinięta niż na pozostałych wyspach. Nie zmienia to faktu, że autobusy nie dojeżdżają wszędzie, a do tych bardziej popularnych miejsc kursują tylko kilka razy dziennie.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu. W centrum Ponta Delgada trafiliśmy na firmę Autatlantis, w której za wypożyczenie auta na 24h zapłaciliśmy 40 euro + 19 euro za ubezpieczenie i brak limitu kilometrów. Przy tym wariancie wypożyczalnia zablokowała nam na karcie 100 euro depozytu, natomiast gdybyśmy nie dokupili ubezpieczenia – zablokowaliby 700 euro.

Jak widać kwestia ubezpieczenia auta jest bardzo ważna. Dopłacacie stosunkowo niewiele, lecz jeśli coś się stanie nie musicie obawiać się utraty aż 700 euro.

Wypożyczalnia Autatlantis ma swój punkt na lotnisku więc możesz wypożyczyć auto w stolicy, a oddać przed wylotem.

Sieć stacji benzynowych jest słabo rozwinięta. Ceny paliw są nieco wyższe niż w Polsce i minimalnie niższe niż na kontynencie. Benzyna 95 kosztuje ok. 1,5 EUR za litr.

Opcją dla wygodnych są taksówki. Cena za godzinę jazdy w dowolne miejsce wynosi 15 euro. Całodniowy objazd wyspy po największych atrakcjach wynosi ok. 200 euro. Bagaż płatny dodatkowo 2,5 euro/os.

Gdzie spać na São Miguel?

Baza noclegowa na Azorach, w porównaniu do Portugalii kontynentalnej czy nawet Madery jest słabo rozwinięta. Dopiero od niedawna przybywa coraz więcej pensjonatów czy domów do wynajęcia. Na wyspy nie zawitały (jeszcze) żadne duże sieci hotelowe.

Najlepiej jest szukać noclegu w centralnej części wyspy (Ponta Delgada lub okolica), co umożliwia stosunkowo łatwy dostęp do większości atrakcji. Ponadto jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej to pamiętajcie, że z Ponta Delgada macie najwięcej połączeń autobusowych.

Ja spałam w hotelu 4* Vip Executive Azores w Ponta Delgada. Świetna lokalizacja, pyszne posiłki (zwłaszcza ryby serwowane na obiadokolacje) oraz czyste pokoje. Rezerwując wakacje z tego linku, dostaniesz zniżkę na hotel, a i mi wleci kilka złotych na kolejną podróż.

Strefa czasowa

Na Azorach odejmujemy -2h względem czasu polskiego. Jeśli u nas mamy godzinę 22:00, na Azorach jest dopiero 20:00.

Wiza, elektryczność, internet

Ani wiza, ani paszport nie są wymagane. Azory należą do Portugalii, więc bez problemu dolecimy tam na dowód osobisty.

Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce.

Azory są w strefie Schengen (zniesiony roaming) więc bez problemu można korzystać ze swojej własnej transmisji danych. Prawie wszystkie miejsca, w których można przenocować, jak również lokale gastronomiczne oferują bezpłatne WiFi.

Bezpieczeństwo

Pomimo ciągłego wzrostu turystów na Azorach jest nadal bardzo bezpiecznie. Uśmiechnięci mieszkańcy są niezwykle przyjaźni i chętni do pomocy. Życie toczy się tam bardzo wolno i spokojnie.

Waluta i ceny

Walutą na Azorach jest euro. Ceny są minimalnie wyższe niż w Portugalii kontynentalnej.
Przykładowe ceny produktów i posiłków:

  • bagietka – 0,40 EUR
  • woda (1,5l) – 0,20 EUR
  • piwo w butelce – 1 EUR
  • ananas (1kg) – 2 EUR
  • paczka herbaty azorskiej – 1,5 EUR
  • obiad w małej restauracji – 8-10 EUR
  • kolacja z winem – 14-20 EUR

Pamiątki

Przede wszystkim ananasy. Niezwykle aromatyczne i soczyste – ich smak zapamiętacie na długo. Pakowane są w ozdobne pudełka i można je kupić nawet w hali odlotów na lotnisku w Ponta Delgada. Możecie również w sklepie poinformować sprzedawcę kiedy planujecie je zjeść – wówczas wybierze wam odpowiedni, idealnie dojrzały w momencie jedzenie.

Poza ananasami na Azorach popularne są również likiery. Największy wybór likierów jest w miejscowości Ribeira Grande. Ja przywiozłam likier o smaku mleka z cynamonem, ale znajdziecie tam również smaki takie jak: mango, banan, owoce leśne i inne.

Z Azorów warto przywieść również herbatę. Ciekawostką jest fakt, że herbata produkowana na Azorach transportowana jest do Wielkiej Brytanii, bo sami Azorczycy za herbatą nie przepadają.

Bolos levedos to obowiązkowy zakup. Wilgotny, drożdżowy placek to świetna przekąska w ciągu dnia. Coś pokroju Bolo do caco na Maderze lecz słodkie i bez czosnku.

Ciekawostki o Azorach:

  1. Na Azorach każdego dnia dochodzi do nieodczuwalnych dla ludzi trzęsień ziemi.
  2. Archipelag azorski podzielony jest na trzy grupy wysp: zachodnią (Flores i Corvo), centralną (Terceira, Graciosa, Faial, Pico i Sao Jorge) oraz wschodnią (Sao Miguel i Santa Maria).
  3. Uznawany jest za archipelag transkontynentalny, gdyż przez jego środek przebiega Grzbiet Śródatlantycki, oddzielający tektoniczną płytę północnoamerykańską od płyty euroazjatyckiej.
  4. Wyspy zamieszkuje ok. 260 tys Portugalczyków.
  5. Największa wyspa to Sao Miguel zamieszkana przez ok. 160 tys osób. Najmniejsza to Corvo licząca 400 mieszkańców.
  6. Na wyspie Pico znajduje się najwyższy szczyt Portugalii, wulkan Pico liczący 2531 m.n.p.m.

Zobaczcie świetny filmik pokazujący najpiękniejsze miejsca na São Miguel (znalezione na youtubie):

Tagged , ,

7 thoughts on “Azory – informacje praktyczne

  1. Bardzo fajny wstęp do kolejnych artykułów o wyspach. Oczywiście czekam na dalszy ciąg, bo jak dobrze pójdzie to na kolejne wakacje chcemy wybrać właśnie Azory :-).

    1. Super:) to mam nadzieję że kolejne wpisy jeszcze bardziej zachęcą Cię do wyboru tego kierunku bo naprawdę WARTO ❤️

  2. Azory są po prostu rajem, jak dla mnie. Wprawdzie jeszcze tam nie byłem, ale planuję w przyszłości tam się zjawić. Na wyspach, co jest dla mnie szczególnie istotne, nie ma upałów, których osobiście nie cierpię, poza tym, jak czytałem, jest tam wiele pięknych Kościołów i przepiękna katedra w Angra do Heroismo. Tylko wielka szkoda, że z PL nie ma bezpośrednich lotów 🙁 Może trzeba napisać petycję do Ryanair’a, żeby uruchomił stałe, bezpośrednie loty z Polski do Ponta Delgada i Funchal na Maderze..

    1. Azory według mnie są całkowicie oderwane od świata… Mało ludzi, cisza, spokój.. tylko ty i niesamowita przyroda wokół <3 też żałuję.. jakby Ryanair uruchomił loty bezpośrednie na Azory lub Maderę to latałabym chyba co roku haha 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *