Salento to malownicze miasteczko i zarazem stolica kawowej krainy. Jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają oddechu od szybkiego tempa życia i dużych miast. Jest kolorowe, z każdej strony otoczone górami i stanowi idealną bazę wypadową do wizyty na jednej z tamtejszych plantacji kaw oraz zobaczenia słynnej Doliny Palmowej – Valle de Cocora.
Salento to miasteczko z kolonialną architekturą, brukowanymi ulicami i spokojną, trochę senną atmosferą. Panuje tu łagodny klimat, który przynosi ukojenie, zwłaszcza po tygodniu spędzonym na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. W okolicach Salento roi się od skąpanych w zieleni wiejskich domów w stylu paisa, a w powietrzu unosi się zapach kawy.
Gdzie znajduje się Salento?
Salento to miasto położone w departamencie Quindio, w zachodnio-środkowej części Kolumbii, poprzecinanej Andami. Stolicą regionu jest Armenia. Departament znajduje się w strategicznym obszarze, w centrum trójkąta utworzonego przez trzy główne miasta kraju: Bogotę, Medellín i Cali. Z ciekawostek: to drugi najmniejszy departament Kolumbii, zajmujący jedyne 0,2% terytorium kraju.
Jak dostać się do Salento?
Jest kilka możliwości dotarcia do Salento. My skorzystałyśmy z najłatwiejszej i zarezerwowałyśmy lot z Cartageny do Pereiry. Z terminala wzięłyśmy taksówkę, bezpośrednio do Salento, ponieważ zależało nam na czasie. Podróż łącznie trwała dwie godziny. Pierwszą godzinę lot, drugą przejazd z lotniska. Odległość nie jest duża, ale pamiętajcie, że to górski region z mnóstwem serpentyn. Do Pereiry dolecicie także z takich miast jak: Bogota czy Medellin. Jeśli macie więcej czasu i nie chcecie wydawać pieniędzy na taksówkę, to innym, tańszym rozwiązaniem będzie autobus. Najpierw z lotniska musicie dojechać do centrum Pereiry, a później złapać busa jadącego do Salento.
Z Medellin do Salento kursuje także bezpośredni autobus, ale cała trasa zajmuje około 8 godzin. Dojedziecie tutaj także z Bogoty, ale w tym przypadku przystanek końcowy jest w Pereirze więc i tak musicie później złapać kolejnego busa lub taksówkę do Salento.
Jaka jest pogoda w Salento?
W związku z tym, że Salento znajduje się w górach to temperatury przez cały rok są zbliżone i średnio wynoszą 17-18°C. Zwiedzanie Salento i okolic może za to utrudnić deszcz. Pod względem najniższych opadów najlepszą porą jest okres od grudnia do marca lub od czerwca do sierpnia. Jednak nastawcie się, że pada tu prawie codziennie i zawsze w plecaku miejcie schowaną kurtkę przeciwdeszczową.
Co robić w Salento?
Tak jak wspominałam, Salento jest świetną bazą wypadową do poznania okolicy. Samo miasteczko jest na tyle małe, że obejdziecie je w niecałą godzinę. Aby na spokojnie i bez pośpiechu zrealizować poniższe punkty musicie spędzić tu minimum dwie, a najlepiej trzy noce.
Spaceruj uliczkami miasta
Spacer uliczkami Salento to spacer pomiędzy kolorowymi fasadami budynków. Każdy fragment przestrzeni stanowi idealny kadr do zdjęć. Znajdziecie tutaj lokalne knajpki, kawiarenki, piekarnie, stoiska ze świeżo wyciskanym sokiem i bezkres okiennic udekorowanych kwiatami. Główny plac to Plaza de Bolivar. Warto też przespacerować się słynną ulicą Calle Real, która zakończona jest punktem widokowym El Mirador.
Wejdź na punkt widokowy el Mirador
Na punkt widokowy prowadzą strome schody, które po odbytych trekkingach w Parku Tayrona i do Zaginionego Miasta okazały się być bułką z masłem 🙂 Z góry rozpościera się przepiękna panorama na całe Salento, otoczone z każdej strony szczytami górskimi. Warto przyjść tu na zachód słońca.
Odwiedź jedną z wielu plantacji kawy
Salento jest położone w kolumbijskim regionie kawowym, czyli regionie zajmującym się uprawą i produkcją kawy. Słynie z wyjątkowych plantacji, które istnieją tu od od 1835 roku. Na wzgórzach otaczających Salento czuć aromat świeżo parzonej kawy, a wizyta na jednej z plantacji jest punktem obowiązkowym. To właśnie eksport kawy jest, tuż obok turystyki, najważniejszą gałęzią gospodarki tych okolic. Więcej na temat wizyty na plantacji.
Wybierz się na trekking po Valle de Cocora
W okolicy Salento znajduje się także słynna Dolina Palmowa – Valle de Cocora. To jedno z piękniejszych miejsc w Kolumbii. Możecie podziwiać tutaj najwyższe palmy na świecie, które osiągają nawet 60 metrów wysokości! Warto odbyć trekking po dolinie, odwiedzając przy okazji Dom Kolibrów. Więcej na temat Valle de Cocora.
Gdzie spać w Salento?
Salento, dzięki położeniu na turystycznym szlaku, ma bogatą ofertę hoteli i hosteli na każdą kieszeń. My zatrzymałyśmy się w Viajero Hostel Salento. Obiekt ma świetną lokalizację, duże pokoje, pyszne śniadanie i obłędne widoki na pobliskie góry. Zresztą zobaczcie sami:
Gdzie zjeść w Salento?
Jak już wspomniałam wyżej, w Salento jest mnóstwo restauracji i knajpek. Jeśli chcecie spróbować typowo kolumbijskiej kuchni to polecam restaurację DONDE Laurita, która znajduje się przy głównym placu Plaza de Bolivar. W środku panuje domowa atmosfera, a wystrój miejsca jest bardzo ciekawy.
Z kolei jeśli macie ochotę na kawę lub ciastko to koniecznie wpadnijcie do Adariego!
Czy Salento jest bezpieczne?
W trakcie naszego wyjazdu nie miałyśmy żadnych niekomfortowych, nieprzyjemnych ani tym bardziej niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście zawsze miałyśmy na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nie chodziłyśmy po podejrzanych uliczkach nocą, korzystaliśmy tylko i wyłącznie z Ubera, nie odwiedzałyśmy miejsc, które uznawane są za niebezpieczne i pilnowałyśmy swoich rzeczy.
Trzymanie się podstawowych zasad bezpieczeństwa w każdej sytuacji powinno sprawić, że podróż będzie przyjemna, komfortowa i z dala od wszelkich niebezpieczeństw. Więcej na temat bezpieczeństwa w Kolumbii pisałam tutaj.
*materiał powstał w ramach współpracy z biurem @studiowypraw
1 thought on “Salento – stolica kawowej krainy”