Okrągłe Locorotondo w Apulii

Gdzieś w środkowej części Apulii, pomiędzy gajami oliwnymi i winnicami wyrasta kolejne śnieżnobiałe miasteczko –  Locorotondo. Warto połączyć zwiedzanie tego miejsca wraz ze słynnym Alberobello, bo odległość między nimi to tylko 8 km. Zapraszam na krótki spacer po tym urzekającym mieście.

Locorotondo to niewielka miejscowość wznosząca się and Doliną Itrii, w środkowej części Apulii. Miasteczko jest charakterystyczne ze względu na białą zabudowę oraz liczne dekoracje, którymi mieszkańcy zdobią swoje miasto. Na spacer po centrum i chwilę relaksu przy kawie i lodach wystarczy 1,5 – 2 godziny.

Okrągłe Locorotondo

Locorotondo liczy sobie ok. 14 tysięcy mieszkańców. Miasteczko jest tak urokliwe i wyjątkowe, że trafiło na listę Borghi più belli d’Italia – “najpiękniejsze małe miasteczka Włoch”. Nazwa Locorotondo dosłownie oznacza “okrągłe miejsce” i nawiązuje do kolistego kształtu starówki. Zresztą w nazwie tyle razy występuje literka “o” że nie mogło być inaczej! 🙂 Miasto nazywane jest też przez niektórych “Balkonem Valle d’Itria”, ponieważ rozciąga się z niego piękny widok na sporą Dolinę Itria, z gajami oliwnymi i winnicami.

Okrągłe miasto słynie też z przepysznego białego wina. Warto kupić sobie butelkę (lub dwie) na później 😉

Jak dojechać z Bari do Locorotondo?

Locorotondo oddalone jest od Bari o ok. 60 km. Do miasteczka dojechać można zarówno pociągiem jak i autobusem. Jednak od 2019 roku trwa remont torowiska i między miastami kursuje autobus zastępczy. Normalnie trasę obsługują koleje Ferrovie del Sud Est (więcej na temat dworców w Bari pisałam tu). Przystanek autobusowy Bari Largo Sorrentino znajduje się po drugiej stronie dworca. Na poniższej mapie jest on zaznaczony czerwoną strzałką bez numeru w środku.

My do Locorotondo jechałyśmy z Alberobello. O tym jak dojechać do miasta trulli pisałam tu. Warto połączyć zwiedzanie obydwu miejsc tego samego dnia. Przystanek autobusowy w Alberobello znajduje się na przeciwko hotelu Astoria. Bilet można kupić na stacji benzynowej. Kierowca nie prowadzi sprzedaży biletów. Przejazd z Alberobello do Locorotondo trwa 15 minut i kosztuje 1,1€.Pamiętajcie, aby od razu zakupić bilet powrotni do Bari. My o tym zapomniałyśmy i w Locorotondo miałyśmy problem ze znalezieniem otwartego sklepu. Przystanek powrotni w Locorotondo znajduje się przy restauracji Pietranuda. Podróż do Bari trwa 1,5h, a bilet kosztuje 4,30€.

Ważna informacja: W niedziele i święta wiele pociągów nie kursuje, a autobusy stosunkowo rzadko. Dobrze zorientować się w rozkładzie przed wyjazdem. Jeśli macie taką możliwość to nie planujcie na te dni dalekich podróży np. z Bari do Alberobello czy Locorotondo.

Co zobaczyć w Locorotondo?

Locorotondo nie zalicza się do najpopularniejszych miejsc w Apuli, a spacerując po klimatycznych uliczkach centrum, miałyśmy wrażenie, że jesteśmy tam zupełnie same. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Locorotondo nie ma jednej “konkretnej atrakcji”.

Białe uliczki

Spacer labiryntem białych uliczek jest atrakcją samą w sobie. Locorotondo wyróżnia się naprawdę wielką dbałością o najdrobniejszy detal. Ściany ozdobione ceramiką, kaskady roślinności spływające z tarasów i mnóstwo kolorowych balkonów. No uwielbiam to miejsce!

Piazza Vittorio Emanuele i Porta Napoli

Porta Napoli to brama miejska, z dwoma potężnymi filarami po bokach, pochodzącymi z XIX wieku. Stanowi wejście na plac Piazza Vittorio Emanuele, który jest centralnym miejscem w Locorotondo. Na placyku można usiąść na chwilę w małej kawiarence, a także odwiedzić informację turystyczną. 

Park miejski (Villa Comunale)

Na przeciwko bramy miejskiej znajduje się park miejski Villa Comunale. Poza zadbaną roślinnością i możliwością skrycia się w cieniu, park oferuje niesamowite widok na okolicę. Niemal jak na dłoni widać winnice, gaje oliwne, drzewa migdałowe i ukryte pośród nich domki trulli, choć już nie tak liczne, jak w bezpośrednim sąsiedztwie Alberobello. 

Tagged , , , ,

1 thought on “Okrągłe Locorotondo w Apulii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *