Madagaskar (Nosy Be) – informacje praktyczne

Kto nie marzy by choć na chwilę przenieść się do raju? Wyspa Nosy Be położona na końcu świata oferuje niezapomniane widoki, piaszczyste plaże otoczone krystalicznie czystą wodą, a wszystko to pośród niezwykłej przyrody. Nazwa oznacza po prostu “dużą wyspę” i wraz z innymi “nosami” zalicza się do archipelagu północnego Madagaskaru. To co? Gotowi na garść informacji praktycznych prosto z królestwa Króla Juliana?

Madagaskar to jedno z niewielu miejsc na ziemi, gdzie można uciec od współczesnego świata, odpocząć pośród nieskażonej natury, z dala od szumu i zgiełku codzienności. To miejsce magiczne, zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym. Izolacja wyspy sprawiła, że wykształciły się tu nietypowe gatunki, niespotykane nigdzie indziej na świecie, a żyjący tu ludzie stworzyli własną tożsamość. Nie bez powodu Madagaskar określany jest czasem jako ósmy kontynent.

Co warto zobaczyć na Nosy Be?

Kiedy lecieć na Nosy Be?

Nosy Be to największy i najbardziej oblegany pod względem turystycznym region Madagaskaru. Jest to wyspa położona przy jego północno-zachodnim wybrzeżu. Najlepszy czas na zwiedzanie Nosy Be to okres od maja do listopada. Jest wtedy najbardziej słonecznie. Najchłodniej jest w marcu, a w styczniu notowane są największe opady. Warto pamiętać, że grudzień jest już początkiem pory deszczowej. Z dniami słonecznymi mogą przeplatać się także dni deszczowe.

Jak dostać się na Nosy Be?

Na Nosy Be można dostać się bezpośrednio z Polski lotem czarterowym z Biura Podróży ITAKA. Przelot trwa 10,5h. Loty odbywają się od czerwca do początku stycznia. Inne miasta europejskie oferujące bezpośrednie przeloty to: Paryż oraz Stambuł.

Warunki wjazdowe

Wiza turystyczna jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku na Nosy Be. Wiza do 15 dni wydawana jest bezpłatnie, jednak konieczne jest uiszczenie opłaty za kontrole graniczne: ok. 10 EUR/os., dla pobytów do 30 dni: ok. 35 EUR/os., a do 60 dni: 40 EUR/os. Obowiązkowy również jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty przylotu na Madagaskar z 3 wolnymi stronami oraz potwierdzenie biletu powrotnego. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty migracyjne przyjazdu

Waluta na Madagaskarze

Na Madagaskarze walutą są ariary madagaskarskie (MGA): 1 EUR = 4200 MGA. Warto zabrać euro (EUR) o niskich nominałach. Za wszystko możemy płacić euro, natomiast resztę wydadzą nam w ariarach. Dostęp do bankomatów jest utrudniony, dlatego weźcie ze sobą gotówkę.

Internet i elektryczność

Kartę SIM można kupić na lotnisku lub w sklepikach hotelowych. Nie wystarczy jej jednak umieścić w telefonie. Sprzedawca musi zarejestrować paszport i wysłać prośbę do operatora. Dopiero po otrzymaniu informacji zwrotnej karta będzie aktywna. Za 4GB płaciłam 6 EUR. Ja na Androdzie miałam problem z aktywacją, natomiast na iPhonie zadziałało bez problemu. Jeśli nie pracujecie zdalnie i nie potrzebujecie stałego dostępu do Internetu to w zupełności wystarczy Wam WiFi hotelowe. 

Wtyczki na Madagaskarze są standardowe (takie jak w Polsce), a więc przejściówki nie są potrzebne

Szczepienia

Przy wjeździe na teren Madagaskaru nie są wymagane szczepienia, jednak WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio. Należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom. Jeśli w ciągu 6 dni poprzedzających przylot na Madagaskar odwiedziliście kraj występowania żółtej febry to jesteście zobowiązani do posiadania książeczki szczepień na żółtą febrę. Lista krajów występowania żółtej febry jest dostępna na tutaj.

Ubezpieczenie

Każdy turysta wybierający się na Madagaskar powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Warto zwrócić uwagę na opcję ratownictwa oraz ewentualnego transportu do kraju z lepszym wyposażeniem szpitalnym w przypadku nagłej choroby. Na Madagaskarze nawet spacery po dżungli z przewodnikiem traktowane są jak sporty ekstremalne, a więc znajdują się poza zakresem standardowego ubezpieczenia.

Wypożyczenie samochodu

W Internecie na próżno szukać informacji o wynajmie samochodu – nie ma tu wypożyczalni jakie znany z innych krajów. Można wypożyczyć samochód, ale jest to dosyć ryzykowne. Na wyspie nie ma praktycznie dróg – to jeden wielki off-road. Niewiele jest również znaków drogowych i stacji benzynowych. Kierowcy dobrze znają tutejsze drogi oraz możliwości swoich samochodów. Również na kierowcach spoczywa obowiązek naprawy lub usunięcia awarii, które nie są na Madagaskarze rzadkością. Jazdę po Nosy Be porównałabym do omijania przeszkód bowiem na drogach spotkacie: krowy zebu, dzieci, tuk-tuki, samochody czy busiki.

Bezpieczeństwo

Madagaskar to kraj bezpieczny, o ile przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa – unika nocnych spacerów i (jak wszędzie) stosuje zasadę ograniczonego zaufania.

Najczęstszym problemem, z którym mierzą się turyści są choroby pokarmowe wywołane tropikalnymi wirusami i bakteriami. Warto myć zęby wodą butelkowaną oraz spożywać posiłki tylko ze sprawdzonego źródła (hotel). Pamiętajcie także o higienie i myciu rąk.

W tej części świata występują choroby przenoszone przez komary dlatego koniecznie zaopatrzcie się w odpowiednie repelenty a także kremy z wysokim filtrem UV. Jeśli wybieracie się w tereny zalesione to rozważcie odpowiednie ubranie (długie nogawki i rękawy), a w pomieszczeniach zamkniętych stosujcie klimatyzację.

Gdzie spać na Nosy Be?

Podczas mojego pobytu na Nosy Be wizytowałam wszystkie hotele z oferty ITAKI. Odwiedziłam między innymi:

Royal Beach

Palm Beach

Vanila Spa

Orangea

Orangea Beach

VOI Amarina

VOI Andilana

Loharano

Jeśli jesteście zainteresowani rezerwacją hotelu lub macie jakieś pytania to zapraszam do kontaktu na: aleksandra.lewandowska@itaka.pl

*materiał powstał w ramach współpracy z Biurem Podróży ITAKA*

Tagged , , , , , ,

8 thoughts on “Madagaskar (Nosy Be) – informacje praktyczne

  1. Dzień dobry 🙂
    Czy pora deszczowa oznacza opady cały dzień?
    Lecę z mężem na okres świąteczno – sylwestrowy i tak się zastanawiam czy dobrą decyzję podjęliśmy z tym grudniem w porze deszczowej ?

  2. Hej, jak wygląda sprawa z lataniem dronem i wwozem go na Madagaskar? Widzę, ze masz sporo zdjęć z drona, nie było z tym żadnych problemów? Z góry dzięki za odpowiedź.

  3. Olu,chciał bym polecieć na Madagaskar i zamieszkać tam z kobietą którą poznałem . Czy poza rzeczami oczywistymi jak szczepienia dała byś mi jakieś porady z punktu widzenia człowieka z Europy ? Informacje z przeróżnych poradników już mam,ona także sporo mi już powiedziała.
    Piękne fotografie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *