Bogota – stolica Kolumbii

Bogota za sprawą międzynarodowego lotniska El Dorado jest zwykle pierwszym przystankiem dla osób przylatujących do Kolumbii. To stolica i jednocześnie największe miasto w kraju, któremu warto poświęcić choć trochę czasu. Oprócz pięknych widoków oferuje turystom liczne atrakcje – co warto zobaczyć w Bogocie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Gdzie leży Bogota?

Bogota leży na wysokości 2650 m n.p.m w Kordylierze Wschodniej, w północnych Andach, w centralnej części Kolumbii. Określana jest mianem miasta “bez pór roku”, ponieważ przez cały rok ma praktycznie taką samą pogodę. Bogota zajmuje większą część obszaru równiny La Sabana w kotlinie u podnóża szczytów Monserrate i Guadalupe. Jest to trzecie pod względem wielkości (po São Paulo w Brazylii i Limie w Peru) miasto w Ameryce Południowej. Liczba mieszkańców wynosi około 8 milionów.

Co warto zobaczyć w Bogocie?

W Bogocie spędziłyśmy w sumie dwa dni. W tym czasie odwiedziłyśmy kilka ciekawych miejsc, o których możecie przeczytać poniżej. Wiem też, że wiele osób omija Bogotę i od razu rusza dalej – mam nadzieję, że przekonacie się, ze warto zatrzymać się tu chociaż na chwilę. To ogromne, tętniące życiem miasto kryje w sobie naprawdę niezwykłe skarby.

Plaza de Bolivar

To główny plac położony w centrum miasta. Lubiany zarówno przez turystów jak i mieszkańców Bogoty. Zawsze jest na nim tłoczno i panuje spory przepych. Plaza de Bolivar ma duże znaczenie historyczne i polityczne zwłaszcza z powodu otaczających go budynków urzędowych np. Capitolio Nacional, który jest siedzibą burmistrza, Palaco de Justicia – Pałac Sprawiedliwości czy Katedra. W centralnej części placu znajduje się pomnik Bolivara, który jest najstarszym pomnikiem w mieście. To właśnie tutaj miał miejsce zamach, którym kierował swego czasu Pablo Escobar. Na placu znajdują się również stoiska z pamiątkami, ulicznym jedzeniem oraz można też zrobić sobie zdjęcie z lamą.

Muzeum Botero

To muzeum, w którym znajdują się dzieła Fernando Botero – kolumbijskiego artysty kochającego karykatury. Tematy jego dzieł są o tyle zabawne, że wszystko jest dosłownie grube. Na świecie istnieją tylko dwa muzea z pracami tego artysty. Jedno znajduje się w Nowym Jorku, a drugie w stolicy Kolumbii. Wstęp do muzeum jest darmowy i poza dziełami Botero znajdziecie tutaj także obrazy takich artystów jak: Monet, Pablo Picasso czy chociażby Salvador Dali!

Muzeum Złota

W Muzeum Złota można zobaczyć największą na całym świecie kolekcję prekolumbijskich reliktów złota. W tym momencie jest ich około 30 tysięcy. Jak się okazuje, są one unikalną wizytówką kultur, które wiele lat temu zamieszkiwały obszar Kolumbii. W muzeum uwagę przyciąga także ogromny, nieoszlifowany szmaragd. Opłata za wstęp wynosi 5000 COP (równowartość 5 zł).

Muzeum Policji

Muzeum przedstawia historię i osiągnięcia kolumbijskiej policji. Największe zainteresowanie jednak budzi piętro poświęcone czasom, w których Kolumbią rządziły kartele narkotykowe, a przede wszystkim pokój poświęcony Pablo Escobarowi. Znajdziecie tu między innymi: szafkę Pabla z tajnymi skrytkami, maszynę do przeliczania pieniędzy, arsenał broni, a nawet jego oprawki okularów. Podobnie jak do Muzeum Botero – wstęp jest bezpłatny.

Dzielnica La Candelaria

La Candelaria to bez wątpienia najpopularniejsza dzielnica w Bogocie. Do tego miejsca trafia każdy turysta zwiedzający kolumbijską stolicę. W ciągu dnia życie tętni na każdej ulicy i na każdym placu. Co kawałek spotkacie ulicznych artystów oraz sprzedawców pamiątek, a ściany budynków ozdabia zachwycający Street Art. 

Wzgórze Monserrate

Bogota leży na wysokości 2650 m n.p.m, ale możecie wjechać jeszcze wyżej! Wzgórze Monserrate otaczające miasto, wznosi się na wysokości prawie 3200 m n.p.m. i jest najlepszym punktem widokowym na Bogotę. Widok zapiera dech w piersiach i dopiero ze szczytu człowiek uświadamia sobie, że naprawdę patrzy na jedno z największych miast Ameryki Południowej. Wzgórze zawdzięcza swoją nazwę niewielkiemu kościołowi i miejscu, które zostało objęte kultem religijnym ku czci Monserrat’s Morena Virgin. Jest to kultowe miejsce dla turystów z całego świata.

To dosyć turystyczne miejsce, dlatego na szczycie znajdziecie liczne restauracje z przekąskami i stoiska z pamiątkami. Na wzgórze Monserrate można dostać się pieszo, kolejką linową bądź kolejką szynową. Bilet na kolejkę linową kosztuje około 20 zł (w dwie strony).

Gdzie zjeść w Bogocie?

Gdy już trochę pozwiedzacie to czas na przerwę. A jak przerwa to pyszne jedzonko!

El Gato Gris

Miejscówka znajduje się w dzielnicy La Candelaria. To fajna knajpa z muzyką na żywo i bardzo dobrym jedzeniem. Leci polecajka!

Origen Bistro

To restauracja znajdująca się w kolonialnej zabudowie z hiszpańskim wewnętrznym patio. Zjecie tu kolumbijskie potrawy i pyszne desery.

Street food

Spacerując po Bogocie na pewno natkniecie się na wiele stoisk i straganów oferujących lokalny street food. Na zdjęciu poniżej znajduje się obleas, czyli odpowiednik naszego andruta, posmarowany arequipe (kajmak) z dodatkiem sera i mleka kondensowanego.

źródło: pinterest

La Perseverancia*

Miejsce z gwiazdką, ponieważ tutaj nie dotarłyśmy. Jest to targ miejski znany z netflixowego dokumentu z serii: Ameryka Łacińska – Uliczne jedzenie. Jeśli będziecie w pobliżu to warto się tu wybrać.

Gdzie spać w Bogocie?

Jeśli planujecie nocleg w Bogocie to polecam zatrzymać się w dzielnicy La Candelaria. To turystyczna część miasta, w której znajdziecie mnóstwo tanich hoteli czy hosteli i jednocześnie to najlepsza baza wypadowa na zwiedzanie wyżej opisanych atrakcji. Wybierając się do Kolumbii razem z Dominiką i Studiem Wypraw nie musicie martwić się o rezerwację noclegów – Domi wszystko zrobi za Was 🙂

Jak przemieszczać się po Bogocie?

Transport publiczny w Bogocie funkcjonuje bardzo dobrze ale niestety nie miałyśmy okazji się o tym przekonać. Wszystkie miejsca, które opisałam powyżej znajdują się w zasięgu kilkuminutowego spaceru i aby je zobaczyć nie trzeba przemieszczać się na duże odległości. Jeśli chodzi o dojazd z i na lotnisko to korzystałyśmy z Ubera.

Czy Bogota jest bezpieczna?

W trakcie naszego wyjazdu nie miałyśmy żadnych niekomfortowych, nieprzyjemnych ani tym bardziej niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście zawsze miałyśmy na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nie chodziłyśmy po podejrzanych uliczkach nocą, korzystaliśmy tylko i wyłącznie z Ubera, nie odwiedzałyśmy miejsc, które uznawane są za niebezpieczne i pilnowałyśmy swoich rzeczy.

Trzymanie się podstawowych zasad bezpieczeństwa w każdej sytuacji powinno sprawić, że podróż będzie przyjemna, komfortowa i z dala od wszelkich niebezpieczeństw. Więcej na temat bezpieczeństwa w Kolumbii pisałam tutaj.

*materiał powstał w ramach współpracy z biurem @studiowypraw

Tagged , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *