Funchal w jeden dzień

Zwiedzanie Madery warto rozpocząć od stolicy i jednocześnie największego miasta na wyspie – Funchal. Pewnie znajdzie się osoba, która powie, że nie da się zobaczyć wszystkiego w tak krótkim czasie i jest w tym trochę racji. Uważam jednak, że jeden dzień w zupełności wystarczy na zwiedzenie najciekawszych punktów i wczucie się w klimat panujący na wyspie.

Z racji tego, że na Maderze byłam trzy razy i za każdym razem spędziłam co najmniej jeden dzień w Funchal przedstawię Wam miejsca, do których najbardziej lubię wracać. Jeśli rozpoczniesz zwiedzanie ok. 9:00 rano to bez problemu zdołasz zobaczyć wszystkie poniżej omówione atrakcje.

Osobiście nie przepadam za zwiedzaniem kościołów i muzeów, dlatego też swoją przygodę z Funchal rozpoczynam od spaceru po dwóch pięknych ogrodach. Jednym ze sposobów dostania się do nich jest przejazd oszkloną kolejką linową ponad miastem. Kolejka Teleferico otwarta jest codziennie od 9:00 do 17:45. Podchodząc do kasy widać duży napis „a journey between heaven and earth”.

Jeśli tak jak ja chcesz zobaczyć oba ogrody polecam wykupić Pack Ticket za 31,40 euro. Obejmuje on przejazdy kolejkami linowymi (w jedną i drugą stronę) oraz wejścia do ogrodów. Pierwsza kolejka ciągnie się nad Funchal aż do wzgórza Monte, na którym mieści się Ogród Monte Palace Tropical Garden. Przejazd trwa ok 15/20 minut i gwarantuje przepiękne widoki na całą stolicę, port i pobliskie wzniesienia.

Druga kolejka prowadzi ze wzgórza Monte (ok. 100m dalej od Teleferico) do Ogrodu Botanicznego Jardim Botanico. Tutaj trasa wagoników unosi się nad przepaścią, a z góry podziwiać można kilka małych wodospadów, które ułożone kaskadowo nadają bieg strumieniom. Trasa ta jest przez wielu uznawana za bardziej spektakularną od tej biegnącej nad Funchal.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Jardim Botanico – ogrodu położonego najdalej. Zaraz przy wejściu znajduje się kawiarnia z dużym tarasem widokowym na panoramę miasta Funchal oraz sklepy z pamiątkami. Obejście całego parku nie zajmuje wiele czasu. My spędziliśmy tam ok. 2h włącznie z przerwą na ponche i robienie zdjęć.

Ogród Botaniczny słynie z wielkiego dywanu kwiatowego, który jest wizytówką nie tylko Funchal, ale też całej Madery. Jego powierzchnia wynosi 8 tys.m2. Ponadto w Jardim Botanico spotkasz 2000 roślin uprawianych w tropikalnym i podzwrotnikowym klimacie.

Obok znajduje się część z kaktusami, rzeźbami z kwiatów, a także mały domek Santana (symbol Madery).

Możesz też odwiedzić Jaskinię Zakochanych Lovers Cave

Następnie wróciliśmy kolejką linową na wzgórze Monte, aby zwiedzić Monte Palace Tropical Garden. Ogród ten znajduje się na liście trzynastu najpiękniejszych ogrodów świata. Poza różnorodną roślinnością znajdziesz tu portugalską ceramikę azulejos, rzeźby afrykańskie, posągi wojowników Armii Terakotowej czy wystawę skał i minerałów. W cenie biletu jest również degustacja wina madeira.

Przy wejściu do Ogrodu dostaniesz mapę całego terenu z podziałem na trasy. Niezależnie od Twojego wyboru wszystkie trasy przecinają się w miejscu centralnym, w którym znajduje się pałac i jezioro zasilane wodą z wodospadu. Dodatkowo podziwiać tu możesz łabędzie, pawie czy koguty. Jest to idealne miejsce na chwilę przerwy i odpoczynek.

Warto wspomnieć o Północnym i Południowym Ogrodzie Orientalnym. Właściciel Monta Palace Tropical Garden w młodości często podróżował do Chin i Japonii. Zafascynowany odmienną kulturą postanowił odtworzyć ją właśnie na Maderze. Orientalna czerwień kontrastuje z bujną, zieloną roślinnością, a rzeźby buddyjskie przeplatają się z kamiennymi mostkami.

Wychodząc z ogrodu udaliśmy się w przeciwną stronę niż do Kolejki Teleferico. Naszym oczom ukazał się kościół Igreja de Nossa Senhora do Monte.

Jednak to nie on był głównym celem dalszego spaceru. Zaraz obok znajduje się „przystanek” Carros de Cesto. Są to wiklinowe sanie, które rozpędzają się na ok. 45km/h. Saniami kierują ubrani na biało mężczyźni carreiros w słomkowych kapeluszach. Ich buty mają specjalne podeszwy, które pozwalają im hamować rozpędzone tobogany. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zjazd odbywa się po asfalcie, na długości 2km. Sanie mają pierwszeństwo przed samochodami, które korzystają z tej samej drogi. Koszt takiej atrakcji wynosi 15 euro za osobę (dwuosobowe tobogany kosztują 30 euro, a trzyosobowe – 45 euro). Nie jest to tania rzecz, jednak biorąc pod uwagę fakt, że tylko w tym miejscu na świecie możesz to przeżyć – uważam, ze jest to warte każdych pieniędzy 🙂

Przystanek końcowy znajduje się ok 2km od Funchal. Z tego miejsca możesz wrócić do centrum na pieszo lub zamówić taksówkę.

Drugą część dnia poświęcamy na spacer wzdłuż Starej i Nowej części Funchal. Mówiąc o Starym Mieście warto o XVII-wiecznej fortecy Fortaleza de Sao Tiago oraz o mieszczącej się obok kaplicy Capela do Corpo Santo.

Idąc dalej na pewno trafisz na ulicę Rua de Santa Maria wypełnioną kolorowymi drzwiami. Każde drzwi są wykonane przez innego artystę. Wieczorem wzdłuż ulicy otwierają się restauracje, które tworzą niesamowity klimat. Mogę wam polecić pub Venda Velha z najlepszą ponchą na całej Maderze (jest to moja prywatna opinia).

Kontynuując spacer dochodzimy do miejskiego targu Mercado dos Lavradores, w którym można kupić lokalne owoce, kwiaty oraz ryby. Uwaga na ceny – trzeba się targować! Mercado jest jednocześnie łącznikiem między Starą a Nową częścią Funchal.

W Nowym Mieście znajdują się dwa polskie akcenty: Katedra Se z pomnikiem Jana Pawła II przed wejściem oraz popiersie Józefa Piłsudzkiego.

Idąc dalej aleją Avenida Arriaga mijamy budynek Banku Portugalskiego będącego symbolem zdrowia i obfitości oraz dochodzimy do The Old Blandy’s Wine Lodge.

The Old Blandy’s Wine Lodge to fabryka prowadzona przez rodzinę Blandy’s od 1811r. Produkują wysokiej jakości różne odmiany słynnego wina Madeira oraz opowiadają swoją historię wraz z pokazywaniem metod produkcji wina. Zwiedzanie odbywa się w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i francuskim. Zakończone jest degustacją wina, a wstęp kosztuje ok. 5 euro. Jeśli nie jesteś fanem wina myślę, że ten punkt możesz pominąć.

Dodatkową, bardzo przydatną informacją jest fakt, że możesz tu zakupić wybrane roczniki wina, a odebrać je dopiero na lotnisku. W strefie bezcłowiej fabryka Blandy’s ma swój oddział i wystarczy, że pokażesz paragon, a oni wydadzą Ci zakupione wina. Nie musisz wówczas martwić się o nadbagaż i nosić tego ze sobą.

Słońce powoli zbliża się ku zachodowi. Udało nam się zobaczyć wszystko co mieliśmy w planach. Na zachód słońca idziemy do Parku Św. Katarzyny, z którego widać cały port w Funchal wraz z hotelem CR7 Cristiano Ronaldo. Obok mieści się jego pomnik oraz muzeum. Ja nie jestem fanką piłki nożnej więc dla mnie ta atrakcja była zbędna.

Wszystkie wyżej opisane miejsca zaznaczyłam na mapie. Klikając w znacznik wyświetla się dokładna nazwa, a dwie linie to trasy kolejek Teleferico.

 

Tagged , , , ,

5 thoughts on “Funchal w jeden dzień

  1. Ależ piękny wpis, aż odżyły moje wspomnienia z zeszłego roku kiedy byłam w Funchal, po którym oprowadzała mnie Sonia, polska przewodniczka z madeira dreams. Miejsce bajkowe, pełne pięknych zakątków, a i przejażdżka kolejką -bomba.

  2. Cześć! Mogę dopytać o szczegóły transferu między ogrodami botanicznymi? Byliśmy na Maderze wcześniej, i zwiedziliśmy tylko Monte Palace Tropical Garden (na górę Teleferico i z powrotem pieszo). Wkrótce wybieramy się na Maderę ponownie, i chcielibyśmy zwiedzić oba ogrody. Czy da się to zrobić inaczej niż kolejką do Jardim Botanico i na dół, żeby zmienić kolejkę i wjechać na Monte? Czy tylko tak? Będę wdzięczna za podpowiedź.

    1. Cześć 🙂 na wzgórze Monte (pod Monte Palace Tropical Garden) możesz wjechać też komunikacją miejską lub samochodem/taksówką i dalej do ogrodu Botanicznego kolejką linową. Tak więc możesz skorzystać tylko z jednej kolejki linowej – tej nad przepaścią a nie nad Funchal.

      Wiem też ze wycieczki z biur podróży pod sam ogród Botaniczny dojezdzaja autokarem więc jest taka opcja. Ale nie korzystałam z niej 🙂

      Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *