Costa Paradiso: plaża Li Cossi

Costa Paradiso, czyli “Rajskie Wybrzeże” to nie tylko miejscowość w północnej Sardynii ale również cała linia brzegowa od miejscowości Santa Teresa Gallura aż do Castelsardo, wzdłuż której ciągną się liczne plaże. Jedne – długie i szerokie, inne malutkie, w zatokach, wbite między skały. Dziś pokażę Wam prawdziwą perełkę północnej Sardynii jaką jest plaża Li Cossi.

Costa Paradiso to bardzo malownicze miejsce, pełne ostrych granitowych skał, zwykle czerwonych i pomarańczowych, często o fantastycznych kształtach. Między nimi znajdują się domy, o podobnej kolorystyce, które razem z otoczeniem tworzą niesamowity klimat. Już sama droga na plażę była tak malownicza, że miałam ochotę dosłownie co zakręt zatrzymywać się na zdjęcia. Wszystko to sprawiło, że ta część wyspy znalazła się w moim prywatnym TOP3 wszystkich odwiedzonych miejsc w północnej Sardynii.

Jak dojechać na Spiaggia Li Cossi?

Costa Paradiso leży mniej więcej po środku wybrzeża, między miejscowościami Santa Teresa Gallura a Castelsardo. Razem z siostrą, postanowiłyśmy przyjechać tu pierwszego dnia, na zachód słońca. Z hotelu Casteldoria Mare (znajdującego się na obrzeżach miasta Castelsardo) jechałyśmy 45 minut. Więcej na temat wypożyczalni i samochodu pisałam tutaj.

W nawigację wpiszcie po prostu Parking Spiaggia Li Cossi lub Hotel Costa Paradiso, przy którym znajduje się publiczny i DARMOWY parking. Nie miałyśmy problemu ze znalezieniem miejsca, ale to może dlatego, że przyjechałyśmy tu stosunkowo późno.

Niestety, na plażę Li Cossi nie dojedziecie komunikacją publiczną. Jest to kolejny powód, dla którego warto wypożyczyć samochód na Sardynii. Bez niego po prostu zbyt wiele się traci.

Dojście na plażę Li Cossi

Nie jest to plaża bezpośrednio dostępna. Od parkingu dzieli ją około 15-minutowy spacer wytyczoną ścieżką wśród skał, czasem po schodkach zabezpieczonych drewnianą barierką. Początek trasy jest widoczny, więc nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem “punktu startu”. Nie jest to ciężki spacer, więc nawet z dziećmi dacie sobie bez problemu radę. Droga prowadzi 700 metrów wzdłuż wybrzeża, w wyjątkowej scenerii: z jednej strony morze, a z drugiej wysokie, granitowe skały. 

Pod koniec trasy ścieżka rozwidla się. Można pójść w prawo lub dalej prosto. Skręcając w prawo, dojdziecie do punktu widokowego, a idąc dalej prosto – na plażę. My najpierw poszłyśmy na plażę, na której spędziłyśmy dobrą godzinę, a później wróciłyśmy na punkt widokowy, z którego czekałyśmy na zachód słońca. 

Spiaggia Li Cossi

Spiaggia po włosku to nic innego jak “plaża”. Fenomen tej plaży polega na tym, że jest ona otoczona z obu stron wysokimi skałami, z przodu oddzielona morzem, a z tyłu rzeką Li Cossi. Woda jest niesamowicie przejrzysta, ale dno jest kamieniste, więc pamiętajcie o butach do wody. Na plaży nie ma żadnej infrastruktury, co tylko podnosi jej walory. Plaża jest osłonięta od wiatru, a wejście do morza płytkie i łagodne. Ze względu na położenie, jest to idealne miejsce na zachód słońca. Dla mnie było w tym wszystkim coś niezwykle magicznego.

Tagged , , , , ,

1 thought on “Costa Paradiso: plaża Li Cossi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *