Dominikana: co zobaczyć na miejscu?

Wybierając się do Republiki Dominikany większość osób decyduje się na relaks i odpoczynek w kurorcie nad brzegiem morza. Niektórzy przez cały swój pobyt nie wychodzą poza teren hotelu. Wielka szkoda! Dominikana to nie tylko przepiękne plaże, ale również ciekawa historia.

Poniżej znajdziecie moje propozycje wycieczek z regionu Punta Cana, które udało mi się zrealizować. Dominikana jest naprawdę różnorodnym krajem i wartym poznania go bliżej. Obowiązkową wycieczką jest rejs na wyspę Saona, o której stworzyłam osobny wpis oraz na półwysep Samana z wodospadem el Limón.

Santo Domingo

Zacznijmy od Santo Domingo, czyli stolicy Dominikany. To pierwsze miasto założone po odkryciu Ameryki, przez brata Krzysztofa Kolumba – Bartłomieja (bardziej znanego jako Bartolomeo). Santo Domingo to największa aglomeracja Dominikany, która stanowi zarazem centrum życia publicznego, politycznego i finansowego tego kraju.

Spacer warto rozpocząć od Dzielnicy Kolonialnej (Zona Colonial), która w 1990r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu setki kolonialnych pałaców, kościołów i historycznych uliczek. To właśnie ta część miasta została zachowana w takiej formie jak kilkaset lat temu. Większość budynków i elementów architektonicznych nie zmieniła się od początku XVI wieku.

W Dzielnicy Kolonialnej znajduje się również najstarsza rezydencja wicekrólewska w Ameryce. Pierwotnie budynek składał się z około pięćdziesięciu pomieszczeń i ogrodów, jednak do dziś zachowała się jedynie połowa jego faktycznej powierzchni. Alcázar de Colón powstał z inicjatywy syna Krzysztofa Kolumba, Diega Colón. Przed rezydencją rozpościera się Plaza de España, czyli jeden z najpopularniejszych placów w mieście. 

Co jeszcze zobaczyć w stolicy Dominikany? Na pewno Katedrę Najświętszej Marii Panny, której pełna nazwa to: Santa Iglesia Catedral Basílica Metropolitana de Nuestra Señora Santa María de la Encarnación o Anunciación (to nie żart :D) To najstarsze miejsce katolickiego kultu religijnego na kontynencie amerykańskim. Tuż obok katedry znajduje się Parque Colón, po środku którego stoi pomnik Krzysztofa Kolumba. Nie brakuje też zacienionych przez drzewa miejsc i ławeczek, na których mieszkańcy i turyści chętnie wypoczywają oraz uroczych restauracji czy kawiarni.

Jedną z najważniejszych atrakcji w Santo Domingo jest Mauzoleum Krzysztofa Kolumba, czyli Faro a Colon – latarnia Kolumba. To tak naprawdę betonowy monument, w kształcie krzyża, w którym spoczywają szczątki Krzysztofa Kolumba. Budowla ma około 240 metrów długości i około 60 metrów szerokości. Obecnie ze względu na pandemię nie można jej zwiedzać od środka. Tuż przed głównym wejściem znajduje się papamobile, którym poruszał się Jan Paweł II podczas swojej wizyty na Dominikanie.

Park Narodowy Los Tres Ojos

Na obrzeżach Santo Domingo znajduje się Park Narodowy Los Tres Ojos (El Parque Nacional Los Tres Ojos). To kompleks wapiennych jaskiń, częściowo otwartych, w których ukryte są jeziorka z krystalicznie czystą wodą. Otoczone przez stalagmity i stalaktyty oraz porośnięte tropikalną roślinnością leśną tworzą niesamowity klimat.

Początkowo jaskinie były wykorzystywane przez Indian Taino, rdzennych mieszkańców Karaibów,  do rytuałów religijnych i obrzędów. Przez wieki zapomniane do odkrycia pierwszego jeziora w 1916r.  Dopiero w 1972r. jaskinie zostały uznane za obszar chroniony o nazwie Park Narodowy Los Tres Ojos. Między jeziorami spaceruje się wyznaczonymi ścieżkami z różną ilością schodów. W jeziorach nie można pływać.

Altos de Chavón

Altos de Chavon to zaraz po Saonie, moje ulubione miejsce w Dominikanie. Osada powstała w XX wieku, a jej pomysłodawcą był ówczesny prezydent. Jego córka była tak zakochana we włoskiej Toskanii, że postanowił odtworzył dla niej skrawek śródziemnomorskiej wioski właśnie tutaj.

Nieco mniej sentymentalnym powodem stworzenia tego miejsca, była chęć uczynienia z tej części Dominikany filmowego miasteczka na miarę Hollywood. Choć nie do końca się to udało, to Altos de Chavón szybko stało się motorem napędowym dominikańskiej turystyki. Znajduje się na terenie Casa de Campo. Jest to rejon wyspy uwielbiany przez gwiazdy i możnych tego świata. Swoje rezydencje mieli i mają między innymi: Michael Jordan, George W. Bush, Bill Clinton, Shakira, Trump czy Vin Diesel.

W Altos de Chavón warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne prezentujące historię tego obszaru. Wrażenie robi także amfiteatr z miejscami dla około 5000 osób. Grali tutaj między innymi: Frank Sinatra, The Pet Shop Boys, Julio Iglesias, Santana, Alicia Keys, Jennifer Lopez, Elton John czy Shakira.

Głównym budulcem miasteczka są koralowa skała wapienna oraz kamień. Duża część tych surowców została sprowadzona aż z Włoch.

Montaña Redonda

To inaczej Góra Czarownic. Na szczyt jedzie się półotwartą ciężarówką typu „Safari”. Droga jest wąska, stroma i miejscami wydawała się niebezpieczna. Jednak widoki na górze wynagradzają wszystko. Sama góra jest wyjątkowym miejscem, gdzie można podziwiać panoramę bujając się na huśtawkach.

Playa Macao

Plaża Macao znajduje się we wschodnim regionie Dominikany i objęta jest ochroną UNESCO. Centralna część to oficjalne kąpielisko, pilnowane przez ratowników. Parasole i leżaki są płatne. Zaraz po wejściu na plażę na pewno zostaniecie otoczeni przez lokalsów, którzy proponują kokosy, bransoletki czy zdjęcie z papugą/małpką. Dla osób lubiących sporty wodne są też kursy surfingu.

 

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *