Castelsardo na Sardynii

Castelsardo to niezwykle urokliwe miasteczko w północnej części Sardynii. Malownicze domki zbudowane u podnóża wzgórza z zamkiem i średniowieczną zabudową tworzą prawdziwe miasto-zabytek. Jeśli będziecie w pobliżu to koniecznie choć na chwilę zatrzymajcie się Castelsardo!

Samo miasteczko bardzo przypomina Bosę, ze względu na zamek i kolory zabudowań. Jednak mi osobiście zdecydowanie bardziej podobała się Bosa, więc jeśli nie będziecie mieć czasu na odwiedzenie obu miejsc to zachęcam do wyboru Bosy 🙂 Nasz hotel (notabene o podobnej nazwie: Casteldoria Mare) znajdował się kilka kilometrów od Castelsardo, więc oczywiste było, że musimy je odwiedzić. 

Jak dojechać do Castelsardo?

Jak już wyżej wspomniałam Castelsardo znajdowało się rzut beretem od naszego miejsca noclegowego, więc dojazd zajął nam maksymalnie 15 minut. Większość osób przyjeżdża tu z regionu Alghero – my tę trasę robiłyśmy w odwrotnej kolejności. Drogi na Sardynii są niezwykle malownicze więc niezależnie od tego, z jakiego miejsca przyjedziecie to czekają na Was klimatyczne wioski, gaje oliwne, winnice i turkusowe morze w tle.

Parking w Castelsardo

W Castelsardo na Sardynii znajduje się wiele parkingów. My zatrzymałyśmy się na bezpłatnych miejscach postojowych wzdłuż Lungomare Anglona, a do zamku zrobiłyśmy sobie spacer. Wjeżdżając wgłąb miasta, parkingi stają się już płatne. Parking przy zamku również jest płatny. Przypomnę, że niebieska linia oznacza miejsce płatne, żółta jest tylko dla mieszkańców lub osób niepełnosprawnych, a biała bezpłatna. Więcej na temat wypożyczenia samochodu przeczytacie tutaj

Co zobaczyć w Castelsardo?

Zwiedzanie Castelsardo nie powinno zająć Wam więcej niż 2-3 godziny. Chodzenia jest dość sporo, a ciągłe wzniesienia wcale nie ułatwiają spacerów. Jednak widoki wynagradzają podjęty trud 🙂

Promenada Lungomare Anglona

Promenada znajduje się między portem a plażą Spiaggia La Marina di Castelsardo. To właśnie z tego miejsca zrobicie najfajniejsze zdjęcia z widokiem na całe wzgórze zamkowe.

Plac Pizza del Novecentenario

Znajduje się po wschodniej stronie miasteczka. Miejsce tętniące życiem, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Często odbywają się tu koncerty i inne wydarzenia dla mieszkańców. Wokół znajduje się także wiele sklepów i restauracji. Na poniższym zdjęciu w centralnym punkcie:

Zamek Castello dei Doria

To zdecydowanie największa atrakcja miasta, którą widać z daleka. Do zamku możecie dojść na pieszo lub dojechać samochodem. Z góry rozpościera się panoramiczny widok nie tylko na Castelsardo, ale również na północną część Sardynii. W murach zamku znajduje się Muzeum Tkactwa Śródziemnomorskiego. Można się tam zapoznać z historią panującej tutaj tradycji. Bilet wstępu do zamku kosztuje 5€ i obejmuje zarówno wejście do muzeum, jak i na taras widokowy.

Katedra Di San’t Antonio Abate

Zaraz za zamkiem znajduje się Katedra pw. św. Antoniego Opata. Aby do niej dojść trzeba przejść przez wąskie i urokliwe uliczki starego miasta. Usytuowana jest na wysokim klifie, a okolica jest niezwykle malownicza. Ciekawostką jest fakt, że dzwonnica katedry kiedyś była latarnią morską.

Plaża w Castelsardo

Na pewno spacerując wzdłuż promenady Lungomare Anglona i patrząc w stronę zamku zobaczycie zlokalizowaną u podnóży wzgórza plażę Spiaggia La Marina di Castelsardo. To ładna, zatokowa plaża, ale nie warto tracić na nią czasu, bo w okolicy znajdują się o wiele ładniejsze. Zamiast plażować w Castelsardo wróćcie do samochodu i pojedzcie na Costa Paradiso, na plażę Spiaggia Li Cossi lub na La Pelosę.

Co zobaczyć w pobliżu Castelsardo?

Wybierając się do Castelsardo warto po drodze zatrzymać się przy Roccia dell’Elefante. To najpopularniejsza skała, uformowana w naturalny sposób, która swoim kształtem przypomina słonia z długą trąbą. Poza formacją skalną, wokół nie ma zupełnie nic, więc jest to typowo punkt na krótki postój, zrobienie zdjęcia i ruszenie w dalszą podróż. Po wpisanu nazwy Roccia dell’Elefante nawigacja  doprowadzi Was do celu.

Tagged , , , , , ,

2 thoughts on “Castelsardo na Sardynii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *