Dzielnica Belem w Lizbonie

Belem to najbardziej znana dzielnica w Lizbonie, oddalona od ścisłego centrum o około 6 km. Zachwyca nie tylko zabytkami, ale również historią. To właśnie tu miały miejsce najważniejsze odkrycia geograficzne Portugalczyków. 

To z Belem Vasco da Gama rozpoczął swoją podróż do Indii i tutaj też po powrocie był witany przez tłumy lizbończyków. Nie tylko wielbiciele historii, czy ciekawych zabytków powinni odwiedzić to miejsce. Jest to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Lizbony.

Jak dostać się z centrum Lizbony do Belem?

Z dworca Cais do Sodre można dojechać pociągiem relacji Lizbona-Cascais, który zatrzymuje się na stacji Belem. Jest to najszybszy sposób na dotarcie do dzielnicy Wielkich Odkryć Geograficznych. 

Również z Cais do Sodre lub z Praca do Comercio odjeżdża tramwaj nr 15. Podróż tramwajem zajmuje ok 30 minut. W weekendy i w czasie świąt oraz dni wolnych należy pamiętać, że tramwaj może być pełen turystów i ciężko do niego wsiąść na dalszych przystankach (w szczególności w godzinach około południowych).

Do Belem z Lizbony dojeżdżają również autobusy – 714, 727, 728, 729 i 751. Bez znaczenia, którym autobusem jedzie się do Belem, to zawsze należy wysiąść na przystanku “Mosteiro Jeronimos” obok Klasztoru Hieronimitów. 

Mercado da Ribeira

Pozostając jeszcze w okolicy dworca Cais do Sodre warto wspomnieć o Mercado da Ribeira. Jest to targ rybny, warzywny, owocowy, hala gastronomiczna oraz wielka restauracja w jednym. Jeśli chcesz dobrze zjeść, a do końca nie wiesz na co masz ochotę to będzie to idealne miejsce dla Ciebie.

Od 2014 roku w jednej z dwóch hal targowego Mercado da Ribeira działa hala gastronomiczna Time Out Mercado da Ribeira. Jest to miejsce, które skupia ponad 30 różnych punktów związanych z gastronomią – prawdziwy raj dla smakoszy i osób chcących spróbować portugalskich specjałów. Znajdziesz tu m.in. restauracje z typowo portugalską kuchnią, kuchnię azjatycką, cukiernie i lodziarnie, restauracje z owocami morza i doskonałymi rybami, miejsca z przekąskami oraz portugalskimi winami z całej Portugalii.

Będąc w Lizbonie warto choć raz odwiedzić Mercado da Ribeira.

Pomnik Odkryć Geograficznych

Po portugalsku Padrão dos Descobrimentos to jeden z symboli Lizbony, najsilniej związany z erą wielkich odkryć geograficznych. Wysoki na 52 metry swoim kształtem przypomina dziób olbrzymiego żaglowca. Upamiętnia osoby zasłużone dla Portugalii, dlatego też na jego pokładzie zgromadzono takie osoby jak: Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque. Na ich czele stoi Henryk Żeglarz z modelem okrętu i mapą świata w rękach. 

Wewnątrz pomnika znajduje się sala, w której przechowywane są dokumenty potwierdzające odkrycia oraz odbywają się wystawy czasowe. Za 3 euro można również wjechać na samą górę i zobaczyć panoramę Belem.

Plac przy pomniku zdobi marmurowa mozaika przedstawiajacą olbrzymią różę wiatrów. Jej środek zajmuje mapa świata z zaznaczonymi trasami rejsów portugalskich żeglarzy.

Wieża Belem

Wieża Belem, czyli Torre de Belem, to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie, a przy okazji należy ona również do najcenniejszych zabytków całej Portugalii. Od 1983 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku wpisano ją na listę 7 cudów Portugalii.

Wieżę Belem zbudowano w celu ochrony portu przy ujściu rzegi Tag w 1515 roku. Jest ona idealnym przykładem budowli w stylu manuelińskim, charakterystycznym dla Portugalii.

Od czasu budowy Wieża Belem pełniła różne funkcje, choć jej pierwotnym założeniem była rola militarne. Mieściły się w niej m.in. koszary, punkt obsługi telegrafu, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, czy też latarnia morska. W 1833 roku przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii.

Bilet wstępu na Wieżę kosztuje 6 euro. Aby nie stać w długiej kolejce warto zakupić bilet wcześniej przez internet. Tutaj znajdziesz stronę temu poświęconą. Otwarta codziennie od 10:00 – 18:00 (poza poniedziałkami).

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów czyli Mosteiro dos Jeronimos wraz z Wieżą Belem wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych przykładów stylu manuelińskiego, z którego słynie Portugalia.

Budowa Klasztoru Hieronimtów rozpoczęła w roku 1501 z polecenia króla Manuela I, który wtedy rządził Portugalią, jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo, założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza, w której to noc przed rozpoczęciem wyprawy do Indii spędził Vasco da Gama. Budowę klasztoru zakończono dopiero w poł. XVII wieku.

Klasztor składa się z krużganków, niegdyś przeznaczonych do odpoczynku i medytacji oraz z Kościoła Najświętszej Marii Panny, w którym znajduje się grób Vasco da Gama. 

Wstęp do krużganków jest płatny 10 euro, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Aby nie stać w długiej kolejce warto zakupić bilety wcześniej przez stronę internetową. Wejście do Kościoła Najświętszej Marii Panny jest zawsze darmowe.

Casa de Pasteis de Belem

Babeczki Pasteis de Belem (nazywane również Pasteis de Nata), to najpopularniejszy portugalski deser, który jest znany nie tylko w Lizbonie, ale w całej Portugalii i wszędzie tam, gdzie są Portugalczycy. To właśnie w dzielnicy Belem narodziły się te słynne ciasteczka, a fabryka je produkująca znajduje się tuż obok Klasztoru Hieronimitów i sprzedaje ciasteczka Pasteis de Belem od 1837 roku.

Lokal Pasteis de Belem, w którym są serwowane te pyszne słodkości, można znaleźć bez trudu – nie tylko ze względu na lokalizację w centrum Belem, między Klasztorem Hieronimitów, a Pałacem Belem, ale również dlatego, że do tej kawiarni bardzo często ustawia się długa kolejka.

Pamiętaj, że w kolejce stoją osoby, które chcą kupić babeczki na wynos. Jeśli planujesz usiąść w środku – wystarczy wejść do kawiarnii. Cena ciasteczek Pasteis de Belem to 1,10 euro. Zamów od razu kilka – z doświadczenia wiem, że na jednej się nie skończy 🙂

Centrum Kultury Belem

Prawie na przeciwko Klasztoru Hieronimitów znajduje się modernistyczny budynek Centro Cultural de Belem, w skrócie CBB. Odbywają się tam wystawy, przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. W środku można odwiedzić również Muzeum Kolekcji Berardo, w którym prezentowana jest sztuka współczesna.

Wzdłuż rzeki Tag

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się aż do samego centrum – Avenida da India. Warto w jedną stronę zrobić sobie przyjemny spacer. Dzięki temu nie tylko zobaczysz słynny Most 25 Kwietnia z bliska, ale również możesz odwiedzić Muzeum Sztuki MAAT, a także zatrzymać się na chwilę w LX Factory.

Muzeum Sztuki MAAT

Muzeum Sztuki Architektury i Technologii czyli MAAT to ciekawa budowla zaraz na brzegu rzeki Tag. Łukowata struktura budynku pozwala odwiedzającym spacerować po jego dachu. 

LX Factory

LX Factory to miejsce w Lizbonie znajdujące się idealnie pod mostem 25 Kwietnia.  Na jednej przestrzeni spotkać można różnego rodzaju działania artystyczne i artystów, desginerów i ich pracownie oraz sklepy, smaczne kawiarnie, modne restauracje oraz niebanalne bary. LX Factory to miejsce kreatywne, artystyczne i inspirujące. Koniecznie wybierzcie się na drinka do Rio Maravilha!

Poniżej mapa dzielnicy Belem z zaznaczonymi miejscami:

Tagged , , , , , , , , , , , ,

1 thought on “Dzielnica Belem w Lizbonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *