Praia Dona Ana, Praia do Camilo i Ponta da Piedade

Wybrzeże Algarve ma ponad 150 km długości. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, a piaszczyste plaże przerywane są klifami i cudownymi formacjami skalnymi. Bez wątpienia południe Portugalii zachwyca na każdym kroku.

W jeden dzień nie byłam w stanie zobaczyć wszystkiego dlatego musiałam mocno wyselekcjonować miejsca, które najbardziej chciałam odwiedzić. Wybór padł na rejs do jaskini Benagil oraz wycieczkę do Lagos.

Lagos (czyt. Lagosz) leży 17 km na zachód od Portimao, przy przeciwległym krańcu tej samej zatoki. Jest głównym miastem i ośrodkiem turystycznym zachodniej części regionu. Mimo niezaprzeczalnych walorów Lagos nie byłoby tak popularne, gdyby nie wspaniałe plaże w okolicy.

To właśnie o nich będzie dzisiejszy wpis.

Jak dostać się do Lagos?

Tak naprawdę zależy to od miejsca zakwaterowania. Wzdłuż wybrzeża kursują autobusy, lecz ze względu na duże odległości nie są one zbyt popularne. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu.

Wypożyczalnie znajdują się praktycznie w każdym mieście. Nie będę tu pisać o cenach, ani polecać jednej konkretnej, ponieważ mimo początkowych planów wynajmu samochodu na jeden dzień, zdecydowaliśmy się skorzystać z aplikacji Uber.

Dlaczego? Otóż byliśmy grupą 6-osobową więc aby się pomieścić musielibyśmy wynająć większy samochód. W tych samych cenach udało nam się wynająć kierowcę, który spędził z nami cały ten czas i jeździł od punktu A do B.

Prz okazji Fernando opowiedział nam trochę o historii Algarve i polecił inne miejsca, które warto zobaczyć następnym razem. Doskonale znał drogi, dzięki czemu udało nam się zrealizować cały plan dnia.

Cena za Ubera za cały dzień wyniosła 25 euro za osobę.

Praia Dona Ana

Na południe od Lagos znajduje się podobno najbardziej znana i najpiękniejsza na całym wybrzeżu plaża Praia Dona Ana. Jest ładna to prawda, lecz mi osobiście zdecydowanie bardziej podobała się Praia do Camilo. Z plaży odpływają łódki pod Ponta da Piedade.

Do plaży można dojechać autobusem miejskim, samochodem (parking bezpłatny) lub dojść pieszo (pół godziny spacerem z centrum Lagos).

Praia do Camilo

W następnej zatoczce, za Praia Dona Ana mieści się kolejna plaża Praia do Camilo. Jest to chyba najbardziej pocztówkowa plaża na Algarve znajdująca się na okładkach wielu przewodników czy katalogów. Aby dostać się na sam dół trzeba pokonać kilkadziesiąt stopni. O ile przyjemnie się schodzi to w drodze powrotnej można się trochę zmęczyć. Plaża jest wciśnięta między wysokie klify, co dodaje jej niesamowitego uroku.

Na szczycie znajduje się restauracja O Camilo, lecz podobno jest droga. 

To właśnie ze względu na tą plażę i jaskinię Benagil marzyłam o Algarve. Jestem przeszczęśliwa, że mimo krótkiego pobytu w tej części Portugalii udało mi się zrealizować oba te punkty.

Ponta da Piedade

Kawałek dalej od Praia do Camilo znajduje się skalny cypel – Ponta da Piedade. Nie jest to plaża, a punkt widokowy, z którego można podziwiać formacje skalne i jaskinie. Tutaj również można znaleźć schody prowadzące na sam dół klifu, a tam wynająć łódkę wraz z przewodnikiem.

Na górze znajduje się latarnia morska, od której można udać się na spacer długą, drewnianą kładką i podziwiać ocean wraz z klifami.

 

Poniżej mapa z zaznaczonymi punktami:

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *