Burj Khalifa – gdzie i kiedy kupić bilet?

Jeszcze 40 lat temu nikt nie pomyślał, że na środku pustyni wyrośnie najwyższy budynek świata. Burj Khalifa o wysokości 828 m i 163 piętrach stanowi przykład architektonicznego geniuszu. Jak się tam dostać? Gdzie i kiedy kupić bilety? Który pakiet wybrać? Na wszystkie pytania odpowiadam poniżej.

Obiekt jest określany jako symbol sukcesu i dynamicznego rozwoju, nowości i postępu, niespotykanej międzynarodowej współpracy, a także jako dzieło sztuki i duma Dubaju. Oczywiście ogromny wpływ na realizację tego projektu miały zyski ze sprzedaży ropy naftowej. Burj Khalifa zapewnił pozycję Dubaju jako światowego lidera wyznaczającego nowe granice rozwoju.

Oficjalne otwarcie Burj Khalify odbyło się 4 stycznia 2010 roku. Wydarzenie było tak ważne w całych Emiratach Arabskich, że wszystkie stacje telewizyjne transmitowały pokaz sztucznych ogni, występy zorganizowane z tej okazji oraz film o powstaniu wieżowca.

Konstrukcja i kształt

Burj Khalifa składa się z trzech skrzydeł zbudowanych wokół centralnego trzonu. Wspierają one całą konstrukcję i zapobiegają jej skręcaniu. Całość wygląda jak odwrócona litera Y. Budynek swoją symetrią nawiązuje do pustynnego kwiatu Hymenocalis, rosnącego w okolicach Dubaju.

źródło: https://www.slideshare.net/

Im wyższe piętra, tym „ramiona” stają się mniejsze, nadając wieży lekkości, smukłości i niezbędnej aerodynamiki. Taki kształt budynku zapewnił optymalny dostęp światła do wszystkich pomieszczeń oraz niczym niezakłócony widok na okolicę i Zatokę Perską. Nowatorski system przyporowy sprawia, że budynek jest bardzo stabilny – przy silnych podmuchach wiatru maksymalne odchylenie szczytu od pionu wynosi zaledwie 1,5 m. 

Rekordy Burj Khalifa

BK pobił już 10 rekordów Guinessa:

 1. Najwyższa istniejąca konstrukcja na świecie – 828 m.
 2. Najwyższa konstrukcja kiedykolwiek zbudowana.
 3. Najwyższy wolnostojący obiekt.
 4. Najwyższy drapacz chmur.
 5. Budynek z największą ilością pięter – 163
 6. Najdłuższa pod kątem dystansu podróż windą.
 7. Najwyżej usytuowana restauracja – na 122 piętrze.
 8. Najwyżej usytuowany klub nocny – na 144 piętrze.
 9. Najwyższa winda usługowa na świecie.
 10. Najwyższy taras widokowy na świeżym powietrzu – 148 piętro.

Ciekawostki o Burj Khalifa

 1. Wieżowiec jest dziełem tych samych architektów, którzy zaprojektowali One World Trade Centre w Nowym Jorku.
 2. Pierwotnie obiekt miał mieć 500 metrów wysokości i pełnić funkcje mieszkalne.
 3. BK może pomieścić 35 tys. osób.
 4. W budynku jest 57 wind.
 5. Mycie wszystkich 24 348 okien zajmuje 36 pracownikom ok. czterech miesięcy.
 6. Woda jaka powstaje na ścianach budynku, z powodu różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz, jest gromadzona i starcza do utrzymania parku wokół obiektu.
 7. Różnica temperatur między parterem a szczytem wynosi 6°C.
 8. Parter i pierwsze 8 pięter, a także 38 i 39 piętro zajmuje ekskluzywny Armani Hotel, pierwszy z 15 planowanych obiektów tej marki, którego wystrojem zajął się osobiście słynny włoski projektant mody. Hotel oferuje 160 pokoi, w tym luksusowe, nowoczesne apartamenty o powierzchni od 150 do 390m2 .

Kontrowersje wokół budowy

Wokół budowy BK pojawiło się mnóstwo kontrowersji. Największą z nich okazały się stawki płacowe zatrudnionych przy jej budowie pracowników. Według informacji zamieszczonych w prasie wykwalifikowany robotnik zarabiał 7.6 USD dziennie. Zdecydowanie gorzej zarabiał pracownik niewykwalifikowany: 4 USD. Jeśli wierzyć doniesieniom prasowym to większość pracodawców zatrzymało paszporty pracowników, aby ci nie mogli opuścić kraju.

W związku z rosnącym niezadowoleniem osób zatrudnionych, 21 marca 2006 roku wybuchły zamieszki. Łączne szkody spowodowane zniszczeniem okolicznych budynków, biur i samochodów zostały oszacowane na 20 milionów euro.

Jak dojechać do Burj Khalifa?

Do Burj Khalifa dojedziemy czerwoną linią metra. Należy wysiąść na stacji Burj Kahlifa/Dubai Mall. Odcinek między stacją metra a wejściem do Dubai Mall wynosi prawie kilometr! Droga prowadzi przez nadziemny klimatyzowany tunel z ruchomymi chodnikami. Na przejście tunelem trzeba przeznaczyć około 20 minut

Na temat komunikacji miejskiej i biletów w Dubaju pisałam tutaj

Gdzie i kiedy kupić bilet?

Bilety dostępne są w przedsprzedaży zawsze na 30 dni przed planowanym zwiedzaniem. Wiem, że przed pandemią miejsca na konkretną godzinę wyprzedawały się średnio z dwu-tygodniowym wyprzedzeniem. Dlatego jeśli chcecie wjechać na Burj Khalifa to trzeba to odpowiednio wcześniej zaplanować.

Jako, że my byłyśmy w Dubaju w marcu 2021, kiedy ulice miasta były praktycznie puste to nie miałyśmy najmniejszego problemu z rezerwacją wjazdu na BK z dnia na dzień. Ba! Przez pierwsze kilka minut byłyśmy nawet zupełnie same i w spokoju mogłyśmy cieszyć się widokiem z góry.

Bilety można kupić na oficjalnej stronie BK – atthetop.ae
Wybieramy godzinę i datę zwiedzania, płacimy kartą a bilet otrzymujemy bezpośrednio na adres e mail. Wystarczy go tylko wcześniej wydrukować lub okazać na urządzeniu mobilnym.

Do wyboru mamy:

 • Piętro 124 i 125 – w cenie 149 AED (około 121 zł) w ciągu dnia. Około 200 AED w wieczornych.
 • Piętro 148 plus 124 i 125– ceny zaczynają się od 379 AED
 • Piętro 124 i 125 + wstęp do Dubai Aquarium – w cenie 225 AED

My zdecydowałyśmy się na trzecią opcję ze zwiedzaniem Dubai Aquarium.

Dlaczego warto rezerwować bilety przez internet? Po pierwsze: możemy swobodnie wybrać odpowiadającą nam godzinę, po drugie: bilet kupiony na miejscu kosztuje cztery razy drożej i po trzecie, ale najważniejsze: zwykle są już wyprzedane!

Wejście na At the top of Burj Khalifa

Wejście na At the top of Burj Khalifa znajduje się na najniższym piętrze Dubai Mall oznaczonym LG (Lower Ground). Przy wejściu należy stawić się na 15 minut przed planowaną godziną zwiedzania, ponieważ przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa. Każdy zwiedzający musi prześwietlić swój bagaż i wygląda to trochę tak jak na lotnisku.

Sam wjazd zajmuje niespełna minutę. W windzie gra arabska muzyka połączona z wyświetlanym filmem. Podczas jazdy w górę mogą zatkać się uszy 🙂

Dubai Aquarium & Underwater Zoo

Nikogo nie zdziwi jak napiszę, że Dubai Aquarium jest największym, wewnętrznym akwarium na świecie. W ponad 10 milionach litrów wody mieszka około 33 tys. ryb należących do 80 gatunków. Wielką szklaną ścianę można zobaczyć prosto z galerii handlowej, natomiast aby przejść przez tunel oraz udać się do kolejnych części zoo należy wykupić bilet. Za dodatkową opłatą można także nurkować, popływać łódką ze szklanym dnem bądź wziąć udział w karmieniu rekinów.

Szczerze powiedziawszy nas to Akwarium wcale nie urzekło i uważam, że jeśli nie macie dzieci to szkoda czasu i pieniędzy na tę atrakcję.

Pokaz fontann pod Burj Khalifa

Fontanny znajdują się na sztucznym jeziorze Burj Khalifa Lake i mają długość 275 metrów (o 25% dłuższe niż te w Las Vegas). Strumień wody wypuszczany w górę ma około 150 metrów, co jest równe 50-piętrowemu budynkowi

Pokaz fontann odbywa się codziennie, co pół godziny od 18:00 do 23:00. Każdy spektakl jest inny – różni się muzyką i animacjami pojawiającymi się w tle na wieżowcu BK. Między pokazami, również co pół godziny (18:15 do 22:45) w rytm muzyki Burj Khalifa zaczyna mienić się kolorami tęczy.

Myślałam, że Dubaj nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Wiele razy widziałam pokaz fontann w Internecie, ale żadne filmy nie są w stanie oddać wielkości i rozmachu wydarzenia. Zwłaszcza oglądając to wszystko z pierwszego rzędu… 🙂 Zdecydowane must see w Dubaju!

Tagged , , , , , , , , , ,

1 thought on “Burj Khalifa – gdzie i kiedy kupić bilet?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *