Costa da Caparica – plaże Lizbony

Costa da Caparica to raj zarówno dla osób kochających piękne, piaszczyste plaże jak i uprawianie sportów wodnych. Wybrzeże, o którym będzie dzisiaj mowa znajduje się po drugiej stronie rzeki Tag i oferuje kilkanaście kilometrów, złocistych plaż. Zatem jeśli znudziło Ci się eksplorowanie Lizbony, albo chcesz trochę odpocząć to wybrzeże Costa da Caparica będzie idealnym wyborem.

Wybrzeże Costa da Caparica było dla mnie największym zaskoczeniem. Dzięki dłuższemu pobytowi w Lizbonie bez problemu zdążyłam zobaczyć najważniejsze miejsca stolicy, odbyć wycieczkę do Sintry i na Cabo da Roca oraz jeden dzień poświęcić na odpoczynek na plaży Caparica.

Jak dojechać z centrum Lizbony na wybrzeże Costa da Caparica?

Popularną formą transportu z Lizbony na plaże Costa da Caparica jest złapanie promu, a następnie autobusu. Promy odpływają z przystani Cais do Sodre w centrum Lizbony (niedaleko Praca do Comercio – o Cais do Sodre pisałam tu) do miasteczka Casilhas po drugiej strony rzeki Tag. Jest to też idealne miejsce, aby zobaczyć stolicę Portugalii z trochę innej perspektywy.

Bilet na prom kupuje się w kasie przystani promów Cais do Sodre. Koszt biletu to 1,25 euro, na promy obowiązują również bilety na komunikację miejską załadowane w opcji zapping lub bilety 24h w opcji z promami. Aktualny rozkład promów znajdziesz tutaj. W praktyce wygląda to tak, że promy odpływają tak naprawdę co chwilę – wystarczy podejść do portu i poczekać na najbliższe połączenie. Prom płynie ok. 10 minut.

Po dopłynięciu na drugą stronę rzeki od razu rzuca się w oczy dworzec autobusowy. Są dwa autobusy z Casilhas do centrum Caparica. Szybszy serwis (ok. 20 minut jazdy) zapewnia autobus numer 135. Wolniej jeździ autobus 124 – czas jazdy to ponad 40 minut. Autobusy odjeżdżają średnio co 30 minut. Bilet można kupić u kierowcy – koszt to 2,40 euro.

Na Costa da Caparica można również dostać się autobusem nr 161 i 153 bezpośrednio z centrum Lizbony.

  • Autobus 161 jedzie 40-60 minut w jedną stronę, w zależności od korków. Przejeżdża przez most 25 Kwietnia. Bilet w jedną stroną kosztuje 3,20 euro i kupuje się go u kierowcy. Kursuje od 6.00 rano do 22.00 (w sezonie wakacyjnym) w odstępach 10-40 minut. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na stronie przewoźnika.
  • Autobus 153 jeździ rzadziej, niż 161 i jest on głównie używamy przez mieszkańców Costa da Caparica, by dostać się do pracy w Lizbonie. 

Dodatkowymi możliwościami dotarcia na plaże jest oczywiście dojazd samochodem (lecz mało kto będąc w Lizbonie wypożycza samochód) lub pociągiem.

Jesteśmy! Co dalej?

Kiedy już wysiądziemy z autobusu od razu rzuca nam się w oczy promenada ze sklepikami, restauracjami itp. Dochodząc już na samą plażę początkowo słychać grającą muzykę oraz widać liczne szkółki ze sprzętem do wind- i kite-surfingu. Kawałek dalej pojawiają się boiska do gry w siatkówkę plażową oraz pojedyńcze food-trucki z przekąskami. Wszędzie panuje niesmamowity klimat. Oddalając się od głównego wejścia, plaża rozszerza się, a początkowy ścisk ustępuje atmosferze kameralności i ciszy. 

Tagged , ,

2 thoughts on “Costa da Caparica – plaże Lizbony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *