Ostuni – Białe Miasto w Apulii

Ostuni, czyli la Città Bianca, co w polskim tłumaczeniu oznacza Białe Miasto to kolejne urzekające miejsce w Apulii. Wznosi się na trzech wzgórzach doliny Itria, a perfekcyjna biel kontrastuje z turkusowym morzem widzianym w oddali. Ostuni to labirynt uliczek, piękne kadry oraz najtańszy aperol we Włoszech!

Nie spiesz się! Mimo, że Ostuni to małe miasto to pozwól sobie na spędzenie w nim co najmniej pół dnia. Tu dosłownie każda uliczka tworzy idealny kadr do zdjęć! Ja przepadłam. Dla mnie Ostuni znajduje się w czołówce wszystkich odwiedzonych miejsc w Apulii. Jest zupełnie inne niż opisane wcześniej Monopoli czy Polignano a Mare. Przez swoje położenie na wzgórzu, wszystkie uliczki pną się do góry, a na szczycie, w samym sercu miasta czeka św. Oronzo, który spogląda na wszystkich z wysokiej kolumny na placu Piazza della Libertà.

Jak dojechać z Bari do Ostuni?

Podróż pociągiem firmy TrenItalia z Bari do Ostuni trwa niecałą godzinę, a bilet kosztuje 5,8€. My do Ostuni jechałyśmy z Monopoli – przejazd trwał 20 minut, a za bilet zapłaciłam 2,5€. Ważna informacja jest taka, że nie ma bezpośrednich połączeń między Polignano a Mare a Ostuni. Jeśli chcesz się wybrać do Białego Miasta właśnie z Polignano to musisz najpierw dojechać pociągiem do Monopoli, a następnie złapać bezpośredni pociąg do Ostuni.

Pamiętajcie, że stacja kolejowa w Ostuni oddalona jest od centrum miasta o 3 kilometry, a droga prowadzi cały czas pod górę. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z autobusu, który kursuje między stacją, a miastem i jest zsynchronizowany z przyjazdami pociągów. Cena biletu wynosi 0,90€ w jedną stronę (najlepiej weźcie od razu dwa). Wysiądźcie na pierwszym przystanku, aby nie musieć okrążać całego miasta.

Z tego samego miejsca złapiecie również autobus powrotni. Nam akurat, zupełnie przez przypadek wszystko się zgrało idealnie, ale słyszałam, że niektórzy musieli długo czekać, aż coś podjedzie, dlatego uwzględnijcie to w swoim planie i nie jedźcie na dworzec na styk.

Który dworzec w Bari wybrać? Więcej na ten temat pisałam tu.

Co zobaczyć w Białym Mieście?

Ostuni to kolejne miasto (jak każde w Apulii), które zwiedza się bez jakiegokolwiek planu. Zgubienie się w wąskich uliczkach jest wręcz wskazane i tylko tak możemy odkryć prawdziwe la Città Bianca. Na wszystkie niżej opisane miejsca trafiłyśmy przypadkiem, podczas spaceru. Zatem schowaj mapę do kieszeni i po prostu rusz przed siebie 🙂

Białe uliczki Ostuni

Już w średniowieczu mieszkańcy Ostuni zaczęli bielić domy, a obecnie przyozdabiają je także licznymi kwiatami i bluszczem. Wiele wejść na posesję zdobią oryginalne drzwi i bramy. Niektóre proste, pomalowane na niebiesko lub zielono, inne okazałe w stylu barokowym. Zostawiam was ze zdjęciami, które najlepiej zobrazują to o czym piszę.

Porta Azzurra

To słynne “instagramowe” drzwi w Ostuni, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Ja przyznam się szczerze, że przed przyjazdem do Włoch nie słyszałam o nich wcale.

Katedra Duomo di Ostuni

Katedra skrywa się między białymi uliczkami Ostuni i od razu przyciąga wzrok. Rozeta nad wejściem jest drugą co do wielkości rozetą w Europie! Katedra została zbudowana w stylu późnogotyckim. Otwarta jest codziennie do godziny 19:00, a w niedziele do 13:00.

Arco Scoppa

To barokowy łuk znajdujący się na przeciwko Katedry Duomo di Ostuni. Ten łuk to tak naprawdę galeria, o czym świadczą drewniane okna w jej ścianach. Łączy ze sobą Pałac Biskupi zaprojektowany w stylu rokoko, z seminarium położonym po drugiej stronie placu. 

Piazza della Libertà

Plac Piazza della Libertà znajduje się na szczycie wzgórza, w samym sercu Białego Miasta. Od razu rzuca się w oczy wysoka kolumna ze św. Oronzo stojącym na szczycie, a także ratusz, do którego od wieków przytulony jest kościół św. Franciszka z Asyżu z piękną fasadą. Na placu wypijecie również najtańszy aperol w Apulii! Namiary na kawiarnię podaję poniżej.

Mury Miejskie

Ostuni otoczone jest potężnymi murami miejskimi, wzdłuż których warto się przespacerować. Z tego miejsca możecie również podziwiać Morze Adriatyckie oraz liczne gaje oliwne. Jeśli planujecie nocleg w Ostuni to koniecznie przyjdźcie tu na zachód słońca.

Nocleg w Ostuni tak czy nie?

Ostuni posiada wiele świetnych miejsc noclegowych i jeśli macie więcej czasu na zwiedzanie Apulii to na pewno warto zatrzymać się tu choć na jedną noc. Jednak ze względu na położenie może być trochę problematyczne przy planowaniu eksplorowania innych miejsc. Białe Miasto jest idealne jako miejsce na chwilę relaksu, ale nie jako baza wypadowa. My naszą bazę wypadową skupiłyśmy na Monopoli i Bari ze względu na lepsze połączenia międzymiastowe.

Gdzie zjeść w Ostuni?

We wpisie Apulia – informacje praktyczne przygotowałam dla was spis wszystkich knajp oraz restauracji, które odwiedziłam podczas moich wakacji w Apulii i które szczerze polecam. Poniżej znajdziecie dwa miejsca w Ostuni, które koniecznie musicie wpisać na swoją jedzeniową listę! Pamiętajcie również o tym, że większość restauracji otwiera się ok 12:30 do 14:30, później jest siesta i dopiero ok 19:00 następuje ponowne otwarcie. Od rana dostępne są jedyne kawiarnie serwujące rogaliki i kawę.

Borgo Antico Bistrot

Knajpa znajduje się zaraz przy słynnych drzwiach Porta Azzurra w Ostuni. Całość tworzy fajny klimat, bo stoliki rozstawione są wzdłuż schodów. Koniecznie spróbujcie tu słynnego makaronu orecchiette!

Ristobar New Life

To właśnie tu piłam najlepszego i najtańszego aperola w Apulii! Kawiarnia znajduje się na placu Piazza della Liberta, zaraz przy słynnej wieży, którą widać z daleka. Za aperola płaciłam 3,8€ i w tej cenie dostałyśmy jeszcze kilka miseczek przekąsek. Do tego wszystkiego największym zaskoczeniem był brak doliczonego coperto.

Tagged , , , , , , , , , , ,

2 thoughts on “Ostuni – Białe Miasto w Apulii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *