Dzielnica Baixa w Lizbonie

Centrum Lizbony skupia się wokół dzielnicy Baixa, która ma kształt zbliżony do prostokąta wciśniętego między sąsiednie wzgórza – zamkowe i Bairro Alto, wychodzącego bezpośrednio na szeroko rozlany Tag. Jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Lizbony z szeregiem ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych, które trzeba odwiedzić będąc w stolicy Portugalii.

Baixa to najmłodsza dzielnica Lizbony, wybudowana po trzęsieniu ziemi w 1755r. Zabudowa Baixy jest zupełnie inna od okolicznych wzniesień. Po katastrofie pojawił się dylemat jak odtworzyć tę część miasta, która uległa największym zniszczeniom: odbudować wszystko tak jak było, czy stworzyć od podstaw zupełnie nową dzielnicę. Wybrano wariant drugi i dzięki temu do dzisiaj możemy podziwiać zupełnie inną architekturę niż w pozostałych częściach Lizbony.

Praça do Comércio 

Zwiedzanie Baixy warto rozpocząć od Praça do Comércio – głównego placu w Lizbonie słynącego z różnych wydarzeń kulturowych czy artystycznych. Plac zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki Tag i stanowi świetną bazę wypadową do spacerów wzdłuż miasta. Przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku na placu tym stał Pałac Królewski – Paços da Ribeira.

Z placu doskonale widać olbrzymią figurę Cristo Rei (Chrystus Król) na drugim brzegu Tagu, zbudowaną na wzór Chrystusa z Rio de Janeiro. 

Na środku placu stoi pomnik króla Józefa I na koniu, a za nim od razu rzuca się w oczy olbrzymi łuk triumfalny – Arco da Vitoria. Można na nim zobaczyć ważne postacie z historii Portugalii takie jak: Vasco da Gamę czy Markiza de Pombal, który przebudował miasto po trzęsieniu ziemi.

Praça do Comércio tętni życiem przez cały dzień. Uważaj na osoby sprzedające okulary przeciwsłoneczne – w rzeczywistości rozprowadzają haszysz.

Rua Augusta

Idąc dalej pod Łukiem Triumfalnym wchodzimy na Rua Augusta, która wraz z innymi ulicami tworzy spójny, symetryczny układ. Ciekawostką jest to, że to właśnie przy budowaniu tej ulicy posługiwano się pierwszym na świecie system mającym na celu ocalenie budynków przed ewentualnym kolejnym trzęsieniem.

Każda ulica nosi nazwę od działalności jaka niegdyś miała na niej miejsce np. Rua do Ouro (Ulica Złotników), Rua do Prato (Ulica Jubilerów) czy Rua dos Sapateiros (Ulica Szewców). Obecnie znajdują się tam liczne sklepy.

Elevador de Santa Justa

Idąc Rua Augusta nie sposób ominąć znajdującej się po lewej stronie windy Elevador de Santa Justa. Przez wielu kojarzona jest z Wieżą Eiffla w Paryżu i nie bez powodu, ponieważ została zaprojektowana przez ucznia Gustawa Eiffla.

Na szczycie windy znajdują się dwa tarasy widokowe, z których widać całą dzielnicę Baixa wraz zamkiem św. Jerzego. Winda otwarta jest codziennie od 7:00 do 22:00, a bilet na dwa przejazdy (góra i dół) oraz wejście na punkt widokowy kosztuje 5,30 euro. Korzystając z karty prepiad (zapping), o której pisałam tutaj jednorazowy przejazd windą kosztuje 1,5 euro

Elevador de Santa Justa jest najpopularniejszą windą w Lizbonie i niezależnie od godzin przyjścia – zawsze ustawia się do niej kolejka turystów. W godzinach szczytu można czekać na wjazd nawet dwie godziny, dlatego najlepiej wybrać się tam z samego rana lub na wieczór.

Plac Rossio

Na północ od Rua Augsta znajduje się kolejny reprezentatywny plac Lizbony – Praca Dom Pedro IV powszechnie nazywany Placem Rossio, W przeszłości był świadkiem ważnych wydarzeń politycznych i to właśnie na nim odbywały się walki byków. Obecnie plac otaczają eleganckie budynki, w których znajdują się popularne kawiarnie.

Po środku placu znajduje się kolumna przedstawiająca Pedra IV, a za nią widać Teatr Narodowy – Teatro Nacional de Dona Maria II. 

Na zachód od teatru widać dworzec kolejowy z dwoma charakterystycznymi łukami wejściowymi w kształcie końskich podków. Z dworca Rossio odjeżdżają pociągi do Sintry.

Przechodząc na wschodnią stronę na pewno rzuci się w oczy Igreja de Sao Domingos – Kościół św. Dominika, który przetrwał kilka kataklizmów m.in. trzęsienie ziemi w 1755r. oraz pożar w 1959r. 

Poniżej mapa dzielnicy Baixa z zaznaczonymi miejscami:

Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *