Dzielnica Oriente w Lizbonie

Park Narodów inaczej nazywany Oriente to tereny dawnej wystawy Expo’98. Jest to architektoniczna wizytówka Lizbony, a zarazem miejsce popularne wśród miłośników architektury współczesnej i nie tylko. Dzięki słynnemu oceanarium dzielnica Oriente cieszy się uznaniem również wśród osób młodych i rodzin z dziećmi.

Znajduje się w północno-wschodniej części Lizbony (zupełnie na drugim krańcu miasta względem dzielnicy Belem) i kojarzona jest ze Światową Wystawą Expo z 1998 roku. Tematem przewodnim oraz głównym hasłem wystawy było „Oceany, dziedzictwem dla przyszłości”, a cała portugalska wystawa nawiązywała do pięćsetnej rocznicy podróży Vasco da Gama do Indii oraz portugalskich odkryć geograficznych.

Jak dostać się z centrum Lizbony do Oriente?

Z centrum Lizbony do stacji “Oriente” można dojechać metrem, czerwoną linią. Przejazd zajmuje ok. 30 minut.

Również z Cais do Sodre lub z Praca do Comercio czy Placu Martim Moniz odjeżdżają liczne autobusy – 759, 794, 708, 728 (jedzie prosto z dzielnicy Belem) i 782. Jednak zdecydowanie wygodniejszym i szybszym środkiem transportu będzie metro.

Alternatywą dla metra są pociągi regionalne z dworca Sana Apolonia do dworca Oriente.

Na terenie Parku Narodów znajduje się jeden z najważniejszych dworców transportu publicznego w Lizbonie – Dworzec Oriente, który łączy w sobie funkcje dworca autobusowego (autobusy miejskie jak i międzymiastowe), stacji metra oraz dworca kolejowego. To właśnie na dworzec Oriente w Lizbonie jest najłatwiej dojechać z centrum Lizbony, a on sam znajduje się praktycznie w centrum Parku Narodów. 

O tym jak poruszać się po Lizbonie pisałam tutaj.

Dworzec Oriente

Niezależnie czy do Parku Narodów przyjedziesz metrem, pociągiem czy autobusem – zawsze jego zwiedzanie rozpoczniesz od dworca Oriente. Budowa dworca trwała pięć lat, a jego otwarcie miało miejsce w maju 1998 roku i usprawniło to komunikację z centrum Lizbony na cześć wystawy Expo’98.

Obecnie Dworzec Oriente jest jednym z największych dworców nie tylko w Portugalii, ale i w całej Europie. Konstrukcja budynku składa się z metalowych kolumn, które przypominają las palmowy. Na najwyższym poziomie dworca znajduje się stacja kolejowa, niżej dworzec autobusowy, a na najniższym poziomie stacja metra, którą zdobią płytki azulejos wykonane przez artystów z pięciu kontynentów. Nocą całość jest pięknie oświetlana.

Dworzec Oriente jest połączony z Centrum Handlowym Vasco da Gama.

Park Narodów

Park Narodów łatwo rozpoznać, ponieważ po jego lewej stronie powiewają flagi wszystkich państw, które brały udział w wystawie Expo’98. Zaraz obok znajduje się Pawilon Portugalii z charakterystycznym dachem, przypominającym cienką kartkę papieru. Cała budowla nie wygląda na trwałą, lecz w rzeczywistości wykonana jest stali betonu.

Oceanarium

Główną atrakcją dzielnicy Oriente jest oceanarium. To największe oceanarium w Europie i jedno z większych na świecie! Jego centralnym punktem jest ogromy zbiornik wodny o wielkości czterech basenów olimpijskich i pojemności ponad 5 mln litrów wody. Zbiornik jest otoczony przez cztery części, z których każda prezentuje florę i faunę innego oceanu. Podziwiać w nich można zatem życie i środowisko Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego oraz Arktycznego.

Oceanarium otwarte jest codziennie od 10:00 do 20:00, a wejście kosztuje 18 euro (wystawa stała i czasowa). Nie jest to mało, lecz zdecydowanie warto.

Kolejka linowa

Kolejka linowa tzw. teleferico pozwala zobaczyć całą dzielnicę Oriente z góry. Przejazd nie zajmuje dużo czasu (8-12 minut), a pozwala dostać się z jednego końca Parku Narodów (oceanarium), aż pod wieżę Vasco da Gama. Bilety można kupić na obydwóch stacjach kolejki. Osoby dorosłe płacą 3,95 euro za przejazd w jedną stronę lub 5,90 euro za przejazd w dwie strony. Kolejka czynna jest w każdy dzień w roku i kursuje od 11:00 do 19:00.

Wieża Vasco da Gama

Wieża Vasco da Gama to w rzeczywistości hotel Myriad Sana. Podczas zwiedzania dzielnicy Oriente, w szczególności terenów Expo warto przespacerować się pod wieżą, gdyż robi ona ogromne wrażenie. Zaraz obok niej znajduje się słynny most, który swoją nazwę przyjął również po słynnym odkrywcy drogi morskiej do Indii, czyli most Vasco da Gama.

Most Vasco da Gama

Most łączący brzegi rzeki Tag w okolicach Lizbony z miejscowością Montijo, która znajduje się po drugiej stronie. Łączna długość mostu Vasca da Gamy to 17,2 km, co czyni go najdłuższym mostem w Europie!

Przejazd przez most Vasco da Gama w kierunku Lizbony jest płatny, co znaczy, że płaci się za wjazd do Lizbony. Opłata za przejazd mostem Vasca da Gamy w Lizbonie jest pobierana na północnych bramkach i wynosi on 2,65 euro za samochód osobowy. Po południowej stronie mostu bramek nie ma, a wyjazd z Lizbony w kierunku Montijo jest bezpłatny.

Wstęp na most Vasco da Gama w Lizbonie jest zabroniony dla osób pieszych, nie ma możliwości przejścia mostu na piechotę.

Poniżej mapa dzielnicy Oriente z zaznaczonymi miejscami:

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *