Rejs po archipelagu La Maddalena

Ponoć to najpiękniejszy archipelag na całym Morzu Śródziemnym. Kiedyś stanowił połączenie lądowe między Sardynią a Korsyką – dziś to ponad 60 wysepek, zanurzonych w turkusowych wodach. Bajeczne, piaskowe plaże, widokowe drogi, bujna roślinność – to tylko niektóre z unikalnych wartości archipelagu La Maddalena, który w całości jest Parkiem Narodowym. 

Archipelag La Maddalena składa się z siedmiu głównych wysp: Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Razzoli, Santa Maria oraz kilkudziesięciu mniejszych. Zamieszkała jest tylko główna wyspa Maddalena, na którą kursują regularne promy z miejscowości Palau. Kiedyś archipelag stanowił połączenie lądowe między Sardynią a Korsyką. Obecnie, w wyniku tąpnięć lądu, ponad powierzchnię wody wystaje jedynie niewielka część dawnego połączenia. 

Jak się dostać na archipelag La Maddalena?

Wszystkie promy wyruszające w stronę archipelagu startują z miejscowości Palau, na północy Sardynii. Wycieczkę zorganizowaną możecie wykupić przez biuro podróży (wówczas macie również zapewniony transfer z hotelu do portu) lub przez lokalną agencję. Decydując się na dojazd we własnym zakresie, samochód możecie zostawić na wielkim parkingu przy porcie. Godzina postoju to koszt między 1 a 1,5€. Wycieczka trwa około 8 godzin i niezależnie od wyboru organizatora, przebieg rejsu wygląda praktycznie tak samo.

Przebieg rejsu

Podczas rejsu odwiedziłyśmy trzy wyspy – La Maddalene, Santa Marię oraz Spargi. Na każdej z nich miałyśmy czas wolny na spacer, zakupy lub plażowanie.

La Maddalena

To największa i najludniej zamieszkała wyspa archipelagu La Maddalena. Główne miasto na wyspie nosi tę samą nazwę – La Maddalena. Pobyt w La Maddalenie warto wykorzystać do zrobienia zakupów, spróbowania włoskich lodów czy wypicia espresso. To też jedyne miejsce podczas wycieczki, w którym można kupić pamiątki. Miasto ma typowo wakacyjny klimat – wzdłuż morza przebiega promenada z wysokimi palmami, bardziej w głębi znajduje się deptak (ulica Garibaldiego), pełny restauracji i sklepów.

Santa Maria

Drugim przystankiem po La Maddalenie jest wyspa Santa Maria, na której był czas wolny na plażowanie.

Spargi

Ostatnim punktem był wypoczynek na wyspie Spargi. Jednak zanim do niej dopłynęłyśmy to po drodze mijałyśmy mnóstwo pięknych zatoczek i plaż. Podpłynęłyśmy także do wyspy Budelli, która słynie z różowej plaży. Niestety Spiaggia Rosa jest niedostępna, ponieważ w przeszłości turyści wywozili z niej piasek. Można podziwiać ją tylko z pewnej odległości. O wywożeniu piasku pisałam już przy okazji wpisu na temat innej sardyńskiej plaży – La Pelosa.

W wyspie Spargi zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Trzy zatoczkowe plaże otoczone wielkimi skałami i lazurowa woda, która aż raziła po oczach. Tutaj naprawdę poczułam się jakbym była na Karaibach, a nie na europejskiej Sardynii. Zresztą zobaczcie sami:

Tagged , , , , , ,

1 thought on “Rejs po archipelagu La Maddalena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *