Dubaj – informacje praktyczne

Dubaj jeszcze niedawno był małą osadą rybacką i handlową, a obecnie to jedno z najbardziej znanych miast na świecie – kosmopolityczne centrum światowego handlu i finansów, w którym arabskie tradycje istnieją obok nowoczesnej mieszanki kultur świata. Dubaj znany jest ze wszystkiego, co najwyższe, największe i najzwyklejsze. Jednak przed podróżą do “miasta przyszłości” warto zapoznać się z garścią informacji praktycznych.

Położony na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską Dubaj to jeden z siedmiu Emiratów. Do Dubaju należy miasto o tej samej nazwie, a także część pustynna oraz mały obszar górski z miejscowością Hatta. Pozostałe Emiraty to: Abu Dhabi, Sharjah (Szardża), Ras al Khaimah, Fujairah, Umm al Quwain oraz Ajman (Adźman).

Dubaj szczyci się najwyższym budynkiem, najdroższym i najbardziej luksusowym hotelem, największym centrum handlowym, najwyższą fontanną oraz największą wybudowaną przez człowieka wyspą. A to dopiero początek całej listy Rekordów Guiness’a.

Krótka historia Dubaju

Zanim przejdę do konkretów, chcę was krótko zapoznać z historią miasta, bowiem Dubaj w niespełna 30 lat, z niewielkiego rybackiego portu zmienił się w znaną na całym świecie metropolię. Jak do tego doszło? Otóż w 1966 roku na Półwyspie Arabskim odkryto ropę i od tego momentu rozpoczęła się wielka transformacja. Mimo znacznego przypływu gotówki niezbędnej do dalszych inwestycji i rozwoju, zdawano sobie sprawę, że pokłady ropy mogą się kiedyś skończyć. Dlatego już w latach 80. XX wieku Emiratczycy zaczęli inwestować w inne gałęzie gospodarki m.in. w turystykę.

Obecnie Dubaj jest w ciągłym ruchu. Po zakończeniu jednego projektu, pojawiają się kolejne. Miasto ciągle się rozbudowuje, powstają nowe wieżowce, sztuczne wyspy, hotele, restauracje czy atrakcje turystyczne. W trakcie budowy jest też nowy, najwyższy budynek świata The Tower (ma mieć ponad kilometr wysokości), a także kompleks Mohammed bin Rashid City, gdzie powstanie nowe centrum handlowe z kilometrowym stokiem narciarskim.

Kiedy najlepiej przylecieć do Dubaju?

Klimat Dubaju jest gorący i suchy. Latem (od czerwca do września) panują niezwykłe upały z temperaturą sięgającą nawet 50°C. To zdecydowanie najgorszy okres roku na podróż do Dubaju. 

Z kolei zima (listopad-marzec) to wymarzona pora na odwiedziny ZEA. Temperatury wówczas wahają się między 25-30°C w ciągu dnia i 15-20°C w nocy. My byłyśmy w Dubaju w pierwszej połowie marca i była to idealna pora na zwiedzanie i opalanie. Jednego dnia miałyśmy aż 37°C i ledwo dawałyśmy radę, więc naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić jak tam jest latem. Zima to też pora, w której sporadycznie mogą pojawić się deszcze i burze piaskowe.

Taka anegdota: będąc na plaży w La Mer mocno się spiekłam i wyglądałam jak poparzony burak. Zdziwienie na twarzach osób przechodzących obok nas jest nie do opisania. Potem dowiedziałam się, że w końcu w Dubaju jest zima i przy tak “niskich” temperaturach nie da się opalić! 😀

Jak dostać się do Dubaju?

Bezpośrednie połączenia między Polską, a Dubajem oferują linie Emirates (z Warszawy) i flydubai (z Krakowa). Wcześniej latał też Wizz Air, ale obecnie ze względu na pandemię te połączenie zostało zawieszone. Tanie bilety oferują również biura podróży. My zdecydowałyśmy się na lot czarterem Smartwings z ITAKI za 900zł/os w dwie strony z bagażem rejestrowanym

W Dubaju znajdują się dwa lotniska: Dubai International Airport (DXB) oraz dedykowany głównie liniom niskobudżetowym Dubai Al Maktoum (DWC). Lotniska położone są po dwóch stronach miasta – DXB leży w dzielnicy Deira, na północ od ścisłego centrum. Natomiast DWC znajduje się w południowej części miasta, niedaleko Dubai Mariny.

Jeśli potrzebujecie transferu lotniskowego, również z Abu Dhabi – zarezerwujecie go u Huberta. Prowadząc tam firmę ma nieograniczone możliwości organizacji wyjazdu i jest bardzo elastyczny, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Wiza, przepisy wjazdowe

Obywatele polscy nie potrzebują wizy, by wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni w okresie półrocznym, a przyjeżdża się w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych czy wizyty u rodziny i znajomych. Paszport musi być ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu. Na lotniskach fotografowane są twarze przyjezdnych oraz skanowane są siatkówki oczu. Osoby posiadające w paszporcie pieczątki wjazdowe do Izraela mogą spodziewać się wydłużenia procedury przy wjeździe do ZEA. W skrajnych przypadkach zdarza się, że nie zostają wpuszczeni do kraju.

Jak dojechać z lotniska do centrum Dubaju?

Lotnisko DXB jest jednym z najbardziej ruchliwych na świecie. To ważny węzeł tranzytowy między Wschodem a Zachodem. Lotnisko składa się z trzech terminali, ale tylko przez Terminal 1 i 3 przechodzi metro. Stacje znajdują się w przedniej części obu terminali i są dostępne bezpośrednio z hali przylotów. 

Jeśli tak jak my przylecicie do Dubaju czarterem biura podróży to wylądujecie na Terminalu 2. Wówczas do centrum dojedziecie autobusem, taksówką lub Uberem. Pamiętajcie, że w Dubaju taksówki są tańsze od Uberów – nie odwrotnie! Wszystko dlatego, że Uber to z reguły wypasiona fura z przyciemnianymi szybami, a kierowca ubrany jest w garnitur. 

Z lotniska DWC dojedziecie do centrum Dubaju tylko taksówką lub autobusem z jedną przesiadką. Autobus linii F55 (kursuje między 6:00, a 22:00) lub nocny F55A (23:00 – 6:00). Przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala lotniska. Autobus dojeżdża do stacji metra Ibn Battuta, gdzie można się przesiąść na jadące do centrum metro linii czerwonej.

Jak poruszać się po Dubaju?

Dubaj jest miastem rozległym, ciągnie się na ok. 50 km wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej, więc poza ścisłym centrum lub w poszczególnych dzielnicach chodzenie pieszo jest wręcz niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem na przemieszczanie się po mieście jest metro. Dubajskim odpowiednikiem polskiego jakdojade.pl jest Wojhati, które dostępne jest jako aplikacja oraz strona internetowa. Dzięki temu narzędziu można zaplanować podróż komunikacją miejską z punktu A do punktu B, łącznie z przesiadkami.

Aby ułatwić sobie pobyt, sugeruję skorzystać z wycieczki Nowy Dubaj oferowanej przez biuro Podróże z Hubertem. Jego przewodnicy mają miasto w małym palcu, a dzięki temu zaoszczędzicie dużo pieniędzy i czas – zarezerwuj wycieczkę.

Metro  

W mieście jeżdżą dwie linie metra – czerwona i zielona. Obie mijają kluczowe dzielnice i największe atrakcje miasta. Trasa czerwona biegnie równolegle do wybrzeża, wzdłuż najbardziej popularnej ulicy Dubaju, Sheikh Zayed Road, a zielona w dużej mierze przez najstarsze dzielnice miasta czyli Bur Dubai i Deira. Większość stacji i torów znajduje się nad ziemią, na podwyższonych wiaduktach, co dodatkowo umożliwia “zwiedzanie” miasta.

Metro w Dubaju jest w pełni zautomatyzowane (bezobsługowe). Godziny kursowania metra wyglądają następująco: linia czerwona kursuje od 5 rano do północy (w czwartki do 1 w nocy), zielona od 5.30 do północy (w czwartki również do 1 w nocy). W piątki obie linie kursują od 10 rano do 1 w nocy.

Wagony metra mają stały układ. Połowa pierwszego wagonu to zawsze strefa Gold, która jest najdroższa. Podróżując w tej strefie ma się więcej miejsca na nogi, są wygodniejsze siedzenia i przede wszystkim nie panuje taki tłok jak w pozostałych wagonach. Po przeciwnej stronie pociągu metra znajduje się strefa dla kobiet i dzieci. Wstęp mężczyzn do tej części jest zabroniony (kara za niestosowanie się wynosi 100 AED). Pozostała część pociągu to strefa mieszana, do której mają wstęp zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Autobus

W Dubaju autobusy są tanie, czyste i wygodne, a klimatyzowane przystanki ułatwiają oczekiwanie w upalne dni. Jednorazowy przejazd kosztuje 4 AED. Mężczyźni nie powinni siadać z przodu autobusu, gdyż miejsca tam są zarezerwowane dla kobiet. Trasy i rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie www.rta.ae

Tramwaj

W dzielnicy Dubai Marina, na stacjach Jumeirah Lakes Tower i DAMAC Properties, można przesiąść się do tramwaju kursującego w ramach linii Dubai Tram (na mapie metra to pomarańczowa linia). 

Taksówka

Relatywnie tanie i przede wszystkim łatwo dostępne. Jeśli podróżujecie w grupie (3 lub 4 osoby) to również najkorzystniejsze cenowo. Po mieście kursują też taksówki tylko dla kobiet, zwane różowymi. Opłata za trzaśnięcie drzwiami wynosi 5 AED, a cena za przejechany kilometr to 1,82 AED. Do tego czasem trzeba doliczyć opłaty drogowe (4 AED za przejazd niektórymi ulicami). Taryfa nocna różni się tym, że opłata początkowa wynosi 5,5 AED. Każda taksówka wyposażona jest w taksometr, na którym można na bieżąco śledzić przejechaną trasę oraz opłaty. W każdej taksówce jest terminal płatniczy więc bez problemu można płacić kartą.

Jak już wyżej wspominałam taksówki w Dubaju są tańsze od Uberów. Wszystko dlatego, że Uber to z reguły wypasiona fura z przyciemnianymi szybami, a kierowca ubrany jest w garnitur.

Transport wodny (abra)

Najlepszym sposobem aby przedostać się na drugą stronę Zatoki Dubaju (stara część miasta) jest taksówka wodna, zwana abrą. Koszt to tylko 1 AED, płatne u kierowcy. Po wodach Dubai Mariny również kursują abry, a ich cena zależy od trasy – od 2 AED do 11 AED.

Samochód

Ceny wynajmu są wyjątkowo atrakcyjne, dlatego jest to fajne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko zwiedzić miasto lub bardziej odległe tereny. Słyszałam też, że cena paliwa w Emiratach jest jedną z najtańszych na świecie. Dla większości wypożyczalni polskie prawo jazdy jest wystarczającym dokumentem. Pamiętajcie jednak o dwóch rzeczach: kary za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie i sięgają nawet kilku tysięcy dirhamów oraz jazda pod wpływem alkoholu od razu grozi więzieniem.

Rodzaje biletów na komunikację miejską

Jeśli tak jak ja, decydujesz się na zwiedzanie Dubaju komunikacją miejską, to warto zakupić jeden bilet na wszystkie jej rodzaje, czyli tzw. kartę NOL. Na każdej stacji metra znajdują się kasy biletowe oraz automaty. Karta NOL występuje w kilku wariantach, ale do turystów skierowane są jej trzy odmiany: czerwona, srebrna i złota. My wybrałyśmy srebrną, a jaka jest różnica między poszczególnymi kolorami przedstawia tabela poniżej:

Rodzaj karty: czerwona srebrna złota
Środek transportu: metro, autobusy,
tramwaj
metro, autobusy,
tramwaj, abra, promy,
taksówki i taksówki
wodne
to samo co karta silver
+ klasa Gold, 
w niektórych środkach
transportu
Minimalny koszt zakupu: 6 AED, w tym 4 AED
do wykorzystania na
przejazdy
25 AED, w tym 19 AED do wykorzystania na
przejazdy
25 AED, w tym 19 AED do wykorzystania na
przejazdy
Cena biletów z kartą: 4 AED (w ramach
jednej strefy),

6 AED (dwie
sąsiednie strefy)

i 8,5 AED (więcej niż
2 strefy)
3 AED (w ramach
jednej strefy),

5 AED (dwie
sąsiednie strefy)

i 7,5 AED (więcej niż
2 strefy)
6 AED (w ramach
jednej strefy),

10 AED (dwie
sąsiednie strefy)

i 15 AED (więcej niż
2 strefy)
Doładowanie: NIE TAK TAK
Wygląd: bilet papierowy karta plastikowa karta plastikowa
Dla kogo? dla osób będących
w Dubaju tylko dzień
lub dwa i rzadko
korzystających z
komunikacji miejskiej
dla turystów, którzy
planują spędzić w
Dubaju trochę czasu
(najlepsza opcja)
to samo co przy silver,
tylko lepsze warunki
jazdy 

W przypadku karty silver, jeśli zostawało nam mniej niż 8 AED, to mimo środków na karcie musiałyśmy ją ponownie doładowywać. Aby “wyczyścić” kartę do zera, można za te kilka dirhamów, które nam zostają płacić w sklepikach, przy metrze. My tak właśnie zrobiłyśmy ostatniego dnia, kupując dwie butelki wody. Łącznie na komunikację miejską (przy aktywnym zwiedzaniu Dubaju przez tydzień) zapłaciłyśmy 115 AED.

Waluta i ceny w Dubaju

Walutą w ZEA jest dirham (AED). 1 AED = 1,03zł więc dla uproszczenia można przyjść wartość 1:1
Z zakupem dirhamów najlepiej się wstrzymać do przyjazdu do Dubaju, a w Polsce kupić euro lub dolary, które łatwo później wymienić na miejscu. Kantory i banki znajdują się w miejscach odwiedzanych przez turystów i w każdej galerii handlowej. Bankomaty są praktycznie wszędzie, lecz polecam korzystać z karty Revolut.

Przykładowe ceny w Dubaju:

  • śniadanie w Arabian Tea House – 40 AED
  • butelka wody – 2 AED
  • cappucino – 19 AED
  • banany (1kg) – 6,8 AED
  • pomidory (1kg) – 5,7 AED
  • bagietka – 2 AED
  • falafel w markecie – 4 AED
  • pizza pod Burj Khalifa – 75 AED

Internet

W ZEA jest czterech powiązanych ze sobą operatorów sieci komórkowej, którzy są jednocześnie dostawcami Internetu: Etisalat, DU, Virgin Mobile oraz Swyp. Ja korzystałam z DU, ponieważ wszystko było jasne, czytelne i bez ukrytych opłat. Kartę SIM kupiłam od razu na lotnisku w cenie 50 AED za 2 GB. Na terenie miasta jest bardzo dużo HotSpotów i połączenie z Internetem nie stanowi problemu, lecz ja potrzebowałam stałego dostępu ze względu na pracę. 

Elektryczność

W Dubaju stosuje się gniazdka elektryczne typu G – takie same, jak w Wielkiej Brytanii. Warto zabrać ze sobą przejściówkę.

Czas

W ZEA obowiązuje czas GST, czyli UTC +4. Zimą różnica między Polską a Emiratami wynosi 3 godziny, natomiast latem – 2 godziny.

Gdzie spać w Dubaju?

Dubaj to bardzo rozległe miasto, ciągnące się wzdłuż Zatoki Perskiej na ponad 50 km. W związku z tym lokalizacja miejsca noclegowego ma naprawdę bardzo duże znaczenie. W pierwszej kolejności sugeruję Dubai Marina, a dokładniej noclegi u Huberta – Polaka prowadzącego biuro podróży w Dubaju, który posiada apartamenty przy samej plaży! Jego ofertę znajdziecie tutaj.

Czym sugerować się przy wyborze noclegu? Przede wszystkim bliskością do metra. Sprawdźcie ten aspekt dosyć dokładnie, gdyż “blisko” na mapie może oznaczać nawet 5 km w rzeczywistości. Teraz z perspektywy czasu uważam, że wcale niegłupim pomysłem jest wybór dwóch miejsc noclegowych, w dwóch częściach miasta: jeden w Deirze, a drugi w Dubai Marinie.

My wybrałyśmy hotel Rove City Center,  zaraz przy lotnisku w dzielnicy Deira. Za 7 nocy każda z nas zapłaciła po 584 AED i uważam, że stosunek jakości do ceny jest wyśmienity. Pokoje bardzo czyste, sprzątane codziennie, personel przemiły. Za dodatkowe 50 AED można dokupić śniadanie, które jest przepyszne, a ilość nie do zjedzenia. Zaraz obok hotelu znajduje się metro oraz centrum handlowe, w którym codziennie robiłyśmy zakupy spożywcze. Za taksówkę z hotelu na lotnisko zapłaciłyśmy 20 AED.

Bezpieczeństwo

Dubaj należy do najbezpieczniejszych miast świata. Mimo naszych uprzedzeń do muzułmanów, która jest dość mocno budowana poprzez wszelkie wydarzenia, ani przez moment nie czułam się w tym mieście niebezpiecznie. Poza tym w ZEA kradzież jest surowo karana. Większość zagrożeń, które mogą nas dosięgnąć w Dubaju, należą do gatunku tych, które możemy sprowadzić na siebie sami np. upicie się miejscu publicznym itp. Ryzyko zamachu terrorystycznego praktycznie nie występuje.

Społeczeństwo

Mimo, że wpływy rdzennej kultury arabskiej oraz islamu są dominujące pod każdym względem w architekturze, muzyce oraz stylu życia, to mieszkańcy ZEA w swoim własnym kraju stanowią mniejszość narodową. Tylko 11% populacji posiada obywatelstwo ZEA. W kraju występuje brak równowagi między płciami. Proporcje te wynoszą 2:1. Oznacza to, że aż 2/3 populacji stanowią mężczyźni.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo trudno jest uzyskać obywatelstwo. Pełnoprawnym obywatelem może pozostać osoba, która m.in. mieszka na terytorium kraju przez 30 lat oraz ta, której rodzice (lub rodzic) są obywatelami ZEA. Uzyskanie obywatelstwa jest także możliwe poprzez małżeństwo z Emiratczykiem (ale to on musi wyrazić na to zgodę, co zdarza się bardzo rzadko, gdyż wówczas kobieta jest droższa w utrzymaniu).

Co przywieźć z Dubaju?

  • daktyle i miód daktylowy – najbardziej oryginalny prezent z Dubaju. Daktyle można kupić w każdym supermarkecie.
  • przyprawy – szafran, kardamon, cynamon – na bazarze można znaleźć wszelkie przyprawy, w tym także mieszanki, idealne do różnych dań.
  • czekolada z wielbłądziego mleka – można ją kupić m.in. w Dubai Mall i na lotnisku.
  • stroje arabskie – piękne, zdobione suknie.
  • perfumy i kadzidła – bogaty i orientalny zapach wyczuć można na każdym kroku.
  • biżuteria – głównie złoto. Warto odwiedzić Targ Złota w Deirze.

Co jeszcze musisz wiedzieć przed przylotem do Dubaju?

  1. Pamiętajcie, że jest to kraj muzułmański, dlatego spódnice czy spodenki powinny zakrywać kolana, a koszulki ramiona. Zawsze też warto mieć przy sobie chustę do okrycia – przydaje się w bardzo klimatyzowanych pomieszczeniach.
  2. Weekend w Dubaju to piątek i sobota. Niedziela jest normalnym dniem pracy.
  3. Aby fotografować ludzi zawsze trzeba zapytać o ich zgodę, szczególnie jeśli tyczy się to kobiet i dzieci. Najlepiej unikać robienia zdjęć muzułmankom.
  4. Homoseksualizm w całych Emiratach Arabskich jest zakazany i karalny.
  5. Picie i palenie w miejscach publicznych jest zakazane. Złamanie tej zasady grozi nawet więzieniem.
  6. W metrze nie wolno rzuć gumy, pić i jeść.
  7. Publiczne okazywanie sobie uczuć również jest zabronione.
  8. W czasie ramadanu Dubaj bardzo się zmienia. W dzień panuje senna atmosfera i dopiero wieczorem miasto budzi się do życia. Muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu, co wiąże się z zakazem spożywania wszelkich napojów i jedzenia. Dotyczy to również turystów. Poza tym większość instytucji, a także metro i atrakcje turystyczne mają zmienione godziny pracy.
  9. Kontakt z Hubertem od wycieczek i noclegów w Dubaju to info@podrozezhubertem.pl lub WhatsApp +48737908124 (tylko wiadomości tekstowe).

Jeśli chcesz zobaczyć szczegółową relację z mojego pobytu w Dubaju to zapraszam na Instagram:

Tagged , , , , , , , , , , , ,

5 thoughts on “Dubaj – informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *