Przylądek Capo Caccia na Sardynii

Przylądek Capo Caccia znajduje się w północno-zachodniej części Sardynii, niecałe 30 km od Alghero. Cały obszar należy do Parku Przyrodniczego Porto Conte. Poza majestatycznymi klifami znajdziecie tutaj popularną wśród turystów Grotę Neptuna wraz ze schodami do niej prowadzącymi, a także zobaczycie jeden z piękniejszych zachodów słońca!

Capo Caccia zawdzięcza swoją nazwę polowaniom na gołębie, prowadzonym bezpośrednio z łodzi, które odbywały się na tym obszarze w XIX wieku. Capo z włoskiego oznacza “przylądek” a słowo caccia – “polowanie”. Część przylądka należy do terenu wojskowego i w związku z tym ważna informacja dla droniarzy – nie można latać dronem! Na Capo Caccia warto przyjechać w drugiej połowie dnia i zostać aż do zachodu słońca. Dla mnie to miejsce znajduje się w ścisłej czołówce wszystkich odwiedzonych na Sardynii.

Jak dojechać na Capo Caccia?

Istnieją trzy opcje transportu na Capo Caccia – samochodem, autobusem lub promem.

  1. Mając samochód na cały pobyt oczywiste było, że na Capo Caccię również dotrzemy tym środkiem transportu. Dla mnie to najlepsza forma przemieszczania się po wyspie, a więcej na temat wypożyczenia auta pisałam tutaj. Trasa z Alghero na Przylądek jest bardzo malownicza (a która nie jest na Sarydnii? :D) i nie powinna zająć Wam dłużej niż 45 minut.
  2. Autobusy na Capo Caccia rozpoczynają swój kurs przy Via Catalogna w Alghero, a kończą dokładnie przy wejściu do Groty Neptuna. Do wyboru macie dwóch przewoźników: ARST i Cattogno. Pamiętajcie tylko o tym, że poza sezonem autobusy kursują raz dziennie, a w wysokim sezonie AŻ trzy razy. Bilet kosztuje 2€.
  3. Ostatnią możliwością dotarcia na przylądek jest wykupienie wycieczki i przypłynięcie do Groty Neptuna łodzią z Alghero. Cena takiej wycieczki waha się między 15-20€ (w zależności od sezonu), ale do tej kwoty należy doliczyć bilet wstępu do samej Groty – 14€. Wybierając tę opcję nie będziesz miał wtedy możliwości zobaczenia klifów i przejścia się schodami.

Parking na Capo Caccia

Nie ma oficjalnego parkingu na Capo Caccia. Samochody stoją wzdłuż ulicy i po prostu trzeba znaleźć wolne miejsce. Możecie jechać do samego końca, aż do schodów prowadzących do Groty Neptuna, ponieważ droga zakończona jest rondem. Nawet jeśli nie znajdziecie wolnego miejsca blisko wejścia, to bez problemu zawrócicie 🙂

Co zobaczyć na Capo Caccia?

Wbrew pozorom jest tu co robić 🙂 Tak jak wspominałam, na Capo Caccia warto przyjechać w drugiej połowie dnia i zostać aż do zachodu słońca. Poniżej znajdziecie opisane wszystkie miejsca oraz mapkę z zaznaczonymi punktami:

Escala del Cabirol – schody do Groty Neptuna

Zwiedzanie przylądka rozpoczęłyśmy od Groty Neptuna. Jednak zanim tam dotarłyśmy, najpierw musiałyśmy pokonać ponad 650 schodów, wyrytych w skale. Na wszystkich blogach podróżniczych podana jest informacja, że bilety wstępu do jaskinii sprawdzane są dopiero przed samym wejściem, a przejście schodami jest zupełnie darmowe. Niestety nie mogę potwierdzić tej informacji. Podczas naszego pobytu (wrzesień 2021) nie można było wejść na schody bez ważnego biletu. Nie wiem czy był to wyjątek od reguły, czy zmieniły się zasady, dlatego w razie czego miejcie przygotowane w kieszeni 14€.

O ile zejście schodami do Groty Neptuna jest przyjemne – z jednej strony otaczają nas wielkie, pomarańczowo-złociste skały, a z drugiej morze to powrót tą samą drogą jest nie lada wyzwaniem 😛 Dodajcie do tego palące słońce, które powoduje, że człowiek męczy się dwa razy szybciej niż normalnie. Uważam jednak, że mimo tego całego trudu zdecydowanie jest to trasa warta przejścia. 

Grota Neptuna – Grotta di Nettuno

Grota Neptuna to prawdziwa perełka Sardynii. Odkryto ją około 300 lat temu przez przypadek. Pewnego dnia jeden z rybaków łowiących w okolicy groty ujrzał dziurę w skale i podpłynął z ciekawości zobaczyć, co się w niej kryje. Jego oczom ukazała się przepiękna jaskinia, będąca obecnie jedną z największych atrakcji wyspy. Jaskinia słynie z licznych stalagmitów i stalaktytów. Jej wiek szacuje się na 130 milionów lat. Liczy ponad 4 km długości, dla turystów dostępne jest kilkaset metrów. W jej wnętrzu znajduje się długie na 120 metrów słone jezioro, w którego wodach bajkowo odbijają się przepiękne nacieki skalne. Czy warto? Ja nie żałuję ani jednego euro 🙂 

Grota Neptuna otwarta jest codziennie od 9:00 do 19:00. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie i trwa 30 minut. Nie trzeba rezerwować wizyty online. Należy jednak pamiętać, że są limity osób, dlatego może się zdarzyć, w przypadku długiej kolejki, że wejdziecie dopiero w drugiej turze, czyli godzinę później. 

Latarnia morska na Capo Caccia

Na szczycie Capo Caccia znajduje się latarnia morska. Dzięki położeniu na wysokim klifie i 24-metrowej wieży, obiekt ten jest najwyżej położoną latarnią morską w całych Włoszech. Droga do latarnii jest zamknięta.

Punkt widokowy Belvedere Foradada

Po odwiedzeniu Groty Neptuna warto podjechać na punkt widokowy Belvedere Foradada, z którego można podziwiać zachody słońca. Pod koniec dnia niebo zaczyna mienić się różnymi kolorami dając cudowny spektakl świateł. Spacerując po klifie bądźcie ostrożni i nie podchodźcie za blisko krawędzi. Większość osób zostaje zaraz przy drodze, ale ja polecam Wam wspiąć się trochę wyżej. Na pewno zobaczycie wydeptaną ścieżkę prowadzącą na szczyt klifu. My zatrzymałyśmy się mniej więcej w połowie.

Grotta delle Brocche Rotte

Na samym szczycie klifu znajduje się Grota delle Brocche Rotte, co dosłownie oznacza “jaskinię rozbitych dzbanów”. My odpuściłyśmy wspinaczkę, bo byłyśmy już bardzo zmęczone, ale widziałam, że kilka osób twardo szło przed siebie. Ponoć z samej góry jest jeszcze piękniejszy widok. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić grotę to pamiętajcie o odpowiednim obuwiu i bądźcie ostrożni! Poniższe zdjęcie nie jest mojego autorstwa i pochodzi z tripadvisor.com

Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *