Trani i Giovinazzo w Apulii

Dzisiaj pokażę Wam dwa urokliwe miasteczka położone na zachód od Bari – Trani i Giovinazzo. Czy ktoś z Was o nich słyszał? Nie? No właśnie! Większość turystów podróżujących do Apulii skupia się na najpopularniejszych miejscach i omija te mniej znane. Okazuje się, że gdy tylko zboczymy z głównej ścieżki to możemy trafić do naprawdę urokliwych, włoskich zakamarków.

Jak dojechać z Bari do Trani lub Giovinazzo?

Trani oddalone jest od Bari o 50 km, a Giovinazzo o 28 km. My postanowiłyśmy najpierw zwiedzić Trani, a w drodze powrotnej zatrzymać się jeszcze w Giovinazzo. Dojazd pociągiem do Trani zajmuje godzinę, a bilet kosztuje 3,30€. Z kolei za przejazd na trasie Trani-Giovinazzo zapłaciłyśmy 1,80€, a Giovinazzo-Bari 1,40€. Pociągi firmy Trenitalia kursują z dużą częstotliwością (kilka razy na godzinę) z głównego budynku dworca Bari Centrale. Więcej na temat dworców pisałam tutaj.

Co zobaczyć w Trani?

Trani to romantyczne portowe miasteczko, w którym warto się na chwilę zatrzymać. Swój rozwój zawdzięcza prężnie działającemu w czasach średniowiecznych portowi, który do dziś pozostaje centrum życia miasta i ulubionym miejscem spacerów. Spacer po mieście nie zajmuje więcej niż 2-3h.

Park Villa Comunale

To ogromny park we wschodniej części miasta z XIX wieku, w którym można na chwilę schować się przed palącym słońcem. Znajdują się tutaj liczne fontanny i rzeźby, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć także papugi i żółwie.

Port w Trani

Miejsce, w którym skupia się całe życie miasteczka. Przepiękny port, a w nim pełno rybaków i kutrów. W oddali widać Katedrę św. Mikołaja. Trani to miejsce, do którego nie potrzebujesz ani planu, ani przewodnika – tutaj żyje się chwilą i delektuje każdym widokiem.

Katedra św. Mikołaja

Romańska katedra św. Mikołaja z XI wieku z bliska robi jeszcze większe wrażenie. Położona jest nad samym Adriatykiem. Wystarczy usiąść na wpadającym do wody murku i po prostu rozkoszować się otaczającym widokiem.

Co zobaczyć w Giovinazzo?

Malutkie miasteczko, położone 28 km od Bari. Do niedawna nawet Włosi z innych regionów nie wiedzieli o jego istnieniu i dlatego jest to miejsce wciąż bardzo autentyczne. W wielu knajpkach nie ma nawet menu po angielsku ani zdjęć, które pokazywałyby jak wygląda potrawa. Byłyśmy jedynymi turystkami w okolicy. Na zwiedzenie Giovinazzo wystarczy godzina.

Stare miasto i port Giovinazzo 

To labirynt uliczek z błyszczącego w słońcu kamienia, niby nic specjalnego, a jednak miasteczko ma w sobie to COŚ. Otoczone jest z trzech stron wodą, a port z kolorowymi łódkami dodaje niesamowitego klimatu.

Plac Vittorio Emanuele II

Idąc z dworca do Starego Miasta najpierw dotrzecie na Plac Vittorio Emanuele II. Znajduje się na nim fontanna i kilka przyjemnych kawiarni, w których gromadzą się mieszkańcy.

Katedra Santa Maria Assunta

Piękna katedra Wniebowzięcia NMP wybudowana w XII wieku. To najważniejszy zabytek Giovinazzo. Można zauważyć inspirację katedrą św. Mikołaja w Bari.

Tagged , , , , , , ,

1 thought on “Trani i Giovinazzo w Apulii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *