Plaża Lama Monachile w Polignano a Mare

Polignano a Mare to perełka Apulii. Ta niewielka, turystyczna miejscowość zachwyca każdego, kto tu przyjedzie. Białe, niskie domki usytuowane na stromych, poszarpanych klifach i piękna zatokowa plaża Lama Monachile umieszczona między dwoma wysokimi skałami robią niesamowite wrażenie.

Polignano a Mare to zaraz obok Alberobello najbardziej popularne miejsce w całej Apulii. Zdjęcia plaży Lama Monachile można znaleźć w każdym przewodniku dotyczącym tej części Włoch. Latem bywa tłoczna, zimą świeci pustkami. Zapraszam na krótki spacer po tym urokliwym miejscu. 

Jak dojechać z Bari do Polignano a Mare?

Polignano a Mare oddalone jest od Bari o 35 km. Dojazd pociągiem zajmuje ok. 15 minut, a bilet kosztuje 2,5€. Pociągi firmy Trenitalia kursują z dużą częstotliwością (kilka razy na godzinę). Istotny jest fakt, że nie wszystkie pociągi jadące w kierunku Lecce zatrzymują się w Polignano a Mare. Jeśli zależy wam na tym, aby wysiąść właśnie tu – przed odjazdem sprawdźcie dokładny plan jazdy. Jeśli chcecie odwiedzić inne miejscowości, możecie wybrać się pociągiem do Monopoli. Podróż trwa dwie minuty, a za bilet zapłacicie 1,10€.

Plaża Lama Monachile w Polignano a Mare

Plaża Lama Monachile znajduje się w samym centrum Polignano, między dwoma wysokimi klifami. Od 2008 roku na plaży odbywają się zawody Red Bull Cliff Diving. Niesamowita przezroczystość wody pozwala zobaczyć każdy kamień na dnie. Lama Monachile jest łatwo dostępna, znajduje się w pobliżu wypożyczalni sprzętu plażowego, parkingów, sklepów, kawiarni i restauracji. Jeśli zależy wam na opalaniu to słońce pada na plażę dopiero między 11:00 a 12:00, lecz pierwsi plażowicze schodzą się na nią ok. 9:00. Lama Monachile jest kamienista dlatego warto pomyśleć o butach do wody.

Zdjęcie plaży można zrobić z trzech miejsc.

1. Most Ponte Borbonico

most Ponte Borbonico jest pozostałością po rzymskim szlanku handlowym Via Traiana, który łączył Rzym z portem w Brindisi. Za mostem znajduje się zejście na plażę.

2. Taras za Kaplicą św. Stefana

taras widokowy znajduje się za kaplicą św. Stefana (Capella di S. Stefano). Aby do niego trafić trzeba “pobłądzić” wśród uliczek starego miasta. Jednak za nim do niego dotrzesz to po drodze odkryjesz jeszcze wiele innych malowniczych miejsc.

3. Skaliste wybrzeże

zejście na wybrzeże znajduje się dokładnie za pomnikiem Domenico Modugno. To włoski piosenkarz, autor utworu “Nel blu dipinto del blu” znanego również jako “Volare”. Na klify warto również przyjść wieczorem, aby popatrzeć na piękny zachód słońca.

Co jeszcze zobaczyć w Polignano a Mare?

Zaraz obok mostu Ponte Borbonico widać bramę prowadzącą do starej i niezwykle urokliwej części miasta, czyli tzw. centro storico. To już kolejne miasto podczas naszej włoskiej podróży, które zachwyca wąskimi uliczkami, przystrojonymi balkonami i wielkimi kaktusami. W Polignano warto a nawet trzeba się zgubić – tylko wtedy odnajdziemy kolejne miejsca przypominające kadry prosto z filmów. Spacerować można tutaj bez końca, a jeśli marzy Wam się krótka przerwa, to tylko na espresso lub lokalny kawowy przysmak!

Gdzie spać w Polignano a Mare?

My spałyśmy w Monopoli i Bari, ale oczywiście bazę wypadową można urządzić sobie również w Polignano. Bez najmniejszego problemu znajdziecie noclegi z różnej półki cenowej na Airbnb czy booking.com. W normalnych okolicznościach pamiętajcie, żeby rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo jest to naprawdę popularne miejsce.

Tagged , , , , ,

2 thoughts on “Plaża Lama Monachile w Polignano a Mare

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *