Wodospady na Bali

Bali jest znane nie tylko ze swojej religii i licznych świątyń, ale również z wodospadów. Jest ich tak wiele, że można tu spędzić naprawdę długie lata, aby odwiedzić wszystkie. Niezależnie czy szukasz malowniczej scenerii do zdjęć czy miejsca, w którym można się schłodzić – wodospady na Bali na pewno Cię zaskoczą.

W dzisiejszym wpisie zebrałam wszystkie wodospady jakie odwiedziliśmy podczas naszego pobytu na Bali. Na samym końcu umieściłam również mapę z zaznaczonymi miejscami, aby móc łatwiej zaplanować objazd wyspy. Ciężko mi wskazać mój ulubiony, ale po chwili namysłu myślę, że jest to Tukad Cepung Waterfall i od niego zacznę.

Tukad Cepung Waterfall

Wodospad Tukad Cepung był kiedyś “tajnym wodospadem”, lecz Instagram mocno przyczynił się do jego popularności. Obecnie najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest wczesny poranek, ponieważ później bywa tłoczno. Wodospad znajduje się w jaskinii, a przed nim mieści się kilka dużych głazów, które również są świetnym miejscem do robienia zdjęć. Warto również przespacerować się w drugą stronę wąwozu, który skrywa inne mniejsze jaskinie z ukrytymi wodospadami. Z parkingu na sam dół idzie się około 10-15 minut. Trasa nie jest męcząca. Warto mieć ze sobą buty do wody.

Lokalizacja: Jl. Tembuku, Dusun Penida Kelod, Tembuku, Kabupaten Bangli, Bali 80671, Indonezja
Bilet wstępu: 15 000 IDR

Kuning Waterfall

W bliskiej odległości od wodospadu Tukad Cepung znajduje się inny – mniej znany Kuning Waterfall. Droga z parkingu prowadzi stromo w dół i można złapać zadyszkę. Kuning Waterfall jest bardzo rzadko uczęszczany i dzięki temu byliśmy tu sami. Nawet nasz kierowca nie znał tego wodospadu wcześniej. Bezpośrednio pod wodospadem znajduje się wiele małych basenów skalnych, w których można leżeć.

Lokalizacja: Taman Bali, Bangli Sub-District, Bangli Regency, Bali 80752, Indonezja
Bilet wstępu: 15 000 IDR

Tibumana Waterfall

Wodospad Tibumana zlokalizowany niedaleko Ubud, przez niektórych nazywany również “welonem Panny Młodej”. Całość otoczona jest dżunglą i polami ryżowymi, co dodaje niesamowitego klimatu. Tutaj również warto być z samego rana, ponieważ z każdą minutą teren wypełnia się licznymi turystami. Dojście z parkingu nie jest męczące. Atrakcją w tym miejscu może być również kąpiel w chłodnej, krystalicznie czystej wodzie zbierającej się pod wodospadem.

Lokalizacja: Jl. Desa Apuan, Apuan, Susut, Kabupaten Bangli, Bali 80661, Indonezja
Bilet wstępu: 15 000 IDR

Leke Leke Waterfall

Wodospad Leke Leke nie jest jeszcze zbytnio popularny, choć myślę, że to kwestia maksymalnie roku. Przejście od parkingu do wodospadu zajmuje 15 minut. Dość wąska ścieżka wiedzie przez dżunglę. Po drodze mija się krowy, kury i pana sprzedającego kokosy. Tutaj również przy wejściu pobiera się numerek, który później ma znaczenie przy robieniu zdjęć (tak samo jak w Pura Lempuyang). Mimo późnej pory mieliśmy numer 14 i 15. Leke Leke wygląda niesamowicie, a uczucie piękna potęguje otoczenie. Mnie totalnie urzekł ten obrazek. 

Lokalizacja: Antapan, Baturiti, Tabanan Regency, Bali 82191, Indonezja
Bilet wstępu: 50 000 IDR

Aling-Aling Waterfall

Wodospad Aling-Aling to najwyższy wodospad w całym kompleksie The Secret Gardens of Sambangan. Już z oddali słychać huk spadającej z wysokości 35 metrów wody. Ciekawostką jest to, że w tym miejscu nie można się kąpać, ponieważ dla Balijczyków jest to święta woda. Zaraz obok znajdują się mniejsze wodospady, z których można zjeżdżać i skakać do wody. Więcej na temat The Secret Gardens of Sambangan pisałam tu.

Lokalizacja: Jl. Raya Desa Sambangan, Sambangan, Kec. Sukasada, Kabupaten Buleleng, Bali 81161, Indonezja
Bilet wstępu: od 125 000 IDR do 500 000 IDR (w zależności od wyboru trasy)

Sekumpul Waterfall

Sekumpul to najwyższy wodospad na Bali i zarazem jeden z najpopularniejszych. Z parkingu na dno wodospadu idzie się ok 45 minut. Można również za dodatkową opłatą skorzystać z podwózki do pierwszego punktu widokowego. Ze względu na popularność miejsca postanowiliśmy przyjechać tu pod wieczór i dzięki temu byliśmy zupełnie sami. Jedynym minusem był intensywny deszcz, które zastał nas w drodze powrotnej do samochodu. Jakiś czas temu lokalne władze wspomogły finansowo projekt zbudowania łatwiejszego dostępu do Sekumpul dla odwiedzających. Powstała wygodna ścieżka, a zamiast mało bezpiecznych bambusowych drabin pojawiły się schody, umożliwiające zejście wprost do rzeki.

Lokalizacja: Sekumpul, Sawan, Buleleng Regency, Bali 81171, Indonezja
Bilet wstępu: od 125 000 IDR do 250 000 IDR (w zależności od wyboru trasy)

Inne wodospady:

Poniżej przygotowałam również listę innych wodospadów. My ich nie odwiedziliśmy, ale jeśli planujecie zostać na Bali dłużej to warto 🙂

  1. Banyumala Waterfall
  2. NungNung Waterfall
  3. Tegenungan Waterfall
  4. Kanto Lampo Waterfall
  5. Munduk Waterfall
  6. Git Git Waterfall

Na poniższej mapie kolorem niebieskim zaznaczyłam odwiedzone przez nas wodospady, a kolorem czerwonym – pozostałe wymienione powyżej.

Tagged , , , , , , , ,

1 thought on “Wodospady na Bali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *