Centrum wyspy – gorące źródła w Furnas

Wyspa São Miguel to idealne miejsce dla osób lubiących ciepłe kąpiele w źródłach i basenach termalnych. Te najbardziej znane położone są w miejscowości Furnas. To właśnie tam znajduje się słynny park Terra Nostra z dużymi basenami wypełnionymi ciepłą wodą z wulkanicznych źródeł.

Pogoda na Azorach jest bardzo zmienna. W jednej chwili pada, a po niespełna minucie wychodzi piękne słońce. Wydaje Ci się, że jest pochmurno i mgliście, a po powrocie do hotelu jesteś opalony. Niewątpliwym atutem opisywanych dzisiaj atrakcji jest fakt, że niezależnie od pogody można w pełni docenić ich zalety.

Cała płaska dolina wokół Furnas to jeden wielki aktywny krater z setkami fumaroli i szczelin, skąd cały czas wydostają się gorąca para i siarkowe wyziewy. Temperatura wody zależna jest od lokalizacji basenu i wynosi od 28 do 38 stopni Celsjusza.

Chyba najpiękniejszym i nieco tajemniczym miejscem, w którym można zażyć takiej kąpieli jest Caldera Velha – świetnie przygotowane dwa małe baseny dosłownie zgubione w podzwrotnikowej roślinności. Wspomniałam o tym miejscu w poprzednim wpisie – nam się niestety nie udało tam dotrzeć, mimo że dwa razy byliśmy przed wejściem…

Jeśli planujesz podczas swojego pobytu na São Miguel zrealizować niżej opisane atrakcje koniecznie będzie Ci potrzebny strój kąpielowy oraz ręcznik. Pamiętaj, że pH wody o rdzawym kolorze wynosi 5,5, a taka kwasowość może zniszczyć biżuterię i lekko zmienić kolor stroju kąpielowego.

Trasa zwiedzania centralnej części wyspy São Miguel

Posty dotyczące Azorów postanowiłam podzielić na kilka wpisów. Każdy wpis dotyczyć będzie innej części wyspy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozplanować zwiedzanie i każdego dnia będziesz mógł skupić się na innym rejonie. Pod koniec każdego wpisu umieszczę mapę z uprzednio omówionymi punktami i drogą przejazdu. Ostatnio opisałam trasę wokół masywu Sete Cidades oraz drogę do Lagoa do Fogo, a dzisiaj skupię się również na centralnej części wyspy, a dokładniej na miejscowości Furnas.

Z Ponta Delgady jedziemy prosto do Furnas. Jest to miasteczko położone w kraterze czynnego wulkanu, słynące z gorących źródeł, basenów termalnych, stale dymiących fumaroli i przepięknych krajobrazów.

Pierwszym punktem programu jest Park Terra Nostra. Poza możliwością kąpieli w gorących źródłach warto również przespacerować się po parku i zobaczyć kolekcje roślin z całego świata. Liczne ścieżki, stawy, altanki, groty i inne sprawiają, że człowiek czuje się zupełnie oderwany od rzeczywistości. Zresztą zobaczcie sami:

Po krótkim spacerze przyszedł czas na kąpiel w źródłach termalnych. W centralnej części Parku Terra Nostra znajduje się duży basen o rdzawym kolorze. Zaraz obok kilka mniejszych baseników z bąbelkami i temperaturą wody 40 stopni Celsjusza – naturalne jacuzzi.

Zostając nadal w miejscowości Furnas wchodzimy na teren aktywności wulkanicznej Caldeira das Furnas. Znajduje się tam bardzo dużo gorących, gazowych wyziewów o temperaturze 100-300 stopni Celsjusza.

Cały obszar robi niesamowite wrażenie i naprawdę zaskakujące jest to, że zaraz przy tych wszystkich szczelinach, z których wybuchają kłęby dymu toczy się normalne życie i powstają normalne domostwa. Wszystko oczywiście jest odgrodzone, lecz mimo to w niektórych miejscach ziemia potrafi parzyć nawet przez podeszwy.

Kilka kilometrów od miasta znajduje się jezioro Lagoa Furnas otoczone przepięknym lasem. Chyba nikogo nie zaskoczę jak napiszę, że za największą atrakcję uznaje się dymiące fumarole. Już z daleka widać jak dymią nad brzegiem. Gdy podchodzi się bliżej czuć niezbyt przyjemny zapach podobny do siarkowodoru. Można tu oglądać bulgoczące w temperaturze 100 stopni Celsjusza błoto i syczące parą dziury w ziemi. To właśnie tu miejscowi restauratorzy gotują słynną potrawę cozido das Furnas.

Cozido das Furnas jest bardzo popularne i uwielbiane przez turystów. To mieszanka różnych mięs i warzyw, przygotowywana w wielkich sagach, owiniętych grubym płótnem i zabezpieczonych grubą liną. Garnki spuszcza się na kilka godzin do specjalnie przygotowanych dołów wykopanych w gorącej ziemi nad parującymi źródłami. Nad każdym takim naczyniem usypuje się kopczyk z ziemi oznaczony tabliczką z numerkiem.

Prawie w każdej restauracji w okolicy serwowana jest ta potrawa. Może trochę odstraszać od niej siarkowodorowy zapach, który pomimo zawijania garnka w materiały i wykładania go liśćmi sałaty przechodzi do mięsa. Oprócz tego trzeba pamiętać, że cozido przygotowuje się z różnych, głównie tłustych kawałków mięsa i tradycyjnych portugalskich wędlin. Mi osobiście taki posiłek bardzo smakował i chętnie zjadłabym to jeszcze raz.

Na koniec dnia udajemy się do Poca da Dona Beija. Jest to kompleks pięciu basenów, pięknie wkomponowanych w otoczenie. Średnia temperatura wody wynosi 39 stopni Celsjusza i jest bogata w żelazo. Kąpiel ma właściwości relaksacyjne oraz terapeutyczne.

Jest to nowe miejsce na mapie Azorów, utworzone typowo dla turystów. Jako, że nie zdążyliśmy na kąpiel w Caldeira Velha musieliśmy zadowolić się tym. Nie jest to aż tak klimatyczne miejsce, jak poprzednie, lecz dzięki otwarciu do późnych godzin wieczornych można zażyć kąpieli w basenie termalnym i jednocześnie podziwiać gwiazdy 😉

Poniżej mapa z trasą zwiedzania:

Informacje praktyczne:

  1. Bilet wstępu do Parku Terra Nostra kosztuje 8 EUR.
  2. Pamiętaj, że pH wody o rdzawym kolorze wynosi 5,5, a taka kwasowość może zniszczyć biżuterię i lekko zmienić kolor stroju kąpielowego.
  3. Gorące źródła najlepiej odwiedzać w kiepską, deszczową pogodę – gdy świeci słońce i jest ciepło, wejście do gorącej wody nie jest przyjemne.
  4. Wstęp do basenów Poca da Doa Beija kosztuje 4 EUR. Baseny są czynne codziennie od 7 do 23.
Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *