Co warto zobaczyć na Nosy Be?

Madagaskar, czwarta pod względem wielkości wyspa świata, staje się ostatnio coraz częstszym kierunkiem turystycznym. Jej różnorodne atrakcje są w stanie zaspokoić właściwie każdy gust – od amatorów spokojnego plażowania po miłośników egzotycznych przygód. Co warto zobaczyć na Nosy Be? Jak spędzić czas na tej niesamowitej wyspie? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Wyrażenie mora mora rozumiane jest na Madagaskarze jako “bez pośpiechu”, “na spokojnie”, “powoli” i doskonale opisuje panującą tam atmosferę. Wszyscy są bardzo wyluzowani. Jak się nie uda czegoś załatwić dziś, to zrobi się to jutro… albo za tydzień. Ale my nie mamy tyle czasu na leniuchowanie, bo lecąc już tak daleko warto zobaczyć coś więcej niż samą okolicę hotelu.

Zapraszam także do zapoznania się z wpisem Madagaskar – informacje praktyczne.

Miasto Hell-Ville

Oficjalna nazwa miasta to Andoany, ale znane jest także jako Hell-Ville. To największe miasto na wyspie Nosy Be, uważane za jej stolice. Ulice są tu wyasfaltowane, co stanowi rzadkość na Madagaskarze. Znajduje się tutaj gwarny targ miejski, na którym sprzedawane są lokalne wyroby, przyprawy, pamiątki, owoce, warzywa i mięso, a także port, z którego turyści mogą popłynąć na Główny Land. Poza tradycyjnymi łodziami zobaczycie tutaj kontenerowce i promy zaopatrujące Nosy Be w produkty, których nie ma na wyspie. Zarezerwuj wycieczkę.

Lemuria Land

To park, którego wizytówką są lemury. Spotkacie tutaj aż dziewięć gatunków tych zwierzaków (w tym znanego z bajki Króla Juliana :)) Na terenie parku znajduje się także dawna destylarnia, która funkcjonuje do dzisiaj. Jest też kilka żółwi olbrzymich sprowadzonych z Seszeli. Zarezerwuj wycieczkę.

Mont Passot

Góra Mont Passot  to najwyższy szczyt Nosy Be (329 m.n.p.m), z którego roztacza się panorama na całą wyspę i pobliskie “nosy”. Na szczycie znajdują się tablice z objaśnieniami i nazwami miejscowości, wysp i jezior, które widać w dole. Można również przeczytać historię rodu Sakalawa (ale jedynie po francusku lub malgasku). Kawałek dalej znajduje się platforma z panoramą 360°. Na Mont Passot warto wybrać się wieczorem, na zachód słońca. Zarezerwuj wycieczkę.

Rezerwat Przyrody Lokobe

Usytuowany w południowo-wschodniej części Nosy Be rezerwat Lokobe to jedyny tego typu obszar na wyspie. Porastają go pozostałości lasu pierwotnego, będące naturalnym środowiskiem czarnego lemura, gatunku zagrożonego wyginięciem. Żyją tu także endemiczne gatunki ptaków np. zimorodek karłowaty, kameleon tygrysi, endemiczne żaby i węże. Do rezerwatu dopływa się łodziami ruszającymi ze stolicy Hell-Ville. Po parku wędruje się z lokalnymi przewodnikami, którzy wypatrują zwierząt w naturze i następnie pokazują je turystom. To właśnie tu spotkacie nanokameleona – najmniejszego kameleona na świecie! Długość ciała zazwyczaj nie przekracza cala (2,54 cm) – spokojnie może więc zmieścić się na opuszce palca dorosłego człowieka. Do 2021 roku biolodzy nie mieli pojęcia o jego istnieniu. Zarezerwuj tutaj.

W trakcie wycieczki możecie jeszcze odwiedzić wioskę Ampasipohy, w której znajduje się jedyny na Nosy Be baobab. Został on powalony przez cyklon, ale nie dał się zniszczyć. Ogromny pień leży na ziemi, a druga część drzewa rośnie i owocuje. Dla Malgaszów jest to święte drzewo – przychodzą tu się modlić i prosić o pomyślność. 

Ostatnim punktem wycieczki jest obiad na plaży.

Nosy Iranja

Zdecydowanie moja ulubiona wyspa! Choć tak naprawdę to dwie wysepki połączone ze sobą piaszczystą mierzeją, która odsłaniana jest podczas odpływu. Mniejsza Nosy Iranja Kelly to prywatny resort z domkami zarezerwowany wyłącznie dla jego gości. Większa Nosy Iranja Be to miejsce życia lokalnej społeczności. Wyspy słyną z populacji żółwi. Niekiedy można też obserwować delfiny i wieloryby. Woda mieni się różnymi odcieniami turkusu, a piasek jest delikatny i miękki. Warto wybrać się na krótki spacer na punkt widokowy, aby spojrzeć na mierzeję z góry. Po drodze mija się święte drzewo, studnię ziemną, z której mieszkańcy wioski czerpią wodę oraz liczne sklepiki z lokalnym rękodziełem. Zarezerwuj wycieczkę.

Po wędrówce wracamy na plażę, na której serwowany jest obiad w iście rajskich okolicznościach.

Trzy wyspy (Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia)

Wycieczka łączy trzy wyspy – każda inna od poprzedniej. Zarezerwuj wycieczkę.

Pierwsza z nich Nosy Komba oddalona jest od półwyspu Lokobe o 3 km. Do głównej wioski dociera się od strony oceanu. Można zobaczyć jak wygląda tu lokalne życie mieszkańców. Nosy Komba jest domem dla czarnych lemurów. Zwierzaki nie boją się ludzi, jedzą z ręki i wskakują na ramiona. Można je karmić bananami, które uwielbiają. Poza lemurami lokalni przewodnicy pokazują żółwie, węże czy zielone gekony. 

Kolejną wyspą na trasie wycieczki jest Nosy Tanikely. To objęty ochroną rezerwat morski z bajecznym życiem ukrytym pod powierzchnią oceanu. Zdecydowanie jest to najlepsze miejsce do nurkowania w regionie Nosy Be. Wyspa jest zalesiona i ma dwie duże plaże, przy których cumują łodzie z turystami.

Na koniec płyniemy na Nosy Sakatię, wyspę o długości 4 km i szerokości 2 km. Mieszka tu około 300 osób, które żyją zarówno z rybołówstwa, jak i z rolnictwa. Tutaj mamy czas wolny na obiad na plaży.

Nosy Fanihy

To jedna z najbardziej tajemniczych wysp archipelagu. Uważana jest przez Malgaszów za cmentarz królów z rodu Sakalawa. Otoczona jest krystalicznie czystym oceanem, ma plaże z piaskiem miękkim jak puder i jest idealnym miejscem do snurkowania i relaksu. Zarezerwuj wycieczkę.

Źródło: www.seeplaces.com

Główny Land Madagaskar

Będąc na Nosy Be możecie również przedostać się na główny Madagaskar i zwiedzić jego mały fragment. Przeprawa promowa z Hell-Ville trwa około 40 minut. Wycieczka rozpoczyna się od wizyty na plantacji Millot, która słynie z produkcji przypraw, olejków eterycznych i eksportowanego na cały świat kakao Valrhona. Następnie przejazd do Ambanji, gdzie można poznać codzienne życie i kulturę lokalnej ludności. Po zwiedzaniu miasta zejście z utartych szlaków i odkrywanie obszarów wiejskich, gdzie ludność żyje z uprawy plantacji kakao i ryżu. W środku tych plantacji znajdują się majestatycznie baobaby. W programie jest także wizyta w lokalnej szkole. Zarezerwuj wycieczkę.

Jeśli jesteście zainteresowani rezerwacją wakacji na Madagaskarze lub macie jakieś pytania to zapraszam do kontaktu na: aleksandra.lewandowska@itaka.pl

*materiał powstał w ramach współpracy z Biurem Podróży ITAKA*

Tagged , , , , , , , , , , ,

2 thoughts on “Co warto zobaczyć na Nosy Be?

 1. Cześć,
  Szukamy egzotycznego miejsca na podróż poślubną w czerwcu. Odpada Tajlandia i Bali, bo już byliśmy. Co możecie polecić? Chcialabym, żeby:
  – kierunek był przystępny cenowo i dostosowany do podróżowania na własna rękę,
  – miał piękne widoki, dziką naturę,
  – w czerwcu panowała tam pora sucha.
  Macie jakieś pomysły?

  Może Madagaskar?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *