Dzielnica Chiado i Bairro Alto w Lizbonie

Dzielnice Chiado i Bairro Alto znajdują się bezpośrednio na zachód od Baixy. Chiado to szerokie ulice otoczone spokojną architekturą, usytuowane na zboczu wzgórza, na którym rozciąga się następna część miasta – Bairro Alto. Z kolei “górna dzielnica” to miejsce słynące z głośnego życia nocnego.

Chiado to dzielnica słynąca z modnych i drogich sklepów, księgarni oraz kawiarni. Główna ulica Rua Garrett zawsze jest pełna spacerowiczów z różnych stron świata. W 1988r. w jednym ze sklepów miał miejsce kolejny pożar. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na kolejne budynki, a potem objął niemal całą dzielnicę. Na szczęście dzięki drobiazgowej odbudowie, udało się je odtworzyć i śladów po pożarze właściwie już nie widać.

Ponad dzielnicą Chiado leży Bairro Alto inaczej nazywane “górną dzielnicą”. Nazwa mówi sama za siebie, ponieważ zabudowa zajmuje górne partie wzgórza. Od ponad 20 lat skupia się tu życie nocne Lizbony – liczne lokale i bogactwo oferty przewyższa wszystkie inne zakątki stolicy. Znajdziesz tam kluby, dobre restauracje czy puby, do których można wpaść na piwo. Są też niewielkie, bezpretensjonalne lokale, których nie znajdziesz w żadnym przewodniku.

Zapraszam do zwiedzania.

Widok z punktu widokowego na szczycie windy Santa Justa

Elevador de Santa Justa łączy ze sobą dwie dzielnice – Baixa i Chiado. Nazywa również Elevador do Carmo, gdyż wyjście z górnego poziomu znajduje się przy Ruinach Zakonu Karmelitów (Convento do Carmo). Jest to jedyna lizbońska winda, która porusza się w pionie. Więcej o słynnej windzie znajdziesz tutaj.

Ruiny Zakonu Karmelitów

Po portugalsku Convento do Carmo to kościół, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1755r. lecz nigdy nie został odrestaurowany. Rankiem 1 listopada 1755r. odbywała się w nim msza, kiedy ziemia się zatrzęsła, a sklepienie świątyni runęło na wiernych. Podczas odbudowy miasta postanowiono zabezpieczyć kościół w formie trwałej ruiny, aby wciąż przypominał o tragedii.

Café A Brasileira

Kawiarnia A Brasileira znajduje się w lizbońskiej dzielnicy Chiado i jest najsłynniejszą kawiarnią w centrum stolicy Portugalii. Jest to miejsce bardzo popularne, modne, z tradycją i jednocześnie takie, które zachowało swój klimat sprzed lat. Nie tylko turyści, ale również rodowici Portugalczycy przychodzą tu, aby skosztować wyśmienitej kawy, która jest wizytówką tego miejsca.

Café A Brasileira powstała w 1905r. i od tego czasu z roku na rok przyciąga rzesze fanów. Otwarta jest codziennie od 8:00 do 2:00 w nocy. Nawet przy złej pogodzie wystawiane są stoliki na zewnątrz. Zlokalizowana jest w samym centrum, przy ulicy Rua Garrett, na przeciwko stacji metra Baixa-Chiado.

PARK Bar

Chyba jedno z moich ulubionych miejsc w Lizbonie, w których można potańczyć, napić się drinka, a wszystko to na dachu parkingu samochodowego z widokiem na Most 25 de Abril. Otwarte codziennie (z wyłączeniem niedziel) od 13:00 do 2:00 w nocy.

Nie jest łatwo tu trafić. Lokal znajduje się na siódmym piętrze parkingu na Calcada de Combro 58. Koniecznie wpisz w nawigację nazwę ulicy a nie miejsca!

Elevador da Bica

Elevador da Bica nie jest najpopularniejszą windą w Lizbonie, jednak przejażdżka nią dostarcza również wielu emocji. Łączy ona senne za dnia i ożywione w ciągu nocy Bairro Alto z częścią miasta zwaną Ribeira. Winda przejeżdża powoli po Rua da Bica a z jej okien podziwiać możemy kolory portugalskiej ulicy z suszącym się praniem lub mieszkańcami oddającym się przyjemności picia wyśmienitej portugalskiej kawy espresso. Miejsca na Rua da Bica, w którym żółte wagoniki się wymijają jest bardzo często tematem wielu fotografii z Lizbony.

Elevador da Bica kursuje od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00 – 20:55, a w niedzielę i święta od 9:00. Cena przejazdu to 3,80 euro, chyba, że korzystamy z karty prepaid – wówczas koszt przejazdu wynosi 1,35-1,50 euro.

Elevador da Gloria

Kolejna winda –  Elevador da Glória – jest najlepszą opcją, by dostać się na jeden z najlepszych punktów widokowych w Lizbonie, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zamek św. Jerzego i najstarszą część Lizbony. Długość trasy Elevador da Gloria to 265 metrów, a przejażdżka nią trwa kilka minut.

Winda ta jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.00 – 23.55, w piątki od 7.00 do 00.25, soboty: 8.30 – 00.25, a w niedziele i święta od 9.00 do 23.55. Koszt taki sam jak przy windzie Elevador da Bica.

Pink Street

Różowa ulica w Lizbonie cieszy się bardzo dużą popularnością na instagramie, choć w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z pięknymi zdjęciami blogerek, często w zwiewnych sukienkach z wiankami na głowie. 

Kiedyś żeglarze dopływający do Lizbony przychodzili na Rua Nova do Carvalho (niegdyś ulica czerwonych latarnii) ze względu na tanią wódkę, walkę na pięści i seks z prostytutkami. W brudnych zakamarkach grasowali złodzieje, narkomanii i pijacy. Jako, że dzielnice z barwną historią najłatwiej przekształcić w nowe, modne miejsce spotkań to sprawdza się to do dziś.

Mi Pink Street kojarzy się z murzynami proponującymi koke, haszysz i nie wiadomo co jeszcze 🙂 Może następnym razem bardziej przekonam się do tego miejsca.

Poniżej mapa dzielnic Chiado i Bairro Alto z zaznaczonymi miejscami:

Tagged , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *