Madinat Jumeirah i Burj al Arab

Madinat Jumeirah to replika arabskiego miasteczka obejmująca pięciogwiazdkowe hotele, piękne targi i nadmorskie lokale. Całość przypomina miasto rodem z “Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Wszystkie budynki są połączone ze sobą siecią kanałów z lazurową wodą, zza których wystaje kolejna duma Dubaju – Burj al Arab, jedyny na świecie hotel 7*.

Madinat Jumeirah składa się z trzech hoteli, dziedzińca z domami oraz ponad 40 restauracji i barów. 5,5 kilometra dróg wodnych łączy ze sobą różne obszary kurortu, a taksówki wodne (abry) umożliwiają podróżowanie wzdłuż nich. Cena za przepłynięcie abrą z miejsca na miejsce jest zaporowo wysoka, bo wynosi aż 100 AED (odpowiednik 100 zł). Dla przypomnienia rejs abrą w starej części Dubaju kosztował nas złotówkę 🙂 

Souk Madinat

W samym sercu kompleksu leży Souk Madinat Jumeirah, labiryntowy bazar, na którym można poczuć się jak na autentycznym arabskim rynku. Wijące się alejki ozdobione rzeźbionymi sufitami i orientalnymi lampami aż zachęcają, by na chwilę zgubić się i zapomnieć o XXI wieku. Skupia się tu mnóstwo niewielkich butików sprzedających wszystko: od dywanów, przez ubrania, pamiątki z Dubaju, a skończywszy na antykach. Niestety jak już wyżej wspominałam ceny są mocno wygórowane. Za jedną pizzę zapłaciłyśmy 80 zł.

 

Co jeszcze znajduję się w Madinat Jumeirah?

Oprócz hoteli, restauracji i lokalnego bazaru na kompleks Madinat Jumeirah składają się:

  1. Water Sports Centre – jeśli lubicie sporty wodne, z pewnością spodoba Wam się to miejsce.
  2. Rezerwat żółwi – od 2004 roku prowadzony jest tu Program Ochrony Żółwi, mający na celu opiekę nad zranionymi lub chorymi żółwiami. Warto wybrać się tu w środę kiedy odbywa się publiczne karmienie.
  3. Park wodny Wild Wadi – oferuje szereg zjeżdżalni, basenów i innych atrakcji wodnych. Dla gości hoteli wstęp jest darmowy.

Burj al Arab – najbardziej luksusowy hotel na świecie

Nazywany świątynią przepychu i pomnikiem bogactwa Burj al Arab jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Dubaju. Od momentu otwarcia, czyli od 1999 roku jest symbolem miasta. To jedyny 7-gwiazdkowy hotel na świecie!

Budynek powstał na wyspie oddalonej o 280 m od brzegu i połączonej z nim wijącym się mostem. Swoim stylem nawiązuje do historii miasta – przypomina żagiel łodzi arabskiej. Charakterystyczny jest też heliport w formie dysku zawieszonego 210 m nad morzem, na którym lądują helikoptery z VIP-ami. 

Wewnątrz budynku znajduje się 28 pięter, na których mieszczą się 202 pokoje. Najmniejszy z nich ma 169 m2, a największy aż 780 m2. Na każdego z gości przypada 6 osób z obsługi hotelu. Cena za dobę wynosi TYLKO od 20 do 60 tys zł 😛

Jak dojechać do Madinat Jumeirah i Burj al Arab?

Okolice Madinat Jumeirah to jedyne mocno turystyczne miejsce w Dubaju, do którego nie dojedziemy metrem. Najlepszym rozwiązaniem jest autobus lub uber. W stronę Burj Al Arab kursują busy oznaczone numerami 8, 81 oraz 88. My zdecydowałyśmy się na ubera, za którego zapłaciłyśmy 20 AED (trasa od Burj Khalifa do plaży Sunset Beach). Więcej na temat komunikacji miejskiej w Dubaju pisałam tutaj.

Tagged , , ,

1 thought on “Madinat Jumeirah i Burj al Arab

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *