Spacer po Dubai Marinie

Dubaj Marina to kosmopolityczne minimiasto, które zostało stworzone od podstaw nad sztucznym kanałem wodnym. To doskonałe miejsce na zakupy, romantyczną kolację, spacer po promenadzie lub po prostu wypoczynek na plaży. Jak na Dubaj przystało, wszystko jest tu zrobione z rozmachem, ale ten rozmach bardzo mi się podoba. Jeśli wrócę kiedyś to Dubaju to na pewno zatrzymam się tu na dłużej…

Dubaj Marina to miasto w mieście. Zabudowania ciągną się na odcinku 3 km u wybrzeży Zatoki Perskiej wzdłuż sztucznego kanału wcinającego się w głąb lądu. Kompleks składa się z szeregu luksusowych wieżowców, których sylwetki odbijają się w wodach zatoki obok zacumowanych na przystaniach jachtów. Większość osób, które tu mieszkają to obywatele krajów zachodnich.

Dubajski tramwaj

Tylko w Dubaj Marinie będziecie mieli okazję przejechania się tramwajem. To najnowszy środek transportu, zaprojektowany tak, by stanowił integralną część sieci komunikacji. Łączy się z metrem na dwóch stacjach (Jumeirah Lakes Towers oraz Dubai Marina Mall), a trasa przebiega wokół Dubai Mariny i plaży JBR.

Tramwaj kursuje co 10 minut, a opłata za przejazd, z pomocą kart Nol kosztuje 3 AED (niezależnie od liczby przystanków). Więcej na temat komunikacji miejskiej i przemieszczania się w Dubaju pisałam tu.

JBR i Dubai Marina Walk

Jumeirah Beach Residence (w skrócie JBR) to największy kompleks mieszkalny i komercyjny na świecie, zbudowany wzdłuż drogi o długości 1,7 km znanej jako The Walk. Składa się z 40 wieżowców, wszystkie z widokiem na Zatokę Perską. JBR stał się modnym celem wypadów weekendowych. Można tutaj zrobić zakupy, pójść do kina, wypocząć na plaży czy zjeść kolację w jednej z licznych restauracji. Dzięki wielu atrakcjom i popularności miejsca JBR od rana do wieczora tętni życiem, a po zmroku robi się naprawdę tłoczno.

Dużą część zajmuje też Dubai Marina Walk. Są to głównie aleje spacerowe, które ciągnął się wokół kanału. Wędrując wzdłuż brzegu, można pooglądać luksusowe jachty i motorówki zacumowane w klubach jachtowych. W okolicy znajduje się również olbrzymia galeria handlowa Dubai Marina Mall.

Wyspa Bluewaters

Bluewaters to nowo powstała dzielnica na sztucznie utworzonej wyspie. Doskonale widać ją z plaży JBR, która (według mnie) zaraz przy La Mer jest najładniejszą plażą w Dubaju. Wyspa podzielona jest na obszary mieszkalne, handlowe, rekreacyjne i rozrywkowe, w tym hotele i kluby plażowe. Powstanie tu nawet Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Podczas naszego pobytu trwała ostatnia faza budowy i lada chwila wszystko już będzie tam hulać 🙂 Dostęp do wyspy jest bezproblemowy, gdyż połączona jest mostem z plażą JBR, a wkrótce ma powstać także połączenie kolejką jednoszynową do najbliższej stacji metra.

Największą atrakcją wyspy Bluewaters jest gigantyczny diabelski młyn Ain Dubai (Dubai Eye, czyli Oko Dubaju), którego otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku. Będzie to największe młyńskie koło na świecie, wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Ze szczytu, przy dobrej widoczności zobaczymy nawet Burj Khalifę. 

Ciekawostki o Ain Dubai:

  1. Diabelski młyn ma 250 m wysokości (dla porównania Sky Tower we Wrocławiu ma 215 m).
  2. Do budowy młyńskiego koła użyto o 25% więcej stali niż żelaza przy budowie Wieży Eiffla.
  3. Każda szprycha ma długość większą niż wymiar profesjonalnego boiska piłkarskiego.
  4. Obręcz koła waży tyle samo co 16 Airbusów A380s.
  5. Wszystkie przewody umieszczone wewnątrz szprych mają długość 2400 km. Jest to równe odległości z Dubaju do Kairu.

Tagged , , , , , , , , ,

1 thought on “Spacer po Dubai Marinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *