Tydzień na Jawie – gotowy plan zwiedzania

Jeśli myślisz o podróży na Jawę lub jesteś właśnie w trakcie kupowania biletów lotniczych to ten wpis będzie idealny dla Ciebie. Przygotowałam tygodniowy plan zwiedzania wyspy, który pozwala lepiej poznać ten (nadal) nieodkryty raj. 

Indonezja to nie tylko popularne Bali. Tak naprawdę Bali stanowi tylko mały fragment tego, co ma nam do zaoferowania to największe wyspiarskie państwo na świecie. Mam nadzieję, że poprzez ostatnie wpisy dotyczące Jawy udało mi się zachęcić was do rozważenia tego kierunku jako celu waszych kolejnych wakacji.

Na początek przypominam, że ogólną charakterystykę Indonezji znajdziesz tutaj, a informacje praktyczne dotyczące Jawy tutaj

Poniżej również mapa poglądowa, przedstawiająca trasę naszej podróży po Jawie.

Plan zwiedzania

(Klikając w punkty z danego dnia przekieruje Cię do konkretnego wpisu poświęconego określonej atrakcji)

DZIEŃ 1: przylot do Yogyakarty na Jawie – nocleg.

Na Jawę przylecieliśmy w godzinach wieczornych prosto z Kuala Lumpur. Dojechaliśmy do hotelu, zjedliśmy kolację i poszliśmy spać.

DZIEŃ 2: pobudka o 3:00 w nocy i wschód słońca na szczycie świątyni Borobudur – zwiedzanie kompleksu Prambanan – przejazd na dworzec – podróż pociągiem z Yogyakarty do Surabaji – nocleg.

Jedną z największych kulturalnych atrakcji Jawy są dwa kompleksy świątynne – Borobudur i Prambanan, które każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Stanowią dowód na pokojową koegzystencję hinduizmu i buddyzmu. Razem też zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po skończonym zwiedzaniu wsiedliśmy w pociąg i ruszyliśmy na wschód. Podróż trwała 4 godziny. W Surabaji czekał na nas kierowca.

DZIEŃ 3: przejazd z Surabaji pod wodospad – zwiedzanie wodospadu Madakaripura – przejazd do Probolinggo – nocleg.

Wodospad Madakaripura to najwyższy wodospad na Jawie i drugi co do wielkości w całej Indonezji. Znajduje się we wschodniej części wyspy, na popularnej trasie z Probolinggo do wulkanu Bromo. Mimo swojego piękna i łatwej dostępności często jest pomijany przez turystów. 

DZIEŃ 4: pobudka o 3:00 w nocy – wschód słońca na King Kong Hill z widokiem na kalderę Bromo-Tengger-Semeru – trekking do wulkanu Bromo – przejazd pod wodospad Tumpak Sewu – nocleg.

Kiedy zaczęłam przygotowania do wyjazdu na indonezyjską wyspę Jawę to nie ukrywam, że wspinaczka na wulkan Bromo budziła we mnie najwięcej emocji. Z jednej strony czułam ekscytację i radość, lecz z drugiej – strach i obawę przed tym co może się wydarzyć. Zastanawiałam się czy aby na pewno jest to bezpieczne, bo przecież wybuch może nastąpić w każdym momencie. Niespodziewanie. W końcu nadszedł ten dzień kiedy stanęłam na szczycie i zajrzałam do środka. Z głębi wydobywały się złowrogie dźwięki w postaci głośnego dudnienia i bulgotania. Emocje jakie mi przy tym towarzyszyły są nie do opisania. 

DZIEŃ 5: trekking do wodospadu Tumpak Sewu – przejazd pod Kawah Ijen – nocleg.

Wodospad Tumpak Sewu na Jawie Wschodniej jest jednym z najwyższych i najpotężniejszych wodospadów w całej Indonezji. Położony w samym środku dżungli, u podnóża aktywnego wulkanu Semeru, zachwyca każdego kto odwiedza to miejsce. Tumpak Sewu to perła wśród wszystkich wodospadów w tej części świata. Koniecznie musicie go zobaczyć!

DZIEŃ 6: pobudka o 0:30 w nocy – trekking do wulkanu Kawah Ijen – zjawisko Niebieskich Ogni – wschód słońca z widokiem na turkusowe jezioro – przejazd do portu w Ketapang – prom na Bali

Wulkan Kawah Ijen to miejsce wyjątkowe i unikatowe w skali świata. To podróż do wnętrza ziemi, gdzie skały płoną na niebiesko, a Jawajczycy dźwigają na swoich ramionach 80 kg skondensowanej siarki, wykonując przy tym jeden z najcięższych zawodów świata. To co widziałam i czego doświadczyłam tamtego dnia jest jednym z najciekawszych przeżyć jakie zostały mi kiedykolwiek zafundowane.

Tak naprawdę na Jawie byliśmy sześć dni. Jeśli macie w zapasie jeszcze dzień lub dwa to polecam odwiedzić miasto Malang.

Tagged , , ,

11 thoughts on “Tydzień na Jawie – gotowy plan zwiedzania

  1. cześć
    a jak poruszałaś się po Jawie oprócz pociągów? Wynajmowałaś samochód, czy taksówki. Planujemy wyjazd w październiku i wszelkie informacje są na wagę złota. Poza tym chcielibyśmy pojechać z Jakarty do parku Ujung Kulon, ale do te pory nie znalazłam sensownych wskazówek
    pozdrawiam

      1. Cześć, kilka pytań odnośnie transportu. Jaki był koszt całego przejazdu? Jak znaleźliście kierowcę? Czy mogłabyś podzielić się kontaktem? 🙂

  2. Czesc, powiedz prosze, jakie atrakcje/punkty wchodzily w sklad wycieczki, ktora wykupilas u Emi w cenie 1000 zl? Nie znalazlam tej informacji – przepraszam, jesli przegapilam. Pozdrawiam!

  3. cześć!
    jestem w trakcie rozplanowywania wycieczki po Jawie i bardzo dziękuję za wszystkie zamieszczone wskazówki – są bardzo pomocne 🙂
    Zastanawiam się tylko ile czasu potrzeba na zwiedzenie obu świątyń i dostanie się na dworzec. chcę kupić bilet na pociąg ale nie mam pojęcia na którą godzinę 🙂 Czy korzystaliście tu (na dowiezienie do świątyń i transport na dworzec) z publicznych przejazdów czy mieliście swojego kierowcę?

    1. Mieliśmy swojego kierowcę, który nas zawiózł na dworzec. Bilet kupiliśmy dopiero w kasie biletowej na dworcu na chwilę przed odjazdem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *