Bari – stolica Apulii. Co zobaczyć?

Stolicą i jednocześnie największym miastem Apulii jest Bari, które dzięki licznym połączeniom kolejowym, stanowi świetną bazę wypadową do poznania wielu miast w regionie. Niektórzy omijają Bari twierdząc, że nie ma tu nic ciekawego, a moim zdaniem warto przeznaczyć choć jeden dzień na spacer po starym mieście Centro Storico.

Nie będę kłamać – Bari zauroczyło mnie najmniej. Przede wszystkim to duże miasto, w którym panuje lekki nieład. Za dnia opustoszałe, w nocy wypełnia się spragnioną towarzystwa młodzieżą. Mimo wszystko warto choć przez chwilę przespacerować się po jego ścisłym centrum i na własne oczy zobaczyć co ma nam do zaoferowania. My na zwiedzanie Bari przeznaczyłyśmy pół dnia i to nam w zupełności wystarczyło.

Apulia – informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska do centrum Bari?

Do Apulii można dostać się z kilku miast w Polsce (m.in. z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa czy Katowic), tanimi linami typu Ryanair lub Wizzair. Bilety w dwie strony można kupić już za kilkadziesiąt złotych więc warto obserwować promocje przewoźników. Lotnisko im. Karola Wojtyły w Bari jest oddalone jedynie o 12 km od centrum. Istnieje kilka możliwości dojazdu:

  • metro – między lotniskiem a centrum Bari kursuje linia Ferrotramviaria. To zdecydowanie najszybsza opcja, dzięki której dotrzecie bezpośrednio na dworzec główny w Bari. Bilet kosztuje 5€, a podróż trwa 20 minut. Po wyjściu z lotniska oznaczenia poprowadzą was prosto do stacji metra. Nam zależało na czasie, więc wybrałyśmy właśnie tę opcję.
  • autobus nr 16 – to najbardziej budżetowa wersja, bo bilet kosztuje tylko 1€, ale przejazd trwa 40 minut.
  • taksówka – ceny wahają się od 20-25€. Postój taksówek znajduje się przed wyjściem głównym z lotniska. Ten wariant opłaca się tylko wtedy kiedy podróżujemy w grupie.

Cztery dworce w Bari. Który wybrać?

Podróż koleją to idealny sposób na zwiedzanie włoskiego obcasa. Odległości między wszystkimi popularnymi miejscami nie są duże i wystarczy kilka minut, aby dotrzeć do kolejnej apulijskiej perełki. Tylko jak to wszystko ogarnąć jeśli zamiast jednego dworca są aż cztery? Spokojnie… już przychodzę z pomocą 🙂

Tak naprawdę wszystkie dworce znajdują się w tym samym miejscu. Główny budynek należy do największego włoskiego przewoźnika Trenitalia, a trzy pozostałe należą do regionalnych linii: Ferrovie Appulo-Lucane, Ferrovie del Nord Barese oraz Ferrovie del Sud Est. Wybór tego jednego konkretnego zależy od celu naszej podróży.

1. Trenitalia

To główny budynek na placu Piazza Aldo Moro. Bilety można kupić w kasach, automatach na dworcu lub online. Pociągi kursują wzdłuż trzech tras, siedem dni w tygodniu. Rozkład jazdy znajdziecie na stronie www.trenitalia.com

  • Trasa zachodnia Bari-Foggia: m.in. Trani, Molfetta, Barletta
  • Trasa wschodnia Bari-Lecce: m.in. Polignano a Mare, Monopoli, Ostuni, Lecce
  • Trasa południowa Bari-Taranto: m.in. Taranto

Istotny jest fakt, że nie wszystkie pociągi jadące w kierunku Lecce zatrzymują się w Polignano a Mare. Jeśli zależy wam na tym, aby wysiąść właśnie tu – przed odjazdem sprawdźcie dokładny plan jazdy.

2. Ferrovie Appulo-Lucane

To budynek na rogu, po zachodniej stronie placu Piazza Aldo Moro. Pociągi odjeżdżają z platformy na górze, a bilety można kupić w kasach na dworcu, automatach lub sklepiku znajdującym się w tym samym budynku. Dokładny rozkład znajdziecie tu. Tym pociągiem dostaniecie się z Bari przez Altamurę do Matery lub Graviny. Pamiętajcie, że pociągi nie kursują w niedziele! 

Wybierając się do Matery, musicie pamiętać, że część wagonów jedzie właśnie tam, a druga część do Graviny. Przed wejściem do pociągu zapytajcie czy wsiadacie do odpowiedniego wagonu! Inną opcją dostania się do Matery są autobusy, które odjeżdżają dosłownie spod budynku dworca. My wybrałyśmy właśnie tę opcję, ponieważ odjazd był o korzystniejszej dla nas godzinie.

Niezależnie od wyboru środka komunikacji czeka na was przesiadka w Altamurze. To nic strasznego. Wszystkie połączenia są ze sobą zsynchronizowane, a kierowcy pociągów i autobusów czekają na każdego.

3. Ferrovie del Nord Barese

Znajduje się po zachodniej stronie placu Piazza Aldo Moro, zaraz obok budynku Ferrovie Appulo-Lucane. Bilety można kupić w kasach, automatach na dworcu lub online. Pociągi kursują między Bari a lotniskiem oraz na trasie Bari-Barletta: m.in. Trani, Giovinazzo, Barletta. Rozkład jazdy pociągów dostępny jest tu.

4. Ferrovie del Sud Est

Jako jedyny nie znajduje się przy placu Piazza Aldo Moro. Aby dostać się do dworca, trzeba przejść na ulicę Via Capruzzi. Jednak od czerwca 2019 trwa przebudowa linii kolejowej obsługiwanej przez FSE Bari – Martina Franca na odcinku Bari Centrale – Putignano. W związku z przebudową pociągi na tej trasie nie jeżdżą. FSE uruchomiło zastępczą komunikację autobusową. Zatem aby dostać się do Alberobello, Locorotondo lub Martina Franca najlepiej udać się na przystanek Bari – Largo Sorrentino (czerwona strzałka na dole mapy). Bilety można kupić w kasach na dworcu lub w sklepiku obok przystanku Dea Cafe.

Ważna informacja 1: Pamiętajcie, aby bilet zawsze skasować w zielonym kasowniku na peronie, inaczej w pociągu otrzymacie mandat. Ponadto jeśli macie zaplanowany dzień to kupcie od razu bilety powrotne. Kasy dworcowe w mniejszych miejscowościach nie działają cały czas (mają siestę w ciągu dnia), późnymi wieczorami nie pracują, a w weekendy są otwarte krócej.

Ważna informacja 2: W niedziele i święta wiele pociągów nie kursuje, a autobusy stosunkowo rzadko. Dobrze zorientować się w rozkładzie przed wyjazdem. Jeśli macie taką możliwość to nie planujcie na te dni dalekich podróży np. z Bari do Ostuni lub z Bari do Locorotondo.

Co zobaczyć w Bari?

Na zwiedzanie Bari przeznaczyłam pół dnia i było to dla mnie czas optymalny.

Stare Miasto (Bari Vecchia)

Pierwsze kroki kierujemy w stronę Starego Miasta (Bari Vecchia). Tutaj nie ma dokładnego planu zwiedzania. Trzeba po prostu zgubić się w wąskich uliczkach, które są wypełnione niesamowitym klimatem. Na ciasnych placykach mieszczą się kościoły i kawiarnie, a wewnątrz uliczek można spotkać Panie robiące ręcznie makaron orecchiette – przysmak Apulii.

Piazza Mercantile

Piazza Mercantile oraz przyległe uliczki to jedno z miejsc, gdzie skupia się życie nocne Bari Vecchia. To największe skupisko restauracji i wszelkiej maści lokali. Plac po zmroku wypełnia się ludźmi, ale w ciągu dnia świeci pustkami.

Mury miejskie

Stare Miasto od morza oddzielone jest murami miejskimi, wzdłuż których rozciąga się deptak. Nie dość, że z tego miejsca jest piękny widok na port i nadbrzeżną ulicę Lungomare obsadzoną okazałymi palmami, to możecie również zniknąć w wąskich uliczkach Bari Vecchia i podglądać codzienność mieszkańców.

Bazylika św. Mikołaja (Basilica di San Nicola)

Romańska bazylika z XI w. znajduje się na liście najważniejszych zabytków tej epoki w całych Włoszech. Odbywają się tu nie tylko katolickie, ale również prawosławne pielgrzymki. Kościół św. Mikołaja jest szczególnie ciekawy dla Polaków. Tutaj została pochowana Bona Sforza, żona Zygmunta Starego. Za głównym ołtarzem znajduje się jej grób. Marmurowy pomnik zasponsorowała w XVI wieku córka królowej – Anna Jagiellonka.

Katedra San Sabino (Cattedrale di San Sabino)

To drugi kościół, do którego należy się udać w Bari. Romańska katedra San Sabino pochodzi z końca XII wieku i nosi imię pierwszego patrona Bari, którego zastąpił św. Mikołaj po sprowadzeniu jego relikwii z Miry. Z zewnątrz budynek podobny jest do bazyliki, jednak w środku o wiele skromniejszy.

Zamek Svevo (Castello Svevo)

Normański zamek z XII wieku, przebudowany przez Fryderyka II. Za czasów renesansu, zamek tętnił życiem, a na dworze przebywali najwięksi artyści, poeci i filozofowie Europy. Tutaj właśnie wychowała się Bona Sforza. Obecnie wewnątrz znajduje się muzeum.

Promenada (Lungomare)

Warto przespacerować się promenadą Lungomare. Po drodze mija się uroczy port, w którym cumują małe, niebieskie łódki. Można też kupić świeże ryby lub owoce morza, a prawdziwym smakołykiem, rzadko dostępnym w innych częściach Włoch są ricci – morskie jeżowce. Wzdłuż wybrzeża ustawione są ławki, na których można chwilę odpocząć.

Teatr Petruzzelli

Teatr mieści się w XVIII-wiecznym pięknym budynku pomalowanym na czerwono. Odbywają się tu spektakle, koncerty, opery, balet, a na deskach teatru występowali najznakomitsi artyści, jak chociażby Luciano Pavarotti, czy Jose Carreras. Teatr wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, jednak spłonął w 1991 roku. Budynek ponownie został otworzony w nowoczesnej i ulepszonej wersji w 2009 roku.

Gdzie spać w Bari?

Bari jako stolica i największe miasto regionu posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Znajdziemy tu warianty na każdą kieszeń – od hosteli po apartamenty czy pokoje hotelowe. W Bari spałyśmy pięć z siedmiu nocy, a miejsce rezerwowałyśmy z dnia na dzień. Nasz wybór padł na uroczą kawalerkę Nuovissimo Bivan zlokalizowaną obok dworca kolejowego. Chciałyśmy mieć łatwy dostęp do pociągów i autobusów, bo na tym nam najbardziej zależało. Sama okolica dworca nie jest ciekawa, ale tak naprawdę decydując się na nocleg w Bari mamy dwie opcje. Pierwsza to miejsce noclegowe w ścisłym Centro Storico, ale daleko od dworca, a druga – blisko dworca, ale daleko od centrum. Za pięć nocy zapłaciłyśmy 1164zł/pokój.

Gdzie jeść w Bari?

W poprzednim wpisie Apulia – informacje praktyczne przygotowałam dla was spis wszystkich knajp oraz restauracji, które odwiedziłam podczas moich wakacji w Apulii i które szczerze polecam. Poniżej znajdziecie trzy miejsca w Bari, które koniecznie musicie wpisać na swoją jedzeniową listę!

Master Ciccio

To nowoczesny włoski bar z kanapkami robionymi z najlepszych, lokalnych produktów. Do wyboru są kanapki z łososiem, ośmiornicą, szynkami, mozzarellą, a nawet burratą. Oprócz kanapek można zamówić tu inne przekąski, wszystko jest robione na miejscu. Kanapki kosztują 7€, a mimo to często są kolejki.

Pizzeria Bari-Napoli

Będąc w Bari poprosiłam was na instagramie o sprawdzone i polecane miejsca jedzeniowe w Bari i większość podała właśnie tę nazwę. Pizzerię Bari-Napoli odwiedziłyśmy dwa razy, bo pizza smakowała nam tu najbardziej. Do tego bardzo korzystne ceny i duże porcje.

Il Rustico

To druga knajpa, którą polecał mi na instagramie chyba każdy. Wybrałyśmy się tu ostatniego dnia pobytu w Apulii na prawdziwie włoską ucztę. Il Rustico to miejsce obowiązkowe na mapie kulinarnej Bari! Restauracja z tradycją, prowadzona z pokolenia na pokolenie. Wracając tu myślami pierwsze co wspominam to niesamowity klimat! Stoły okryte ceratą czy kucharz, który w kolorowych crocksach przyrządza pizzę, a przy tym śpiewa swoją ulubioną piosenkę. Za 10€ dostaniecie milion przystawek (po których już byłam najedzona), pizzę, napój, lody oraz limoncello! Tutaj również nie doliczają coperto, ale my zostawiłyśmy napiwek, bo naprawdę byłyśmy zachwycone tym miejscem.

Tagged , , , , , , ,

8 thoughts on “Bari – stolica Apulii. Co zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *