Wschód wyspy – punkty widokowe w Nordeste

Nordeste to największe miasteczko we wschodniej części wyspy. Jeszcze do niedawna było prawie odcięte od świata, gdyż zanim zbudowano drogę szybkiego ruchu, dojazd starą szosą z wieloma zakrętami zajmował ponad dwie godziny. Z powodu odosobnienia nazywano kiedyś tę okolicę “dziesiątą wyspą archipelagu”. Ze względu na odmienność krajobrazową (brak jezior, wysokie góry, duży stopień zalesienia) niektórzy nazywają ten region “wyspą na wyspie”.

We wschodniej części wyspy można spędzić nawet cały dzień. Jako, że byliśmy ograniczeni czasowo (a chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej) postanowiliśmy nie skupiać się na samym Nordeste, lecz na punktach widokowych okalających miasteczko.

Ciekawostką jest to, że co roku 18 lipca miasto Nordeste obchodzi swoje lokalne święto – Festas do Nordeste. Jest to dzień wolny od pracy w całym powiecie. Dekorowane są wówczas fasady kościołów i innych budynków, a po uroczystej mszy odbywa się pochód mieszkańców i koncert lokalnej orkiestry.

Trasa zwiedzania wschodniej części wyspy São Miguel

Posty dotyczące Azorów postanowiłam podzielić na kilka wpisów. Każdy wpis dotyczyć będzie innej części wyspy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozplanować zwiedzanie i każdego dnia będziesz mógł skupić się na innym rejonie. Pod koniec każdego wpisu umieszczę mapę z uprzednio omówionymi punktami i drogą przejazdu. Ostatnio opisałam trasę wokół masywu Sete Cidades, drogę do Lagoa do Fogo oraz gorące źródła w Furnas a dzisiaj skupię się na wschodniej części wyspy. Warto wyróżnić tu miasteczko Nordeste oraz słynne punkty widokowe.

Standardowo wyruszamy z Ponta Delgada i kierujemy się na wschodnią część wyspy. Około kilometra na południe za Nordeste zatrzymujemy się w pierwszym punkcie widokowym Miradouro da Ponta do Arnel, z którego dobrze widać latarnię. Latarnia morska Farol do Arnel to pierwsza latarnia na Azorach uruchomiona w 1876r. 

Kolejnym punktem widokowym jest Miradouro da Ponta do Sossego. Ogród zrobił na mnie ogromne wrażenie i jeśli planujesz przejazd w okolice Nordeste to jest to zdecydowanie obowiązkowy punkt programu. No właśnie… To w końcu jest to punkt widokowy czy ogród? Parkujemy samochód przy drodze i ruszamy przed siebie. Otacza nas przepiękna, zielona roślinność, równo przystrzyżowe żywopłoty, kolorowe kwiaty i liczne ścieżki wtopione w krajobraz. Po raz kolejny nie mogę wyjść z podziwu, a najlepsze dopiero przede mną.

Ponta do Sossego idealnie obrazuje jak ważna dla Azorczyków jest przyroda. Miejsce to odwiedzają całe rodziny, które spędzają czas na grillowaniu, wspólnym biesiadowaniu i zabawach. Jest tam wiele specjalnie przygotowanych miejsc na zorganizowanie grilla wraz z kamiennymi stołami, ławkami czy pojemnikami na śmieci. Na terenie ogrodu znajduje się nawet toaleta.

Gdybym miała więcej czasu na pewno urządziłabym sobie tam piknik i poczekała na zachód słońca. Kiedy w końcu dochodzimy do punktu widokowego powtarzam tylko do znudzenia “wow jak tu pięknie”. 

Ostatnim punktem widokowym na naszej trasie jest Miradouro da Ponta da Madrugada. W tym miejscu również znajdują się wydzielone strefy, w których można rozpalić grilla, lecz już nie tak klimatyczne jak we wcześniejszym punkcie widokowym. A może już mamy przesyt pięknych widoków? 

Wracając w stronę Ponta Delgady możecie zatrzymać się w Povacao lub Vila Franca do Campo. Ewentualnie można to połączyć z gorącymi źródłami w Furnas, o których pisałam w poprzednim wpisie

Poniżej mapa z omówionymi punktami:

Informacje praktyczne:

  1. Latarnię morską Farol do Arnel można zwiedzać – wstęp bezpłatny.
  2. Wstęp na wszystkie punkty widokowe jest bezpłatny.
Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *