Zanzibar – informacje praktyczne

Zanzibar to dla turystów prawdziwy raj na Ziemi. Nazywany Wyspą Przypraw, jest archipelagiem tropikalnych wysp będących częścią Tanzanii i leży ok. 50 km od jej wybrzeża. Idealna temperatura prawie przez cały rok, piękne plaże z piaskiem miękkim jak puder, turkus Oceanu Indyjskiego, dużo soczystych owoców, brak betonowych hoteli i fantastyczne rafy koralowe. Czego chcieć więcej? 

Tak naprawdę Zanzibar to określenie całego archipelagu wysp leżących u wschodnich wybrzeży Tanzanii. Wyspa, którą odwiedzamy nazywa się Unguja. Na północ leży nieco mniejsza Pemba, a poza nimi w okolicy znajduje się jeszcze kilka innych wysepek. Unguja (potocznie nazywana Zanzibarem) ma około dziewięćdziesięciu kilometrów długości i około czterdziestu szerokości. To właśnie tu poczujecie magię kontynentu afrykańskiego. Ja przepadłam już od pierwszych chwil 🙂

Zanzibar utrzymuje się głównie z rolnictwa i turystyki. Mieszkańcy hodują przyprawy oraz glony. Zyski z turystki przeważnie trafiają do obcokrajowców, którzy są właścicielami hoteli i pensjonatów, w tym rosnącej grupy Polaków, którzy inwestują na Zanzibarze.

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Kiedy lecieć na Zanzibar?

Zanzibar leży w strefie podrównikowej charakteryzującej się klimatem gorącym i bardzo wilgotnym. Temperatury często przekraczają 30 stopni, a temperatura wody wynosi zazwyczaj co najmniej 25 stopni. Możemy wyróżnić dwie pory suche oraz dwie pory deszczowe.

Długa pora sucha występuje od czerwca do października. Temperatury w tym czasie sięgają 28 stopni (średnia temperatura to ok. 25°C) i odnotowuje się niewielkie w skali roku opady deszczu. Jest to szczególnie dobra pora na wyjazd dla osób nie przepadających za upałami, dodatkowo komfort powietrza poprawia niska wilgotność i łagodna morska bryza. To właśnie wtedy na Zanzibarze panuje szczyt sezonu turystycznego. Krótka pora sucha przypada na styczeń i luty. Jest to okres upalny – temperatury powietrza w ciągu dnia osiągają nawet 35°C, dodatkowo powietrze jest bardzo wilgotne, przez co odczuwalna temperatura może być wyższa.

Długa pora deszczowa występuje od marca do końca maja. W tym czasie na wyspie występują długotrwałe i obfite opady deszczu, trwające nieprzerwanie nawet kilka dni. Ze względu na ulewy niektóre hotele na Zanzibarze są w tych miesiącach nieczynne i np. przeprowadzają prace renowacyjne. Krótka pora deszczowa trwa od połowy listopada do końca grudnia. Występujące w tym okresie deszcze nie powinny być zbyt uciążliwe – zazwyczaj są to krótkie, ale intensywne ulewy, o których pogoda poprawia się, a chwilowy deszcz przyjemnie oczyszcza powietrze.

Jak dostać się na Zanzibar?

Są trzy sposoby dotarcia na Zanzibar:

  1. Samolotem czarterowym – z reguły biura podróży oferują loty bezpośrednie z Warszawy, samolotem szeroko-kadłubowym, z cateringiem na pokładzie lub z lokalnych portów lotniczych (Poznań, Wrocław, Katowice) z międzylądowaniem w Hurghadzie. Ja leciałam linią Enter Air z Poznania. 
  2. Samolotem rejsowym – z Europy na wyspę przylecieć można liniami Condor (obecnie z Frankfurtu i Monachium), Ethiopian Airlines (z przesiadką w Addis Abeba), Oman Air (z przesiadką w Muskacie), Turkish Airlines (z przesiadką w Stambule) oraz Qatar Airways (z przesiadką w Dubaju), a także KLM (z dwiema przesiadkami – w Amsterdamie i Nairobi). 
  3. Promem z Dar es Salaam (Tanzania) – podróż trwa 2 godziny i kosztuje ok. $35. Każdego dnia odbywają się cztery kursy pomiędzy 7:00 i 15:30.

Wiza i przepisy celne

Przy wjeździe do Tanzanii lądowej czy na Zanzibar trzeba mieć paszport ważny jeszcze sześć miesięcy od daty powrotu. Dodatkowo należy przygotować 50$ za wizę. Zdjęcie nie jest wymagane. Każdy pasażer przybywający do Tanzanii ma także obowiązek wypełnić deklarację celną. Formularze rozdawane są przez stewardessy podczas lotu, ale także dostępne są na granicy.

Waluta na Zanzibarze

Walutą Tanzanii, a zatem i Zanzibaru, jest szyling tanzański (TZS). Kurs to ok. 2300 TZS za 1 USD.

Na całym Zanzibarze można bez problemu płacić w dolarach, jednak resztę otrzymuje się w szylingach, dlatego warto dysponować niskimi nominałami. Akceptuje się tu tylko dolary nowsze niż z 2009 roku. Czasem można płacić kartą, ale wtedy doliczana jest prowizja.

Szczepienia

Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień na Zanzibarze, chyba że przylatuje się z któregoś z krajów afrykańskich. Wówczas wymagany jest żółty certyfikat potwierdzający szczepienie na żółtą gorączkę. Szczepienia zalecane obejmują m.in. żółtaczkę typu A i B, polio, tężec, dur brzuszny czy błonicę. Jeśli chodzi o malarię to szanse na jej złapanie są raczej niewielkie. Pamiętajcie o repelentach na komary i moskitierach (dostępne w każdym hotelu).

Strefa czasowa

Różnica czasu między Zanzibarem a Polską wynosi jedną (czas letni) lub dwie (czas zimowy) godziny. Słońce na Zanzibarze wschodzi o 6:30 rano i zachodzi o 18:30 wieczorem.

Elektryczność i Internet

Gniazdka na Zanzibarze są typu brytyjskiego, z trzema bolcami, więc wybierając się w podróż warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Napięcie wynosi 220-240V. Przerwy w dostawie prądu są bardzo powszechne.

Jeśli chodzi o Internet, to obecnie dostępny jest prawie wszędzie. Wiele hoteli również oferuje swoim gościom bezprzewodowy Internet, często bezpłatnie. Koszt karty SIM do telefonu wynosi ok 15$. Miejscowi operatorzy to: Zantel, Tigo i Vodacom.

Bezpieczeństwo

Zanzibar jest stosunkowo bezpieczny, choć w związku z dużą liczą turystów pojawiają się coraz większe zagrożenia związane z drobnymi kradzieżami czy rozbojami. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że turyści są łatwym łupem dla złodziei w każdym kraju. Dlatego zawsze warto zachować ostrożność, a wartościowe rzeczy których nie potrzebujecie zostawcie w hotelu, najlepiej w sejfie.

Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną. Zdarzają się problemy żołądkowe i biegunka (mimo przestrzegania zasad higieny) wynikające z odmiennej flory bakteryjnej. Wchodząc do wody trzeba uważać na jeżowce (polecam zakup butów do wody). Można spotkać meduzy, lecz są one niegroźne, pozostawią najwyżej kilka czerwonych, nie swędzących punktów na skórze. Nawet przy pochmurnym niebie należy używać kremów przeciwsłonecznych (ja pierwszego dnia spaliłam się na wiór). 

Język urzędowy

Oficjalnym językiem urzędowym jest suahili. Kilka wartych zapamiętania zwrotów:

  • Karibuni – witajcie
  • mzungu – tak miejscowi określają nas, czyli białego człowieka
  • Jambo – cześć
  • Habari – jak się masz?
  • Nzuri – dobrze
  • Ndiyo – tak
  • Hapana – nie
  • Asante – dziękuję
  • Hakuna matata – nie ma problemu
  • pole, pole – powoli, powoli

Przypływy i odpływy

Zanzibar słynie z wielkich pływów oceanu. Są to regularne ruchy poziomu wody, spowodowane oddziaływaniem grawitacyjnym Księżyca na Ziemię. Co 6 godzin woda odpływa, następuje szczyt odpływu, następnie pojawia się przypływ, ocean wraca na plażę i znowu odchodzi. W ciągu doby możemy obserwować po dwa odpływy i przypływy. Woda cofa się od kilkuset metrów do kilometra, w zależności od miejsca. Codziennie czas pływów nieznacznie się przesuwa, co również związane jest z fazami Księżyca.

Odpływy są same w sobie wielką atrakcją – gdy woda znika można spacerować po dnie oceanu, który odsłania swoje skarby. Główną gałęzią gospodarki na Zanzibarze jest rolnictwo i uprawa przypraw, a także morskich alg. Hodowla alg przynosi niesamowity dochód oraz daje zatrudnienie miejscowym kobietom. Bo w 90% uprawą alg zajmują się panie. Tworzą one poletka podczas odpływów, na których sznureczkami wiążą gałązki wodorostów. Przypływy je zakrywają ciepłą wodą, a algi się rozrastają – przez 45 dni. Dlatego, gdy ocean znika, w płytkiej wodzie zobaczymy wiele kobiet zajętych pracą na swoich wodnych poletkach.

Transport po Zanzibarze

Po Zanzibarze można podróżować dala-dala (to rodzaj otwartego autobusu, najpopularniejszy i najpowszechniejszy lokalny środek transportu), a gdzieniegdzie nieco bardziej komfortowymi autobusami. Taksówki są najbezpieczniejszym, najpewniejszym i najszybszym, ale też najdroższym środkiem transportu po wyspie. Niektórzy decydują się też na wynajem samochodu (ok. 50-60 USD za dobę) lub skutera (25-30 USD za dobę). Pamiętajcie tylko, że na Zanzibarze panuje ruch lewostronny.

Co przywieźć z Zanzibaru?

Pamiątki najlepiej kupować w Stone Town, ale praktycznie przy większości hoteli na plaży znajdziecie małe, lokalne sklepiki. Pamiętajcie o targowaniu się! Najbardziej typowe pamiątki z Zanzibaru to przyprawy. Można tu też kupić biżuterię z tanzanitem (kamień pochodzący z Tanzanii), drewniane figurki, tradycyjne chusty, kosmetyki z algami, kawę i herbatę.

Tagged , , , , , , , , , ,

9 thoughts on “Zanzibar – informacje praktyczne

  1. Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej 🙂

  2. Hej, pytanie dotyczace szczepionek? Znalazłem na stronie informacje, że sugerowane jest szczepienie na dur brzuszny, wzw, błonicę i parę innych osób. Czy przed wylotem szczepiłaś się? Jak wygląda sprawa higieny pożywienia na wyspie? Zastanawiałem się nad szczepieniem na dur brzuszny i pominięcie pozostałych. Co sądzisz na ten temat

    1. Podpinam się pod to pytania. Ja i mąż nie chcemy się już szczepić przeciwko covid. Ta szczepionka jest nowa i nie jest przetestowana. Natomiast dur brzuszny to coś co było dla nas istotne podczas wyjazdu do azji. I rzeczywiście okazało się, że w Tajlandii musieliśmy jeść w miejscach, które potencjalnie stanowiły zagrożenie. Czy w przypadku wyjazdu do Zanzibaru można ograniczyć się do duru brzusznego i ewentualnie paru innych popularnych chorób? W internecie też widziałam, że to region, który jest zagrożony malarią. Czy brałaś ze sobą apteczkę przeciwkomalaryczną?

      1. Mam szereg szczepień, które robiłam już kilka lat temu (dur brzuszny, błonica, tężec, polio, WZW A i B). Dur brzuszny jest ważny 3 lata, moja ważność wygasła w 2020 roku i nie doszczepiłam się. Jeśli chodzi o komary to na pewno kupić muggę i jeśli gryzą to się popsikać nie używałam nigdy tabletek na malarię bo są bardzo silne i niszczą organizm. Polecam na tydzień przed wylotem, w trakcie i tydzień po powrocie brać probiotyk

  3. Czy polecasz wyleczyć zęby przed wyjazdem za granicę. Z tego co się orientuję wiele osób przed wyjazdem leczy zęby tak aby na miejscu nie musieć się już o to martwić. Czy na zanzibarze są popularne miejsca do coworkingu gdzie ludzie pracują i równocześnie spędzają wakacje. Jeśli tak to wydaje mi się, że leczenie zębów jest dobrym pomysłem. Zakładam że na wyspie jest tylko paru dentystów prawda? Pytam ponieważ, ja mam chore zęby i problemy z nimi pojawiają się często. Obawiam się wizyty u dentysty podczas wyjazdu.

  4. Witaj.
    Olu świetny blog !
    Jedziemy na Zanzibar do hotelu w którym byłaś Sultan Sands. Mam kilka pytań. Jak wygląda sprawa wynajęcia samochodu ? Trzeba jakieś dodatkowe dokumenty załatwiać ( coś mi się kiedyś obiło o uszy), czy w hotelu są jakieś namiary na wypożyczalnie? Jak to wyglądało z twojej praktyki?
    Co nam koniecznie polecasz zobaczyć?

    1. Hej! bardzo mi miło 🙂 wiesz, co ja nie wypożyczałam samochodu, wiem, że popularniejsze są skutery, ale niestety nie pomogę, bo ja korzystałam z organizowanych wycieczek. Kolejny wpis jest o tym co zobaczyć na Zanzibarze – polecam zajrzeć 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *