Dzielnica Alfama w Lizbonie

Alfama jest najstarszą częścią Lizbony, założoną jeszcze przez Maurów. W czasach mauretańskich to właśnie tu było centrum, w którym koncentrowało się życie miasta. Obecnie Alfama przyciąga turystów jak magnes, choć nie ma wielu zabytków. Dla Portugalczyków to właśnie w Alfamie bije prawdziwe serce Lizbony.

Na wschód od płaskiej i uporządkowanej Baixy zaczyna się zupełnie inny świat – setki ulic i uliczek chaotycznie wspinających się, opadających, skręcających pod nieprawdopodobnym kątem lub prowadzących nie wiadomo dokąd. Bardzo łatwo jest się w nich zgubić, ale o to właśnie chodzi w Alfamie.

Dzielnica pełna jest uroczych zaułków i placyków, w których można odkrywać ciekawe detale. Słynne płytki ajzuleos zdobiące budynki są tu na każdym kroku, a miniaturowe restauracje wieczorem rozbrzmiewają muzyką fado.

Żółty tramwaj nr 28

Warta polecenia jest przejażdżka po Alfamie żółtym tramwajem nr 28. Rozpoczyna on swoją trasę na placu Martim Moniz i przejeżdża (bardzo powoli) obok wielu ciekawych budowli. Raz wspina się żmudnie by po chwil zjechać wąskimi, stromymi uliczkami. 

Tramwaj pochodzi z lat 30-tych i jest naprawdę świetną atrakcją. Bez tego pobyt w Lizbonie się nie liczy! Pamiętaj tylko, aby pilnować swoich rzeczy i uważać na kieszonkowców. Najlepiej wsiąść do tramwaju na początku trasy, ponieważ późniejsze wejście graniczy z cudem.

Katedra Sé

Najważniejszy i najstarszy kościół w Lizbonie. Katedra Sé jest siedzibą biskupa, a jej pełna nazwa to Katedra Najświętszej Maryi Panny. Potężna katedra ma romańską fasadę kojarzącą się z zamkiem obronnym – jej dominującymi elementami są dwie masywne czworoboczne dzwonnice. Miejsce to jest związane z wydarzeniami dotyczącymi wyzwolenia Portugalii spod władzy Maurów.

Miradouro das Portas do Sol

Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol to jedno z głównych i najbardziej obleganych miejsc Alfamy. Jego nazwa w polskim tłumaczeniu to “brama słońca”. Z tego miejsca rozpościera się jeden z piękniejszych widoków na Alfame. Na pierwszym planie widać czerwone dachy budynków tworzących labirynty uliczek, ale również Klasztor, kościół św. Wincentego, kopułę Panteonu Narodowego i drugi brzeg rzeki Tag.

Miradouro de Santa Luzia

Schodząc kilka kroków w dół, w kierunku dzielnicy Baixa mija się kolejny punkt widokowy Miradouro de Santa Luzia. Widok nie jest aż tak zachwycający jak z Portas do Sol, lecz samo miejsce potrafi oczarować. Jest to ogród z pięknymi kwiatami, otoczony niebieskimi płytkami azulejos, a do tego klimatyczna muzyka w tle. Idealne miejsce na krótką przerwę. 

Zamek św. Jerzego

Widoczny z daleka, stoi na szczycie wzgórza dokładnie ponad centralnymi dzielnicami Lizbony. W pobliże Zamku św. Jerzego można dojechać z Baixy tramwajem nr 28.

Zamek jest pamiątką po Maurach. Podczas trzęsienia ziemi w 1755r. doznał poważnych zniszczeń. 

Wstęp do zamku kosztuje 8,50 euro. Bilet kupuje się w kasie przed wejściem. Po przejściu kontroli od razu wchodzi się na główny plac, z którego rozpościera się widok na całą Lizbonę. Jeśli nie chcesz płacić to polecam podejść na punkt widokowy Miradouro da Graca. Widoki takie same jak z zamku tyle, że z samym zamkiem w tle. 

Miradouro da Graca

Niedaleko zamku św. Jerzego znajduje się punkt widokowy Miradouro da Graca, a zaraz obok kościół o tej samej nazwie. Można tu wypić pyszną kawę lub sok ze świeżych owoców, jednocześnie rozkoszując się widokiem na Lizbonę.

Wąskie i kręte uliczki Alfamy

Schowaj mapę, wyłącz GPS’a i oddaj się chwili. Idź w prawo zamiast w lewo. Ukryj się na jakimś klimatycznym placyku. Alfama jest pełna skarbów tylko trzeba je odnaleźć. To właśnie klimat tych wąskich i krętych uliczek podobał mi się najbardziej.

Muzeum Azulejos

Płytki azulejos, czasami nazywane kaflami, są elementem, który bardzo mocna kojarzy się z Portugalią. Mają one najczęściej kształt kwadratu – choć spotykamy również przedstawienia prostokątne oraz owalne. Ich powierzchnia może być jedno lub wielokolorowa, płaska lub z fakturą.

Muzeum Azulejos to jedno z ciekawszych muzeów w całej Lizbonie. Ciekawa jest nie tylko kolekcja przedstawiająca płytki azulejos, ale również sam budynek muzeum – mieści się ono w dawnym Klasztorze Madre Deus (Matki Boskiej), który zachwyca swoją architekturą oraz zdobieniami.

Bilet wstępu kosztuje 5 euro. Jeśli masz kartę studencką lub legitymację szkolną zapłacisz połowę. Muzeum Azulejos jest otwarte w dniach: wtorek – niedziela w godzinach 10.00-18.00, ostatnie wejście o godz. 17.30 Jest ono zamknięte w każdy poniedziałek, podobnie, jak większość muzeum i atrakcji w Lizbonie. 

Poniżej mapa dzielnicy Alfama z zaznaczonymi miejscami:

Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *