Jak dostać się do Benagil Cave?

Jednym z częściej odwiedzanych regionów Portugalii jest południowe wybrzeże – Algarve. Słynie ono z szerokich, piaszczystych plaż i skalistych klifów, pomiędzy którymi znajduje się mnóstwo zacisznych zatoczek. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj wiele osób decyduje się spędzić swoje wakacje. Do tego dochodzi ciepły, łagodny klimat oraz bogata infrastruktura turystyczna. 

Algarve od reszty Portugalii oddzielone jest górami, przez co zachowało odrębność nie tylko wizualną, ale i kulturową. Napływające znad Afryki powietrze sprawia, że nawet zimą jest tu przyjemnie. Pod tym względem jest to niemal autonomiczny region, nie zawsze kojarzony z Portugalią.

O zwiedzaniu Algarve myślę już od jakiegoś czasu. Na pewno w niedalekiej przyszłości tam polecę i objadę całe wybrzeże. Podczas tego wyjazdu miejscem docelowym były Azory. Do Faro tylko dolatywałam i spędzałam tam pierwszą i ostatnią noc. Ogromnie żałowałam, że jestem tak blisko, a nie mogę zobaczyć punktów wpisanych na moją listę must see czyli Benagil Cave oraz Praia do Camilo.

Chwilę przed planowanym wylotem dostałam informacje, że lot powrotny z Faro do Poznania jest przesunięty na 22:00. To znaczyło, że zyskałam ostatni dzień (którego miało nie być) i mogłam sobie zagospodarować czas jak tylko chciałam. Byłam w siódmym niebie!

Silves

Nasz nocleg znajdował się w miejscowości Silves, które stanowi świetną bazę wypadową do środkowej części Algarve. Miasto leży 15 km od Portimão i słynie z katedry i zamku na wzgórzu. Dzieje tego miejsca są długie i dramatyczne, lecz obecnie kojarzone jest z przyjazną dla turystów atmosferą i dobrą informacją turystyczną o całym regionie.   

Hotel Colina Dos Mouros mieści się dosłownie na przeciwko zamku, dzięki czemu widoki z pokoju naprawdę robiły wrażenie. Ja postanowiłam odpuścić zwiedzanie Silves ze względu na okrojony czas, a mój jedyny spacer po mieście ograniczył się do pójścia do Lidla po wino 🙂

Gdzie znajduje się jaskinia Benagil Cave?

Jaskinia Benagil Cave znana również jako Algar de Benagil jest najpopularniejszą jaskinią całego wybrzeża Algarve i chyba najbardziej imponującą jaskinią w Europie. Będąc w tej części Portugalii uważam, że jest to obowiązkowy punkt, tzw. must see

Benagil (czyt. Benażil) to mała wioska rybacka, położona na południowym wybrzeżu Portugalii, pomiędzy Portimão i Albufeirą. Jaskinia Benagil położona jest 150 metrów na wschód od plaży Praia de Benagil.

Jak dostać się do jaskini Benagil Cave?

Jaskinia Benagil Cave jest dostępna tylko od strony morza. Można podejść od góry i zobaczyć ją przez dziurę w sklepieniu, lecz nie jest możliwe zejście na dół. Aby wejść do jaskini musisz skorzystać z jednej z poniższych opcji:

Rejs statkiem/łodzią – dostępny dla każdego. Wycieczki odbywają się z pobliskich miast takich jak: Carvoeiro, Lagos, Portimão, Ferragudo, Albufeira i Vilamoura. My wypływaliśmy z Portimão i nasz rejs trwał trzy godziny. Uważam, że jest to najlepszy sposób na poznanie wybrzeża Algarve. Rejs obejmował nie tylko jaskinię Benagil ale również dwadzieścia innych znajdujących się w pobliżu. Wiedziałam, że południe Portugalii zachwyca, lecz nie spodziewałam się, że na odcinku kilku kilometrów linia wybrzeża jest tak urozmaicona i bogata w przeróżne formacje skalne.

Paddleboarding – opcja dla osób wysportowanych. Na plaży Praia de Benagil można wypożyczyć deskę, a następnie utrzymując się na niej dopłynąć do jaskini. 

Wycieczki kajakowe – na plaży Praia de Benagil znajduje się wypożyczalnia kajaków i z łatwością można na nich dopłynąć do jaskini. Pamiętajcie jednak, że ze względu na bardzo duże zainteresowanie kajaki wypożycza się na określony czas. Zdążysz dopłynąć, zrobić zdjęcia i trzeba wracać. Najlepiej zaplanować sobie tą atrakcję jak najwcześniej – płynąc obok plaży ok. 13:00 była naprawdę spora kolejka do wypożyczalni. Podobno ludzie potrafią czekać na kajak nawet 2-3h.

Dopłynięcie – jest możliwe ze względu na bliskość jaskini względem plaży, lecz ja osobiście odradzam. Nawet jeśli dobrze umiesz pływać musisz mieć na uwadze to, że jest to ocean i w jednej chwili mogą pojawić się wysokie fale. Nigdy też nie wiesz kiedy przyjdzie przypływ oraz jakie prądy znajdują się poniżej spokojnej powierzchni wody.

Benagil Cave Tour

Ja rezerwowałam nasz rejs dzień wcześniej przez aplikację GetYourGide. Wycieczek do Benagil Cave było sporo. Różniły się między sobą ceną, czasem trwania oraz wielkością łodzi. Przy wyborze tej odpowiedniej sugerowałam się w pierwszej kolejności właśnie wielkością łodzi. Duże statki nie wpływają do jaskini (fizycznie nie ma takiej możliwości), dlatego zwróć uwagę na dokładny opis zamieszczony przy każdej wycieczce. 

Wybór padł na trzygodzinny rejs szybką łodzią motorową, która wpływa nie tylko do Benagil Cave, ale również do dwudziestu innych jaskiń w okolicy. Na zakończenie rejsu kapitan polewa szampana i wznosi toast. 

Wycieczka kosztowała 150zł i organizowana była przez firmę Cave Captain. Nasza łódź mieściła 8 osób, dzięki czemu było kameralnie i każdy mógł podziwiać otaczające nas krajobrazy. Ocean tego dnia był spokojny i udało się zrealizować plan w 100%. Moi znajomi płynęli w taki rejs tydzień wcześniej i ze względu na pojawienie się wysokich fal nie byli w stanie wpłynąć do Benagil Cave.

Nasz kapitan, który jednocześnie odgrywał rolę przewodnika bardzo dokładnie opowiedział nam o każdej jaskini i pokazywał wiele ciekawych formacji skalnych. Widać, że kocha swoją pracę i wykonuje ją z pasją.

Zostawiam Was ze zdjęciami:

Widzicie poniżej mysi pyszczek?

A tu głowę wilka?

Informacje praktyczne

  1. Aby dokonać rezerwacji rejsu pobierz aplikację na telefon GetYourGuide lub skorzystaj z tej strony. Ceny zaczynają się od 130zł/os i zależne są od czasu trwania i wielkości łodzi.
  2. Upewnij się, że zarezerwowałeś małą łódź – są lepsze, kameralne i bez problemu wpłyną nawet do tych mniejszych jaskiń.
  3. Jeśli decydujesz się na dopłynięcie do jaskini z plaży Praia de Benagil zrób to jak najwcześniej rano – unikniesz tłumów.
Tagged , , , , , , ,

1 thought on “Jak dostać się do Benagil Cave?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *