Indonezja – informacje praktyczne

Indonezja to kraj wyspiarski, składający się z ponad 17 500 tys. wysp, a jego rozciągłość równoleżnikowa równa jest 1/8 obwodu kuli ziemskiej. Gdyby ktoś chciał choć na chwilę odwiedzić każdą z wysp to zajęłoby mu to ponad 50 lat! Nie sposób w niecały miesiąc zobaczyć wszystko, więc za cel naszego wyjazdu obraliśmy wyspy: Jawa, Bali, Gili Islands oraz Nusa Penida.

Każda z nich ma coś w sobie, a jednocześnie jest całkiem odmienna od pozostałych. Zamieszkują je bardzo uprzejmi ludzie, którzy są nas ciekawi i ochoczo nawiązują z nami kontakt. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Indonezja jest pełna wulkanów, wodospadów, wspaniałych świątyń czy rajskich plaż z przepięknymi rafami koralowymi. Jeśli szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek, ale też lubisz poleniuchować na plaży w egzotycznej scenerii to Indonezja jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Długo zastanawiałam się czy napisać ogólny post dotyczący Indonezji, zanim przejdę do opisu odwiedzonych przeze mnie wysp. Z jednej strony czułam, że brakuje mi wiedzy, bo widziałam jedynie jej niewielki fragment, ale z drugiej strony chciałam przekazać Wam choć odrobinę informacji o tej (wciąż do końca nieznanej) części świata. To co znajduje się poniżej to kropla w całym oceanie, ale wierzę, że chętni na pewno zgłębią temat w kategoriach najbardziej dla nich interesujących. To właśnie w Indonezji nadal można spotkać czarowników, kanibali, wojowników czy łowców głów. Można też uczestniczyć w pogrzebie odbywającym się rok po śmierci, polować na wieloryby, wydobywać siarkę, nurkować pośród rafy koralowej i zaglądać do wnętrza wulkanu. Polecam Wam książkę “Wyspy Niepoliczone” Tadeusza Biedzkiego. Nie jest to przewodnik – książkę czyta się jak sensację, a nawet kryminał. Autor opisuje swoją podróż po miejsach w Indonezji, które nie śniły się nikomu..

Na sam początek…

Gdzie leży Indonezja?

Indonezja położona jest w Azji Południowo-Wschodniej pomiędzy Australią, a zwartym obszarem Azji, między Pacyfikiem na wschodzie i Oceanem Indyjskim na zachodzie. Na lądzie graniczy z Papuą Nową Gwineą, Malezją i Timorem Wschodnim, natomiast na morzu z Australią i Filipinami. 

Geologicznie kraj jest bardzo zróżnicowany, leży bowiem na styku wielu platform tektonicznych. W związku z tym na zachodzie Indonezji powstał pas wulkaniczny, który tworzą między innymi: Sumatra, Jawa i Bali. Terytorium kraju należy do pacyficznego pierścienia ognia, czyli obszaru nękanego erupcjami wulkanicznymi oraz trzęsieniami ziemi. 

Cały kraj oblewają morza: Południowochińskie, Celebes, Jawajskie, Balijskie, Flores, Banda, Arafura i Timor. Linia brzegowa Indonezji jest bardzo urozmaicona – wystarczy na poniższej mapie spojrzeć chociażby na wyspę Celebes, którą tworzą cztery półwyspy.

Kwestia odpowiedniej perspektywy i okazuje się że Indonezja wcale nie jest tak mała jak się ją przestawia na większości map.

Podział Indonezji

Cztery olbrzymie wyspy, zaliczające się do największych na kuli ziemskiej: Borneo, Sumatra, Jawa i Sulawesi (Celebes) składają się na grupę Wielkich Wysp Sundajskich. Borneo to trzecia co do wielkości wyspa świata. Jej terytorium należy do trzech państw: Indonezji, Malezji i niewielkiego sułtanatu Brunei. Wysunięta najbardziej na zachód i prawie o połowę mniejsza Sumatra w swej środkowej części niemal “dotyka” Singapuru. Sąsiednia Jawa jest jeszcze mniejsza, lecz to właśnie tutaj bije serce Indonezji w postaci wielomilionowej stolicy całego archipelagu – Dżakarty. Za to Sulawesi otwiera drugą dziesiątkę największych wysp świata. Na jej kształt składają się cztery półwyspy przypominające kształtem pająka.

Na wschód od Jawy ciągnie się grupa około czterdziestu wysp nazywanych Małymi Wyspami Sundajskimi. Najbardziej znaną spośród nich jest Bali, na którą co roku przybywają setki tysięcy turystów z całego świata. Pozostałe wyspy to między innymi: Lombok, Sumbawa, Sumba, Komodo, Flores czy największa – Timor

Indonezyjski klimat

Można powiedzieć, że Indonezja leży w strefie klimatu równikowego. Niektóre obszary takie jak Małe Wyspy Sundajskie charakteryzują się większą – w porównaniu do reszty kraju – liczbą dni słonecznych i bezdeszczowych. Wyraźnie zaznacza się pora sucha i deszczowa. Najbardziej obfite opady występują od listopada do stycznia. Z kolei typowe dla Jawy dni burzowe pojawiają się właściwie przez cały rok. Wilgotność powietrza wynosi często 95%, a temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 30°C. Jednak Indonezja jest tak zróżnicowanym i rozległym krajem, że ciężko tutaj o dokładne informacje.

Pacyficzny Pierścień Ognia

Nie ma drugiego takiego kraju na świecie, który żyje w ciągłym strachu jak Indonezja. Leży ona w obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia, który ciągnie się od wschodnich wybrzeży Azji po zachodnie krańce obu Ameryk. To tutaj notuje się 80% wszystkich trzęsień ziemi na świecie i to tutaj znajduje się większa część wszystkich wulkanów na kuli ziemskiej.

Od 2010 roku obszar ten stał się wyjątkowo aktywny i dość często daje o sobie znać. Stąd słyszymy o wybuchach wulkanów czy wstrząsach. Dwa lata temu na Bali odnotowano erupcje wulkanu Agung, który ostatnio uaktywnił się 1963 roku. To spowodowało pożary lasów w najbliższej okolicy. Kilkakrotnie zamykano wówczas lotnisko w Denpasar i pasażerowie utknęli na kilka dni na wyspie.

Na Lomboku w ostatnich latach miały miejsce liczne trzęsienia ziemi. Te z 2018 roku spowodowały mocne spustoszenie na archipelagu wysepek Gili. Do tej pory, w sumie zginęło ponad 500 osób, a setki tysięcy domów zostały doszczętnie zniszczone. 

Każdego roku któryś z wulkanów (a bywa, że kilka na raz) wybucha. Niekiedy erupcja jest silna i zagraża ludziom, kiedy indziej tylko postraszy. Są wulkany, które wybuchają codziennie, a inne milczą kilka lub kilkadziesiąt lat. Rzadko udaje się dokładnie przewidzieć kiedy dany wulkan się uaktywnia. Podczas naszego pobytu (luty/marzec 2020) doszło do dwóch erupcji wulkanów, przy których byliśmy kilka dni wcześniej. Z kolei 20 kwietnia doszło do wybuchu aż sześciu wulkanów jednocześnie! W Indonezji ziemia trzęsie się codziennie!!

Jedność w różnorodności

Odległość od Europy, różnorodność kraju, brak informacji czy też zwykłe obawy o to, czego można spodziewać się na miejscu to czynniki powodujące, że Indonezja pozostaje dla wielu tylko marzeniem, często niespełnionym. Stopniowo jednak, dzięki rozwojowi turysytki masowej to co dalekie i nieznane staje się coraz bardziej dostępne. Mieszkańcy też coraz częściej przekonują się do turystów, a nas Europejczyków traktują jak coś egzotycznego. Wiele razy spotkaliśmy się z sytuacjami (głównie na Jawie), gdzie robiono nam zdjęcia, proszono o nie, ale także nas dotykano, aby sprawdzić czy “jesteśmy tacy sami”. 

Tak właśnie działa chęć poznania innych kultur. Co może nas zainteresować w tym nieodkrytym raju? Jak on naprawdę wygląda i co nam oferuje? Jacy są jego mieszkańcy? Gdzie możemy ich spotkać i jakie atrakcje czekają na nas w trakcie podróży na drugi koniec świata? Na te i inne pytania będę odpowiadać sukcesywnie w kolejnych wpisach.

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *